Haftalık Piyasa Takvimi – (3-7 Eylül 2018)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

3 Eylül Pazartesi
10:00 İSO/Markit Ağustos PMI verileri
▪ İSO/Markit PMI Temmuz ayında 46,8’den 49’a yükselirken, 50 sınırının altında kalmaya devam ederek ekonomideki yavaşlamanın devam ettiğinin altını çizmişti. Yine de Temmuz ayı verisinin, Reel Kesim Güven Endeksinin (RKGE) ekonomik
aktivitedeki gerilemenin süreceğine yönelik sinyaller vermesine rağmen yükseliş kaydetmesi olumlu bir sürpriz olarak karşımıza çıkmıştı.
▪ PMI verisi ile birlikte yayınlan veri açıklama notunda, Temmuz ayında görülen bu yükselişin ihracat siparişleri ve istihdam artışından kaynaklandığı belirtmişti. Ancak üretim, yeni siparişler ve satış fiyatları yavaşlamaya devam ettiğinin altı çizilmişti.
▪ Ağustos ayına ilişkin RKGE düşüşlerin hızlanarak devam etmesi sonrasında bunun PMI tarafındaki yansımaları takip edilecek.
10:00 Ağustos TÜFE verileri
▪ Ağustos ayı enflasyonunun aylık bazda %2,2 olarak gerçekleşmesini bekliyoruz. Piyasa beklentisi ise kurum beklentimize paralel olarak %2,23 seviyesinde.
▪ Enflasyonun beklentilerimiz dahilinde gelmesi durumunda yıllık TÜFE %15,85’ten %18’e yükseliyor olacak.
▪ Ağustos ayı enflasyon dinamiklerinde fiyat artışlarının özellikle maliyet baskısı altında genele yayılmaya devam edeceğini düşünüyoruz. İşlenmiş gıda fiyatlarındaki artış daha ön plana çıkabilecekken, enerji fiyatlarındaki yükseliş de manşet üzerinde önemli olacak.

4 Eylül Salı
14:30 Ağustos Reel Efektif Kur Endeksi (REKE)
▪ Temmuz ayı seviyesi 76,01 olarak gerçekleşmiş ve aylık bazda %1,3, yıllık bazda ise yaklaşık %15’lik bir düşüş kaydetmişti.
▪ REKE’nin başlangıç tarihinden bu yana en düşük seviyede olmaya devam ettiğini görüyoruz.
▪ TL’nin Ağustos ayında eşit ağırlıklandırılmış sepet karşısında ortalamada %19 oranında değer kaybı ve enflasyon tahminleri çerçevesinde REKE’nin 60 seviyesi civarında bir yere gerilemesini bekliyoruz.

6 Eylül Perşembe
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (24 – 31 Ağustos)
▪ Yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasında toplam 1,2 milyar dolar yabancı çıkışı görülürken, bono piyasasında ise (repo işlemleri hariç) 190 milyon dolarlık bir yabancı girişi söz konusu.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (24 – 31 Ağustos)
▪ TCMB brüt döviz rezervleri: 72,92 milyar dolar (20 Ağustos)
▪ Bankalardaki toplam YP mevduatlar: 184,9 milyar dolar (20 Ağustos) –10 – 20 Ağustos döneminde yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonlarında 5,7 milyar dolar düşüş yaşandı.

7 Eylül Cuma
17:00 Hazine Ağustos ayı nakit gerçekleşmeleri
▪ Hazine nakit dengesi Temmuz’da 754 milyon TL fazla verirken, Ocak – Temmuz dönemi kümülatif açık 37,5 milyar TL oldu.
▪ Temmuz ayında faiz dışı fazla ise 6,04 milyar TL olmuştu.
▪ Ağustos ayında emekliklere verilecek olan bayram ikramiyeleriyle yeniden giderler tarafında bir artış görmeyi bekliyoruz.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin