Haftalık Piyasa Takvimi – (3-7 Aralık 2018)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

3 Aralık Pazartesi
10:00 Kasım Enflasyon verileri
▪ Kasım ayında aylık TÜFE’nin %0,85 oranında düşüş göstermesini bekliyoruz. Söz konusu beklentimiz doğrultusunda bir gerçekleşme olması halinde yıllık enflasyonun %25,2’den %22,35’e gerilediğini göreceğiz.
▪ Reuters anketine göre medyan tahmininin-%0,75 olduğu görülüyor. Tahminler; -%1.1 ile +%1,3 aralığında.
▪ Kasım ayında enflasyon tarafında etkileri olabilecek faktörler (i) Beyaz eşya, otomotiv ve mobilya sektörlerine getirilen geçici KDV ve ÖTV indirimleri, (ii) Enerji fiyatlarındaki düşüşler, (iii) Gerek hal fiyatları gerekse Türk-iş tarafından en son olarak açıklanan Ankara gıda fiyatları özellikle işlenmemiş gıda fiyatlarında olumlu bir düzeltme ihtimali, (iv) Olumlu baz etkisi ve hükümetin “enflasyon mücadele programı” kapsamında fiyat düşüşü çağrısının etkilerinin devam etmesi.

10:00 İSO/Markit Kasım PMI verileri
▪ Ekim ayında PMI verisi bir önceki aya hafifi çaplı bir yükseliş göstermiş ve 44,3 olarak gerçekleşmişti.
▪ Kasım ayı Reel Sektör Güven Endeksi’ne baktığımızda iyileşmenin devamının söz konusu olabileceği dikkat çekmişti. Burada özellikle TL’nin Ekim ayından beri güçlü bir seyir kaydetmesi ve normalleşme yolunda adımların atılması çerçevesinde reel sektör de de iyileşmenin etkileri görülüyor. Söz konusu iyileşme içerisinde Kasım ayında yürürlüğe giren geçici ÖTV ve KDV vergi indirimlerinin de etkili olduğunu düşünüyoruz.

4 Aralık Salı
14:30 Kasım Reel Efektif Kur Endeksi
▪ TCMB Ekim ayı Reel Efektif Kur Endeksini 69 olarak açıklamıştı. Söz konusu seviye bir önceki aya göre %13,2 oranında ciddi bir reel değer kazanımını işaret etmiş, böylece yılbaşından beri yaşanan reel değer kaybı %19’a gerilemişti.
▪ Kasım ayına geldiğinde TL’nin eşit ağırlıklandırılmış sepet kur karşısında aylık ortalamalarda bir önceki aya göre nominal olarak %9,3 oranında değer kazandığı görüldü. Bu bilgiler ışığında, enflasyon tahminlerini de gözeterek, reel efektif kur endeksinin 74 seviyesine yükselebileceğini hesaplıyoruz.

5 Aralık Çarşamba
TCMB 2019 yılı Para ve Kur Politikasını açıklayacak

6 Aralık Perşembe
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (23-30 Kasım)
▪ Yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasında görülen yabancı çıkışı 1,23 milyar dolar olarak gerçekleşirken, tahvil piyasasında 968 milyon dolarlık net giriş gerçekleşti. Yabancı yatırımcıların bono stoku içerisindeki payı ise %16 seviyesinde.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (23-30 Kasım)
▪ TCMB brüt döviz rezervleri: 71,1 milyar dolar (23 Kasım)
▪ Bankalardaki toplam YP mevduatlar: 190 milyar dolar (23 Kasım) 16-23 Kasım haftasında yerleşiklerin döviz mevduatlarında oldukça limitli bir artış görüldü (200 milyon dolar –parite etkisinden arındırılmış olarak) Geçmiş haftalarda da yaşanan yükselişleri göz önüne aldığımızda, özellikle Eylül ayı ortasından sonra TL’deki değer kazanımının hız kazanmasıyla, yurtiçi yerleşiklerin DTH’larında 7 milyar dolar artış olduğu görüldü.

7 Aralık Cuma
17:30 Hazine Kasım Nakit Bütçe verileri
▪ Ekim itibariyle yılbaşından beri kümülatif nakit bütçe açığı bir önceki yılın aynı dönemine göre %13,2 oranında bir yükseliş göstermişti.
▪ Nakit bütçe verileri 17 Aralık’ta açıklanacak merkezi bütçe verileri açısından indikatör olacak.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin