Haftalık Piyasa Takvimi – (25 Şubat – 1 Mart 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

28 Şubat Perşembe
10:00 Ocak Dış Ticaret verileri
▪ Ticaret Bakanlığı Ocak ayı geçici ticaret verilerine göre ihracat yıllık olarak %5,93 oranında bir artış göstererek 13,2 milyar dolar olarak gerçekleşirken, ithalat %27 daralma ile 15,7 milyar dolar olmuştu.
▪ İthalattaki hızlı gerilemenin devamı ile Ocak ayı dış ticaret açığının yıllık %72 oranında önemli oranda daralarak 2,5 milyar dolar’a gerilediği görülüyor.
11:00 Ocak yabancı ziyaretçi girişleri
▪ Aralık ayında yabancı ziyaretçi girişlerinde yıllık %14,5 oranında bir artış yaşanmıştı. 2018 toplamında ise yabancı ziyaretçi sayısında %21,8 oranında yıllık artış gerçekleşmişti.
▪ Ziyaretçi sayısındaki güçlü gidişatın devamını bekliyoruz. Buna ek olarak kişi başı turizm gelirlerinde de artışın yaşanması ile turizm geliri performansının 2019’da olumlu gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (15- 22 Şubat)
▪ Yılbaşından beri bakıldığında hisse senedi piyasasında net girişlerin olduğu görülüyor. Özellikle Ocak ayında yabancı ilgisinin önemli oranda ön planda olduğu görülmüştü. Ancak son iki haftadır net çıkışlar dikkat çekiyor. Kümülatif olarak bakıldığında ise yıl başından beri toplam net girişin 1,2 milyar dolar olduğu görülüyor.
▪ Tahvil piyasası tarafında bakıldığında ise yabancı ilgisinin halen çok zayıf olduğu görülüyor. Yılbaşından beri toplam net yabancı çıkışı 0,6 milyar dolar oldu. Yabancı yatırımcının toplam stok içerisindeki payının ise %14,8’e gerilediği görülüyor.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (15- 22 Şubat)
▪ Yerleşiklerin DTH hesaplarındaki yükselişin devam ettiği görülüyor. Yılbaşından beri bakıldığında toplam DTH artışının (parite etkisinden arındırılmış olarak) 7,2 milyar dolar olduğu, burada ise özellikle bireylerin DTH artışları (5,1 milyar dolar) ile öne çıktığı takip ediliyor.

1 Mart Cuma
10:00 Şubat İSO/Markit PMI verileri
▪ Ocak ayı İSO/Markit PMI endeksi 44,2 olarak açıklanırken, bir önceki aya göre bir değişim göstermemişti. 3 aylık HO’lar çerçevesinde trendine bakıldığında da yatay bir görünüm dikkat çekiyor. 50 eşik değerinin oldukça altında bir yerde olan PMI daralmanın devamını gösteriyor. İSO/Markit tarafından yayınlanan raporda üretim ve yeni siparişler yavaşlamaya devam ederken, ihracat siparişlerinin istikrarlı bir seyre yaklaşmasının, toplam yeni siparişlerdeki gerilemeyi son 5 ayın en düşük hızında gerçekleşmesine katkı sağladığı belirtilmişti.
11:00 İTO Şubat enflasyon verileri
▪ İstanbul perakende endeksini ve özellikle gıda fiyatları tarafını yakından takip edeceğiz. Son dönemde özellikle yaş meyve ve sebze fiyatlarının düşürülmesine yönelik çalışmaların ne yönde yansıma yarattığı önemli olacak.
▪ 28 Şubat – 1 Mart haftası içerisinde ayrıca Türk-iş tarafından Ankara gıda enflasyonu da takip edilecek olup, gıda fiyatları çerçevesindeki gelişmeler ön planda olacak.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin