Haftalık Piyasa Takvimi – (30 Ekim – 2 Kasım 2018)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

30 Ekim Salı
14:00 BDDK Eylül ayı Bankacılık Sektörü verileri

31 Ekim Çarşamba
10:00 Eylül ayı Dış Ticaret verileri
▪ Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan öncü verilere göre Eylül ayı ihracatı yıllık %22,6 artış göstererek 14,5 milyar dolar, ithalatı ise %18,1 oranında daralma göstererek 16,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu çerçevede dış ticaret açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre %77 oranında daralarak 1,9 milyar dolar oldu.
10:00 3Ç18 Turizm istatistikleri
▪ Söz konusu veriler ile beraber özellikle Eylül ayındaki turizm gelir/gider rakamlarını takip ediyor olacağız.
11:00 Eylül yabancı ziyaretçi sayıları
▪ Turizm Bakanlığı’nın en son açıkladığı verilere göre yabancı ziyaretçi sayısı Ağustos ayında yıllık bazda %15,6 yükseliş kaydetti. Sektörde olumlu performansın devam ettiği, ancak yılbaşından bu yana görülen yıllık %25 artışa göre bir yavaşlama olduğu görülüyor. Yine de, yabancı ziyaretçi sayısında görülen %25 – 30’luk artışın sektördeki kriz dönemi sonrasında görülen hızlı iyileşme ile birlikte yaşandığını düşünüyor ve %10 -15’lere doğru gerilemeyi bir normalleşme süreci olarak değerlendiriyoruz.

1 Kasım Perşembe
10:00 Ekim ayı öncü dış ticaret verileri (Ticaret Bakanlığı)
10:00 İSO/Markit Ekim PMI
▪ Reel Sektör Güven Endeksi Ekim ayı verisi mevsimsel etkilerden arındırılmış seride ufak çaplı bir yükseliş gösterdi. Bu çerçevede PMI’da da bir önceki aya göre yatay bir seyir beklenebilir.
▪ Ekim ayı boyunca TL tarafındaki güçlü seyrin ve ABD ile ilişiklerin olumlu yönde ilerlemesi çerçevesinde güven endekslerindeki bozulmanın Kasım ayında durduğu görülüyor.
12:00 İTO Ekim enflasyon verileri
▪ 5 Kasım’da açıklanacak TÜİK enflasyon verileri öncesinde İstanbul enflasyonu sinyal niteliğinde takip edilecek.
▪ En son Ankara enflasyonuna bakıldığında gıda fiyatlarında aylık %1,38 oranında artış olduğu görülmüş ve söz konusu artışın uzun vadeli ortalamalarla aynı paralel olduğu dikkat çekmişti. Geçen senenin aynı ayında da benzer bir gıda fiyatı artışı olmuştu. Bu noktada Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı çerçevesindeki indirim çağrısının gıda fiyatlarına yansımasının olumlu olduğu görülüyor.

2 Kasım Cuma
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (19-27 Ekim)
▪ Yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasında görülen yabancı çıkışı 1,43 milyar dolar olarak gerçekleşirken, tahvil piyasasında sınırlı da olsa (0,6 milyar dolar) bir giriş gerçekleşti. Yabancı yatırımcıların bono stoku içerisindeki payı ise %15,5 seviyesinde.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (19-27 Ekim)
▪ TCMB brüt döviz rezervleri: 65,3 milyar dolar (19 Ekim)
▪ Bankalardaki toplam YP mevduatlar: 188 milyar dolar (19 Ekim) – 12-19 Ekim haftasında yerleşiklerin döviz mevduatlarında 1,8 milyar dolar artış görüldü. (parite etkisinden arındırılmış olarak) Geçmiş haftalarda yaşanan yükselişleri göz önüne aldığımızda (özellikle Eylül ayı ortasından sonra TL’deki değer kazanımının hız kazanmasıyla) yurtiçi yerleşiklerin DTH’larında 4,4 milyar dolar artış olduğu görüldü.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin