Haftalık Piyasa Takvimi – (23-27 Eylül 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

24 Eylül Salı
10:00 Ağustos Reel Sektör Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı
▪ Ağustos ayında Reel Kesim Güven Endeksi Temmuz ayında yaşanan önemli geri çekilme sonrasında yeniden 100 eşik değerinin üzerine çıkmıştı. Arındırılmamış RSGE 102,8 olarak gerçekleşti. Bir önceki ay 98,3 seviyesinde olan RKGE, geçen senenin aynı ayında 96,4 olarak gerçekleşmişti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış reel kesim güven endeksine bakıldığında da benzer bir toparlanma ile karşılaşıyoruz. Düzeltilmiş endeks 96,6 seviyesinden Ağustos ayında 102,1 yükseliş kaydetti. Söz konusu toparlanmanın gelecek hafta açıklanacak PMI verilerine nasıl yansıdığı takip edilecek.
▪ Kapasite Kullanım Oranına bakıldığında da Mart ayından beri süren yükselişin Temmuz ayı ile beraber yerine bir miktar gerilemeye bıraktığı dikkat çekmişti. Ağustos ayına gelindiğinde ise bir miktar yükseliş görülüyor. Buna göre arındırılmamış KKO %76,2 seviyesinden %76,6 seviyesine artış kaydederken, mevsimsel etkilerden arındırılmış KKO ‘da %75,9 seviyesinden %76,2 seviyesine sınırlı bir yükseliş gösterdi. 3. çeyreğe kötü bir başlangıç yapan güven endekslerinde Ağustos ayında bir miktar toparlanma çabası görülüyor.

26 Eylül Perşembe
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (13 – 20 Eylül)
▪ Eylül ayının ilk iki haftasında net yabancı girişi 223 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yılbaşından beri gerçekleşen toplam net giriş rakamı 653 milyon dolar’a yükseldi. Tahvil piyasasında ise yılbaşından beri net çıkış 2,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı %11,5 olarak değişmedi. (Yılbaşında %15,3 idi, yıl içerisinde ise %10,7 seviyesine kadar gerileme yaşanmıştı).
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (13 – 20 Eylül)
▪ 6 – 13 Eylül haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında 1,2 milyar dolar artış yaşandı. (parite etkisinden arındırılmış rakamlar)Geçen senenin Ağustos ayından beri hane halkı DTH’larındaki toplam artış 26,7 milyar dolar civarında.

27 Eylül Cuma
10:00 Eylül Ekonomik Güven Endeksi
▪ Söz konusu endeks daha önce sonuçları açıklanan 5 güven endeksinin (Tüketici Güven Endeksi, Reel Kesim Güven Endeksi, Hizmet Sektörü Güven Endeksi, Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi ve İnşaat Sektörü Güven Endeksi) kombine edilmiş halini işaret ediyor. Ekonomik Güven Endeksi Ağustos ayında 87,1 olarak gerçekleşti ve aylık bazda %7,9 yükseliş kaydetti. Ekonomik güven endeksi alt kalemlerinin tamamının Ağustos ayında güçlü bir resim ortaya koyduğu görülüyor.
▪ İnşaat sektörü güven endeksi ise Ağustos ayındaki yükselişe rağmen 100 eşik değerinden en uzak alt endeksi gösteriyor (52,4).
▪ Endeks değerinin 100’den küçük olması genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteriyor. (Geçen senenin Nisan ayından beri endeks değerinin 100 eşik değerinin altında olduğu takip ediliyor)

Yurt Dışı Veri Takvimi

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin