Haftalık Piyasa Takvimi – (22-26 Şubat 2021)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

22 Şubat Pazartesi

Hazine ihalesi (5 yıl vadeli TLREF’e endeksli)
10:00 Şubat Reel Sektör Güven Endeksi & KKO
▪ Arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) Ocak ayında 106,8 seviyesinden 107’ye hafif yükseliş kaydetti. Ancak mevsimsel etkilerden arındırılmış RKGE 110,4 seviyesinden 109 seviyesine gerilerken, 4Ç20 ortalama endeks seviyesi olan 109,2’nin bir miktar altına geldi.Ancak aynı ayda İSO/Markit PMI verisinin 54 seviyesinin üzerine yükselmesi imalat sektöründeki aktivitenin halen güçlü bir resim çizdiğini gösteriyor.

▪ Kapasite Kullanım Oranı ise Ocak ayında %75,6 seviyesinde %75,4’e gerileme kaydetti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış oran ise tersine hafif bir yükselişle %75,4 seviyesinden %75,6’a artış kaydetti. Ancak halen pandemi öncesi seviyelerin altındaki seyir devam ederken, yatırım ortamına ilişkin zayıf görünümü teyit etti.

11:00 Ocak Yabancı ziyaretçi girişleri
▪ En son olarak DHMİ Ocak ayı yolcu sayılarını açıklamıştı. Söz konusu verilerin yabancı ziyaretçi sayılarıyla oldukça güçlü bir korelasyon içinde olduğunu takip ediyoruz. Buna göre Ocak ayı DHMİ yurtdışı yolcu sayısı 1,9 milyon olarak gerçekleşirken, bir önceki yıla göre %70 daralma kaydetti. Yıllıklandırılmış olarak baktığımızda yurtdışı yolcu sayılarında geçen yılın aynı ayına göre %75 düşüş olduğu görüldü.

23 Şubat Salı

Hazine ihaleleri — (14 ay vadeli kuponsuz, 6 ay vadeli TÜFE’ye endeksli)
▪ Hazine geçtiğimiz hafta düzenlediği tahvil ihalelerinde ROT satışlar dahil toplam 12,1 milyar TL borçlandı. Geçtiğimiz haftalarda yapılan kira sertifikaları ve tahvil doğrudan satışlarını da eklediğimizde, ay başından beri toplam 26,5 milyar TL satış gerçekleştirildiğini görmekteyiz. Şubat ayı borçlanma programına göre Hazine ay içerisinde 45 milyar TL’lik iç borç servisi gerçekleştirecek. Bunun karşılığında ise 45,4 TL iç borçlanma öngörülüyor.

25 Şubat Perşembe

10:00 Şubat Ekonomik Güven Endeksi
▪ Ekonomik güven endeksi Ocak %1,6 oranında artış kaydederek Aralık ayındaki 94,7 seviyesinden 96,2 seviyesine yükseldi.

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (12-19 Şubat)
▪ Şubat’ın ikinci haftasında hisse senedi piyasasında 62,3 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı görülürken, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 112,5 milyon dolarlık net yabancı girişi yaşandı. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 538 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı olduğu, tahvil piyasasına ise repo işlemleri hariç toplam 1,1 milyar dolarlık bir yabancı girişi yaşandığı takip ediliyor. Yabancı yatırımcının toplam tahvil stoku içerisindeki payı ise 5 – 12 Şubat haftasında %5,9’dan %6’ya yükseldi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise söz konusu oran %9,3 idi.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (12-19 Şubat)
▪ Şubat ayının ikinci haftasında yerleşiklerin DTH’larında 1,14 milyar dolar yükseliş görüldü. (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar) Yerleşiklerin DTH’larındaki artış büyük oranda kurumlar DTH’larından kaynaklandı. Kıymetli maden mevduat hesaplarında ise fiyat etkisinden arındırılmış olarak bakıldığında 0,63 milyar dolarlık bir artış yaşandığını görüyoruz. Artışın neredeyse tümünün hanehalkı kıymetli maden hesaplarındaki yükselişten kaynaklandığı görülüyor.

26 Şubat Cuma

10:00 Ocak Dış Ticaret verileri
▪ Ticaret Bakanlığı tarafından ay başından açıklanan Ocak ayı dış ticaret verilerine göre Ocak ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre %2,5 oranında artarak 15,5 milyar dolar olarak gerçekleşirken, ithalat ise %5,6 yıllık düşüşle 18,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ocak ayında altın ithalatının yıllık %21,5 düşüş göstererek 1,5 milyar dolar olduğu izlenirken, altın ihracatının da yıllık %66 artış gösterdiği dikkat çekti. Altın hariç ithalat rakamlarına bakıldığında Ocak ayında yıllık %3,9 oranında düşüş izleniyor. 12 aylık kümülatif verilere bakıldığında ihracat bir önceki döneme göre %6,5 oranında azalış ile 169,8 milyar dolar, ithalat ise %2,3 oranında artış ile 218,3 milyar dolar oldu.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN