Haftalık Piyasa Takvimi – (28 Ocak – 1 Şubat 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

30 Ocak Çarşamba
10:30 TCMB çeyrek dönemli Enflasyon Raporu
▪ Gelecek dönem enflasyon tahmin patikasının yanısıra çıktı açığı tarafındaki varsayımlar yakından takip edilecek.
▪ Buna ek olarak TCMB’nin enflasyon tahminleri üzerindeki temel riskler ve olası para politikası tepkisi konusundaki söylemleri de ön planda olacak.
▪ Rapor sunumu sonrasında TCMB Başkanı Çetinkaya’nın soru&cevap bölümünde gelecek dönem para politikası duruşuna ilişkin detaylar toplanmaya çalışılacak.

31 Ocak Perşembe
10:00 Aralık Dış Ticaret verileri
▪ Ticaret Bakanlığı Aralık ayı geçici dış ticaret verilerine göre, ihracat yıllık olarak önemli bir değişim kaydetmeyip (%0,4) 13,9 milyar dolar olarak gerçekleşirken, ithalat tarafındaki daralmanın devam ettiği ve %28,2 gerilemeye ile 16,6 milyar dolar olarak olduğu görüldü. Böylece dış ticaret açığı %71 daralarak 2,67 milyar dolar olarak gerçekleşti.
▪ 2018 yılı boyunca ise ihracat 157 milyar dolar olurken (%7,1 yıllık değişim), ithalat 223 miyar dolar (%4,6 daralma) olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığında ise %28,4 oranında daralma yaşanırken 55 milyar dolar olarak gerçekleşti.
10:00 4Ç18 Turizm istatistikleri
▪ Söz konusu veriler özellikle Aralık ayı turizm gelir/gider verileri açısından taklip edilecek.
▪ Zira TCMB tarafından açıklanan Ödemeler dengesi verileri çerçevesinde Ekim ve Kasım ayında gerçekleşen turizm gelir ve gider verileri toplamda sırasıyla 4,6 milyar dolar ve 0,7 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.
11:00 Aralık 2018 yabancı ziyaretçi verileri
▪ Kasım ayı itibariyle yıllık yabancı ziyaretçi sayısı 39,2 milyon olarak gerçekleşmişti.
▪ Bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık verilerde %22,6 oranında artış yaşanmıştı.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (18-25 Ocak)
▪ 11-18 Ocak haftasında hisse senedi piyasasına net yabancı girişi 711 milyon dolar olarak oldukça ciddi bir miktarda gerçekleşti. Bu giriş, 2013 Kasım ayından beri yaşanana en güçlü haftalık akımı işaret ediyor. Tahvil piyasası tarafında ise aynı ilgiden bahsedilemiyor. Söz konusu hafta içerisinde net yabancı çıkışı (repo işlemleri hariç) 130 milyon dolar olarak gerçekleşti. 21 Aralık’tan beri toplamda çıkış 845 milyon dolar’a geldi. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %15,0’e geriledi.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (18 -25 Ocak)
▪ 11-18 Ocak haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında 1,7 milyar dolar artış yaşandı. Bir önceki hafta içerisinde de aynı miktarda bir artış görülmüştü. DTH’lardaki artışın büyük ölçüde bireyler tarafından kaynaklandığı görülüyor. Zira söz konusu hafta içerisinde şirketlerin DTH’larında sadece 0,6 milyar dolar artış yaşandı. Bireyler Ağustos ayından beri döviz pozisyonlarını artırmaya devam ediyorlar.

1 Şubat Cuma
10:00 İSO/Markit Ocak PMI verileri
▪ İSO/Markit PMI verisi Aralık ayında 44,2 olarak açıklanmış, Kasım ayı seviyesi olan 44,7’ye göre bir miktar gerilemeyi işaret etti. PMI 50 eşik değerinin oldukça altında kalmaya devam ederek aktivitedeki daralmanın sürdüğünü işaret ediyor.
11:00 İTO Ocak enflasyon verileri
▪ Veriler özellikle gıda tarafında TÜİK verileri öncesinde öncüleyici olacak. Ancak Ocak ayı verileri açısından ; İTO ve TÜİK gıda enflasyonu arasındaki korelasyonun nispeten düşük olduğunu görüyoruz.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin