Haftalık Piyasa Takvimi – (24-28 Haziran 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

24 Haziran Pazartesi
10:00 Haziran Reel Sektör Güven Endeksi (RSGE) ve Kapasite Kullanım Oranı (KKO)
▪ Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere baktığımızda endekste Mayıs ayında önemli bir geri çekilme dikkat çekmişti. Nisan ayında 100 eşik değerine gelen endeks, Mayıs ayında 94,7 olmuştu. Arındırılmış serinin alt kalemlerine baktığımızda; en önemli geri çekilmenin genel gidişata ilişkin beklentileri işaret eden alt endekste yaşandığı görülmüştü (90,7 seviyesinden 78,3 seviyesine). Bir diğer önemli geri çekilme ise sabit sermaye harcamalarına ilişkin endekste görülüyor (105,5 seviyesinden 95,7 seviyesine). İlk çeyrek içerisinde nispeten toparlanma resmi çizen endeksin 2018 yılsonu seviyesine geri döndüğü takip ediliyor. Mevcut ekonomik konjonktür içerisinde yatırımlar tarafındaki zayıflığın sürmesini bekliyoruz. Siparişler tarafına bakıldığında ise mevcut dönemde toplam sipariş endeksinde ve gelecek 3 aylık dönemde ihracat sipariş endeksinde ufak çaplı geri çekilmeler mevcut. Ancak son üç aylık dönem içerisinde toplam sipariş endeksine bakıldığında 100 seviyesinden 83,8 seviyesine kötüleşme dikkat çekiyor.
▪ Diğer taratan Kapasite Kullanım Oranlarında (KKO) yılbaşından beri izlenen artışın Mayıs ayında da sürdüğü görülmüştü. Buna göre arındırılmamış KKO Mayıs ayında %76,3 olarak gerçekleşti. (Nisan: %75) Arındırılmış KKO ise %75 seviyesinden %76,1 seviyesine yükseliş gösterdi. Alt kalemlerine bakıldığında özellikle ihracat bazlı sektörlerde KKO’larda önemli artışlar olduğu görülüyor.

27 Haziran Perşembe
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (14-21 Haziran)
▪ 14 Haziran itibariyle, hisse senedi piyasasında yılbaşından beri bakıldığında net giriş 0,76 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tahvil piyasası tarafında ise yılbaşından beri net çıkış 2,7 milyar dolar’a ulaştı. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %11.2. (Yılbaşında %15,3 idi).

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (14-21 Haziran)
▪ 7-14 Haziran haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında 0,5 milyar dolar artış yaşandı. Artışın kurumlar kaynaklı olduğu görüldü. Hane halkı tarafında ise ufak çaplı da olsa uzun döviz pozisyonlarındaki artışın devam ettiği görüldü. Geçen senenin Ağustos ayından beri hane halkı DTH’larındaki toplam artış 23 milyar dolar’a ulaştı.

28 Haziran Cuma
10:00 Mayıs Dış ticaret verileri
▪ Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ihracat yıllık %12,2 oranında artış gösterer 16 milyar dolar’a ulaşırken, ithalat %19,2 oranında daralma ile 17,8 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Ticaret Bakanlığı tarafından ay başından açıklanan Mayıs ayı dış ticaret verilerine göre ihracat yıllık %12,2 oranında bir artış kaydederken, ithalattaki daralma son hız devam etmiş ve yıllık %19 düşüş göstermişti. Bu veriler ışığında Mayıs ayında aylık cari işlemler dengesinin 0,7-0,8 milyar dolar civarında fazla verebileceğini düşünüyoruz. Tahminlerimiz doğrultusundaki bir gerçekleşme ise yıllık cari işlemler açığı 1,6 milyar dolar seviyesine kadar taşıyabilir. Buna ek olarak ileriki aylarda yıllık cari işlemler dengesi tarafında fazlaya geçilmesi de beklenebilir.

10:00 Türkiye Dış Borç Stoku 1Ç19
▪ 24 Mayıs – 7 Haziran haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında 2,7 milyar dolar artış yaşandı. Artışın önemli bir kısmının 31 Mayıs – 7 Haziran arasında yaşandığı görülüyor. Geçen senenin Ağustos ayından beri hane halkı DTH’larındaki toplam artış 22,6 milyar dolar’a ulaştı.

11:00 Mayıs yabancı ziyaretçi sayısı
▪ Nisan ayında yabancı ziyaretçi sayısında %24 oranında güçlü bir yıllık artış yaşanmıştı. Yılbaşından beri kümülatif yabancı ziyaretçi sayısındaki yıllık artış ise %12 olarak gerçekleşti.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin