Haftalık Piyasa Takvimi – (23-27 Mayıs 2022)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

23 Mayıs Pazartesi

Hazine ihalesi ve doğrudan satışları
▪ Hazine Pazartesi günü 3 yıl vadeli altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası doğrudan satışları & 4 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvili ihalesi düzenleyecek. Hazine’nin ay başından beri toplam iç borçlanma tutarı 19,7 milyar TL. 3 aylık (Mayıs – Haziran – Temmuz) iç borçlanma stratejisine göre Mayıs ayında 52,9 milyar TL’lik bir iç borç servisi karşılığında toplam 59 milyar TL iç borçlanma öngörülüyor.

10:00 Mayıs Piyasa Katılımcıları Anketi
▪ Nisan ayı Beklenti Anketi sonuçlarına göre yılsonu enflasyon tahmini %40,47 seviyesinden %46,44’e yükseltilmişti. 12 ve 24 aylık TÜFE beklentilerine baktığımızda da bir önceki anket döneminde sırasıyla %26,43 ve %17,03 olarak verilen tahminlerin, %28,41 ve %17,68 seviyesine revize edildiği izlenmişti.

10:00 Mart Kısa Vadeli Dış Borç Stoku verileri
▪ Şubat Kısa Vadeli Dış Borç Stoku 130,5 milyar dolar olarak açıklandı. 2021 sonu itibariyle kısa vadeli dış borç stoku 120,3 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Dolayısıyla 2021 yılsonu değerine göre 10,2 milyar dolar artış takip edildi. Söz konusu stok rakamının GSYİH’ya oranı ise %16,4 civarında. Ancak burada özellikle yakından takip ettiğimiz rakam “kalan vadeye göre Kısa Vadeli Dış Borç Stoku”. Diğer bir deyişle orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine bir yıl ve daha kısa kalan dış borçlar. Söz konusu rakam Şubat 2022 itibariyle 176,4 milyar dolar. Bu rakamdan şube ve iştiraklere borçları çıkararak baktığımızda borç stokunun 158,2 milyar dolar olduğu görülüyor. (Söz konusu rakamın 40 milyar dolar gibi önemli bir kısmını da ticari krediler oluşturuyor) Vadesine bir yıl ve daha kısa kalan dış borçlara, önümüzdeki 12 aylık cari açık beklentisini de ekliyoruz. Cari işlemler açığının genişlemeye devam etmesi dış finansman ihtiyacı rakamının da yükselmesini beraberinde getiriyor. Böylece Türkiye’nin önümüzdeki 1 yıllık süreçteki dış finansman ihtiyacını 195 milyar dolar civarında hesaplıyoruz. Türkiye’nin yıllık dış finansman ihtiyacının GSYİH’ye oranını Şubat sonu itibariyle %24,5 hesaplıyoruz.

10:00 Mayıs Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı
▪ Arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) Nisan ayında 108,5’den 109,7’ye yükseliş kaydederken, mevsim etkilerinden arındırılmış endeksin düşüş sergilemeye devam ettiği (108,2 seviyesinden 107,7’ye) ve aktivitedeki ılımlı geri çekilişin sürdüğü izlendi. Söz konusu seviye 2021 Mayıs ayından beri en düşük seviye olarak kendini gösterdi. 2021 yılı son çeyreği ortalama arındırılmış RKGE 111 seviyesinde oluşurken, 2022 yılının ilk iki ayında sınırlı da olsa bir geri çekilme olduğu ve 110’a geldiği izlenmişti. Nisan ayına ise söz konusu ortalama seviyenin de oldukça altında bir giriş yapıldığı görülüyor.

▪ Nisan ayında KKO seviyelerine bakıldığında arındırılmamış KKO %77,3 seviyesinden %77,8’e yükseliş kaydederken, mevsimsel etkilerden arındırılmış KKO’nun önemli bir değişim kaydetmeyerek %78,1 seviyesinde kaldığı ancak yüksek seviyelerini sürdürdüğü ve yatırım eğilimini destekler resim çizdiği takip edildi.

11:00 Nisan ayı yabancı ziyaretçi verileri
▪ Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) yurtdışı yolcu sayısı ile Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan yabancı ziyaretçi sayıları arasında önemli bir korelasyon mevcut. En son olarak Nisan ayına ilişkin açıklanan DHMİ yolcu sayısı verileri turizm sektöründeki güçlü toparlanmanın devamını işaret etti. Buna göre Nisan ayında dış hat yolcu sayısı 6,2 milyon olurken, yıllık bazda %152 oranında güçlü bir artış kaydetti. Diğer yandan pandemi öncesindeki 2019 seviyesine göre ise %20 oranında bir düşüş yaşandığı dikkat çekti. Bu çerçevede Ukrayna-Rusya savaşı sonrasında turizm verilerine yansımanın henüz belirgin bir nitelikte olmadığı izleniyor.

14:30 Mart Konut Fiyat Endeksi
▪ Şubat ayı Konut Fiyat Endeksi 317,6 olarak açıklanırken, bir önceki aya göre %13,6, yıllık olarak ise %96,4 artış kaydetti. Böylelikle konut fiyatlarındaki artışın enflasyon oldukça üzerindeki seyrine devam ettiği takip edildi.

24 Mayıs Salı

Hazine ihaleleri
▪ Hazine 9 ay vadeli bono ve 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli devlet tahvili ihalesi düzenleyecek.

26 Mayıs Perşembe

10:00 Mayıs Ekonomik Güven Endeksi
▪ Ekonomik Güven Endeksi Nisan ayında 95,7 seviyesinden 94,7 seviyesine geriledi. Endeksteki gerilemede tüketici ve reel kesim (imalat sanayi) güven endekslerindeki düşüşler etkili oldu. Tüketici Güven Endeksi Nisan ayında aylık %7,3 gerileyerek 67,3’e inerken, reel kesim güven endeksi %0,5 oranında azalarak 107,7 değerini aldı. Öte yandan hizmet sektörü güven endeksi %3,0 oranında artarak 114,6 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %2,9 oranında artarak 119,4 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %3,0 oranında artarak 83,5 değerini aldı.

14:00 Para Politikası Kurulu Toplantı Kararı
▪ Politika faizinin yeniden %14’te sabit bırakılması bekleniyor. Özellikle KKM gibi ürünler para politikasında “liralaşma” stratejisi altında asli unsur olarak daha çok ön planda bulundurulurken söz konusu ürüne ilişkin yeni kolaylaştırıcı düzenlemeler gelmişti. Buna ek olarak makro ihtiyati önlemlerin de daha fazla kullanımda olduğu dikkat çekiyor.

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (6 – 13 Mayıs)
▪ 6 – 13 Mayıs haftasında standart portföy kanallarında net yabancı satışı devam etti. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 767 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 298 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı gözlendi. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 2,2 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1,38 milyar dolarlık bir yabancı satışı olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında toplam 1,83 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1 milyar dolarlık bir yabancı çıkışı gerçekleşti.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (6 – 13 Mayıs)
▪ 6 – 13 Mayıs haftasında yerleşiklerin DTH’ları 1,13 milyar dolar yükseliş kaydetti (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar). Parite etkisinden arındırılmış olarak baktığımızda kurumlar DTH’ları 1,25 milyar dolar artarken, hanehalkı DTH’larında ise 0,12 milyar dolarlık hafif bir gerileme gözlendi. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında 0,02 milyar dolarlık oldukça sınırlı bir artış görülürken, söz konusu yükselişin tamamı kurumların kıymetli maden hesaplarındaki artıştan kaynaklandı. Özetle, 6 – 13 Mayıs haftası içerisinde yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak toplam 1,15 milyar dolarlık bir yükseliş yaşandı.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!