Haftalık Piyasa Takvimi – (25-29 Mayıs 2020)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

28 Mayıs Perşembe

10:00 Mayıs Ekonomik Güven Endeksi
▪ Ekonomik Güven Endeksi alt kalemlerinde Mayıs ayında hafif çaplı toparlanma çerçevesinde bir yükseliş beklenir. Nisan ayında Endeks 51,3 olarak açıklanmış, Mart ayı seviyesi olan 91,8’e göre oldukça keskin bir düşüşü işaret etti.

▪ Ekonomik güven endeksinin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği göstermektedir.

29 Mayıs Cuma

10:00 1Ç20 GSYİH verileri
▪ 1Ç20’de GSYİH’nın bir önceki yılın aynı dönemine göre %5,8 oranında artış kaydetmesini bekliyoruz. Medyan beklentinin %5,2 olduğu görülüyor. Salgının ekonomik etkilerinin özellikle Mart ayı ortasından itibaren etkili olması dolayısıyla öncesindeki yüksek trend büyümenin devamını göreceğimizi düşünüyoruz.

▪ Ancak 2Ç20’de GSYİH’nın çift haneli bir düşüş sergilemesini bekliyoruz. Bütün yıl için ise gerek ikinci yarıda beklenen kademeli toparlanma gerekse 1Ç20’de kaydedilmesi beklenen yüksek büyüme ile beraber, -1% oranında sınırlı bir daralma tahmin ediyoruz.

10:00 Nisan Dış Ticaret verileri
▪ Ticaret Bakanlığı verilerine göre Nisan ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre %41,4 oranında düşerek 9 milyar dolar olarak gerçekleşirken, ithalatın %28,3 oranında bir yıllık düşüşle 13 milyar dolar olduğu takip edildi.

▪ İhracattaki daralmanın ithalattan daha hızlı olması dış ticaret açığının Nisan ayında %45 oranında genişleyerek 4 milyar dolar’a ulaşmasına neden oldu. Gelecek aylarda ithalattaki daralmanın hızlanacağını, dolayısıyla dış ticaret dengesi üzerindeki risklerin bir miktar dengelenebileceğini düşünüyoruz.

▪ 12 aylık kümülatif verilere bakıldığında İhracat bir önceki döneme göre %3.7 oranında azalarak 172,7 milyar dolar, ithalat ise %1,8 oranında azalarak 210,4 milyar dolar oldu.

Mayıs Sameks endeksi
▪ Söz konusu endeksi özellikle hizmet sektörüne ilişkin öncü bilgi niteliği taşıması dolayısıyla takip ediyoruz. Mevsimsel etkilerden arındırılmış hizmet satın alma yöneticileri endeksi ilk olarak Mart ayında 49,8 seviyesinden 39’a, daha sonra Nisan’da 37,2’e gerilemişti (2013’den itibaren elde olan seri setindeki en düşük değer) Mayıs ayında ise kademeli normalleşme çerçevesinde hafif çaplı bir iyileşme görebiliriz.

TCMB Finansal İstikrar Raporu
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (15-22 Mayıs)
▪ Yurtdışı yerleşiklerin standart portföy kanallarından aralıksız çıkışı Mayıs ayının ikinci haftasında da devam etti. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 405 milyon dolar çıkış yaşanırken, tahvil piyasasından (repo işlemleri hariç) net çıkışların 261 milyon dolar olduğu görüldü. Yılbaşından beri toplam net çıkış hisse senedi piyasasında 3,6 milyar dolar, tahvil piyasasında ise 6,4 milyar dolar oldu. (toplamda 10 milyar dolar’a ulaştı) Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasından 3,9 milyar dolar, tahvil piyasasından ise 7,0 milyar dolar net yabancı çıkışı yaşandı. Yabancı yatırımcının toplam tahvil stoku içerisindeki payı ise %4,6 seviyesine kadar geriledi. Yılbaşında söz konusu oran %10,5 idi.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (15-22 Mayıs)
▪ 8-15 Mayıs haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında 0,3 milyar dolar artış yaşandı. (altın hesapları hariç, EUR/USD parite etkisinden arındırılmış olarak). Artışın bir kez daha kurum DTH’larındaki (0,7 milyar dolar) yükseliş kaynaklı olduğu görüldü. Hanehalkı DTH’larında ise ufak çaplı da olsa parite etkisinden arındırılmış verilerde gerileme sürdü. (0,4 milyar dolar düşüş). Yılbaşından beri hane halkı DTH’larında 8,8 milyar dolar’a (altın hesapları hariç, EUR/USD parite etkisinden arındırılmış olarak) yakın düşüş olduğu görüldü. DTH’ların aksine bir süredir kıymetli maden (altın) hesaplarında artış olduğu takip ediliyor.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN