Haftalık Piyasa Takvimi – (24-28- Aralık 2018)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

26 Aralık Çarşamba
14:30 Aralık Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ve Kapasite Kullanım Oranı (KKO)
▪ Kasım ayı Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) 92,8 olarak gerçekleşirken bir önceki aya göre %5,9 oranında iyileşme göstermişti. Böylece son yedi aydır peşi sıra düşen endeks değeri, Kasım ayında ufak çaplı bir iyileşme kaydetmişti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış reel kesim güven endeksine bakıldığında da bir önceki aya göre %6,3 oranında önemli bir iyileşme sağlandı. Böylece son iki aydır toplamda %7,1 oranında bir yükseliş olduğu görüldü.
▪ Ancak endeksinin 100 eşik değerinin oldukça altında bir seviyede seyrettiğini ve dolayısıyla ekonomik aktivitedeki daralmayı işaret ettiğini hatırlatmak gerekir.
▪ Kapasite Kullanım Oranına bakıldığında ise Kasım ayında düşüşün devam ettiği ve %74,1 seviyesine gerileme olduğu görülüyor. Söz konusu seviyeler 2015 yılından beri en düşük yeri işaret ediyor. Mevsimsel etkilerden arındırılmış seriye baktığımızda ise %75 seviyesinden %73,7’ye gerilemenin olduğu görülüyor. KKO oranlarındaki önemli gerilemeler özellikle yatırımcı eğilimi tarafında olumsuz resmin başka bir gösterimi olarak ön plana çıkıyor.

27 Aralık Perşembe
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (14-21 Aralık)
▪ Yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasında görülen yabancı çıkışı 1,27 milyar dolar olarak gerçekleşirken, tahvil piyasasında sınırlı da olsa (706 milyon dolar) bir giriş gerçekleşti. Yabancı yatırımcıların bono stoku içerisindeki payı ise %15,5 seviyesinde.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (14-21 Aralık)
▪ TCMB brüt döviz rezervleri: 72,9 milyar dolar (14 Aralık)
▪ Bankalardaki toplam YP mevduatlar: 189,2 milyar dolar (14 Aralık) 7-14 Aralık haftasında yerleşiklerin döviz mevduatlarında oldukça limitli bir artış görüldü (200 milyon dolar –parite etkisinden arındırılmış olarak). Böylece Aralık ayının ilk yarısında yerleşiklerin DTH’larını 900 milyon dolar kadar artırdıkları görüldü.

28 Aralık Cuma
11:00 Kasım yabancı ziyaretçi sayısı
▪ Ekim ayında yabancı ziyaretçi sayısı %25,4 oranında yıllık güçlü bir artış kaydetti. Yılbaşından beri kümülatif ziyaretçi sayısı ise yıllık %22,4 oranında yükseldi.
▪ Söz konusu ziyaretçi sayılarındaki yükselişe rağmen, turist başına gelirlerdeki düşük seyir toplam turizm gelirlerini olumsuz etkiliyor olsa da, gelecek sene içerisinde önemli bir iyileşme görmeyi bekliyoruz.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin