Haftalık Piyasa Takvimi – (28 Ekim – 1 Kasım 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

30 Ekim Çarşamba

10:00 Ekim Ekonomik Güven Endeksi
▪ Eylül ayında Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre %1,3 oranında azalarak 86 olarak gerçeklemişti. Ekim ayında alt kalemleri olan reel kesim güven endeksi, sektörel güven endeksleri ve tüketici güven endeksinde yaşanan yükselişler nedeniyle toplulaştırılmış ekonomik güven endeksinde de artış görülecektir.

31 Ekim Perşembe

10:00 Eylül Dış Ticaret verileri
▪ Ticaret Bakanlığı tarafından ay başında açıklanan verilere göre ihracat Eylül ayında %0,28 oranında artış kaydederken, ithalat da yıllık %0,92 oranında yükseliş yaşandı. 12 aylık verilere bakıldığında ihracat bir önceki döneme göre %3,57 oranında artış ile 170 milyar 774 milyon dolar, ithalat ise %17,45 oranında azalış ile 197 milyar 309 milyon dolar oldu.
11:00 Eylül Yabancı ziyaretçi verileri
▪ Ağustos ayı verilerine göre yabancı ziyaretçi sayısı %17,2 oranında artış kaydederek 6,3 milyon oldu. Yılbaşından beri kümülatif ziyaretçi sayısına bakıldığında 31 milyon yabancı ziyaretçi sayısına ulaşıldığı ve bir önceki senenin aynı dönemine göre %14,7 oranında bir artışı işaret ettiği görüldü.
10:30 TCMB çeyrek dönemli Enflasyon Raporu
▪ Yılsonu tahminlerine ilişkin revizyonların takip edileceği Enflasyon Raporu sunumu sonrasında gözler TCMB Başkanı Uysal’ın düzenleyeceği soru-cevap seansında olacak. Yatırımcılar ileriyle yönelik para politikası adımları ile ilgili olarak ipuçları aramaya çalışacaklar. Yılsonu revizyonları ile ilgili olarak özellikle 2019 yıl sonu beklentisi olan %13,9’ oranının en son PPK karar notunda da belirtildiği gibi belirgin şekilde aşağı yönlü revize edilmesi bekleniyor. Açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nda yılsonu enflasyon beklentisi %12 olarak paylaşılmıştı. Revizyonun bu seviyenin altını işaret edip etmeyeceği yakından takip edilecek.

1 Kasım Cuma

Fitch Türkiye kredi notu gözden geçirme raporu
▪ Fitch Ratings en son olarak temmuz ayında Türkiye’nin kredi notunu “BB-“ seviyesine düşürürken, not görünümünün “negatif” olduğunu bildirmişti. Son dönemde makro göstergelerdeki iyileşmenin görünüm üzerinde bir değişiklik yaratıp yaratmayacağı takip edilecek.
10:00 Ekim İSO/Markit PMI verileri
▪ Eylül İSO/Markit PMI verisi bir önceki ayki 48 seviyesinden 50 eşik değerine yükseliş kaydetmişti. PMI Nisan 2018’den beri eşik değerin altında devam ediyordu. Reel Sektör Güven Endeksi Eylül ayında bir gerilemeyi işaret etmiş ve gözleri PMI verisine çevrilmişti. Ancak söz konusu zayıflamanın PMI tarafında takip edilmediği, aksine iyileşmenin altını çizdiği görüldü. Ekim ayına gelindiğinde ise Reel Kesim Güven Endeksi’nde (RKGE) de önemli bir toparlanma yaşandığı ve mevsimsel etkilerden arındırılmış RKGE’nin 4,5 puan artarak 104.2 seviyesine yükseldiği görüldü.
12:00 İTO Ekim enflasyon verileri
▪ Bir sonraki hafta TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verileri öncesinde İstanbul gıda fiyatları (özellikle taze meyve sebze fiyatları) yakından takip edilecek.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (18-25 Ekim)
▪ 18 Ekim itibariyle hisse senedi piyasasından yılbaşın itibaren gerçekleşen toplam net giriş takamı 54 milyon dolar gibi oldukça düşük bir seviyeye geriledi. Tahvil piyasasında ise yılbaşından beri net çıkış 3,2 milyar dolar’a yükseldi. Yabancı
yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %10,5’a kadar geriledi.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (18-25 Ekim)
▪ 11-18 Ekim haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında 0,8 milyar dolar artış yaşandı. (parite etkisinden arındırılmış rakamlar) Hanehalkı DTH’larında parite etkisinden arındırılmış olarak 0,56 milyar dolarlık azalış görülse de, kurumların DTH’larında 1,3 milyar dolar kadar artış takip edildi. Geçen senenin Ağustos ayı ortasından beri hane halkı DTH’larındaki toplam artış 27,3 milyar dolar civarında.

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

Yurt Dışı Veri Takvimi

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin