Haftalık Piyasa Takvimi – (22-26 Ekim 2018)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

22 Ekim Pazartesi
17:00 Eylül merkezi yönetim borç stoku
▪ Ağustos borç stoku seviyesi 1,15 trilyon TL olarak açıklanmıştı. (2017 yılsonuna göre %32 oranında artış)
▪ 2017 yıl sonuna göre borç stokunda yaşanan artışın önemli bir kısmın %68 oranında yükseliş gösteren dış borç stokundan kaynaklandığı anlaşılıyor. Burada TL’deki değer kaybının etkili olduğu söylenebilir. İç borç stoku tarafında 2017 yılsonuna göre artış oranı ise %8,2 ile oldukça sınırlı kaldı. Yıl içerisinde borçlanma maliyetlerinde önemli bir yükseliş görülmesine rağmen iç borç çevirme rasyosunun nispeten düşüş tutulması iç borç stokundaki ilave artışı bir miktar engelledi.

23 Ekim Salı
Hazine ihaleleri – 2 yıl ve 5 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvilleri
▪ 2 yıl vadeli tahvil ihalesi 12-Ağustos-2020 vadeli kağıdın yeniden ihracı olacak. 18-Ekim-2023 vadeli tahvil ise ilk ihraç olacak.
▪ Hazine’nin Ekim ayı piyasa itfası 2,2 milyar TL ile oldukça düşük bir miktar. Gerçekleştireceği iki ihale ile ise piyasadan borçlanma projeksiyonu 1,9 milyar TL. (geri çevirme rasyosu %88)
▪ Hazine’nin Kasım ayında ise oldukça yüklü bir piyasa itfası olacak. (16,7 milyar TL – geri çevirme rasyosu ise 97% olarak planlanıyor) Söz konusu yüklü itfayı karşılamak üzere ise ay içerisinde 6 tahvil ihalesi yapılması planlanıyor.
10:00 Ekim Tüketici Güven Endeksi
▪ Eylül ayı endeks seviyesi 59,3’e kadar gerileme kaydetmişti. Söz konusu seviye 2015 Eylül ayından beri en düşük yeri işaret etti.
▪ Tüketici Güveni Endeksindeki zayıflamanın tüketici kredileri tarafında da onaylandığı ve son haftalarda tüketici kredilerindeki trendin (kur etkisinden arındırılmış 13-hafta ort. yıllıklandırılmış haftalık değ.) negatife döndüğü görülüyor.

25 Ekim Perşembe
14:00 Para Politikası Kurulu toplantısı
▪ Politika faizinde (bir hafta vadeli repo: %24) herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Piyasa beklentisinin de bu yönde olduğu görülüyor.
▪ Son haftalarda TL varlıklara ilişkin risk iştahında önemli bir iyileşme yaşanması ve Ekim ayı enflasyon verisinin beklentilerin çok daha altında gelme ihtimali çerçevesinde TCMB’nin ek bir sıkılaştırma gereği duymayacağını düşünüyoruz.
14:30 Ekim Reel Sektör Güven Endeksi (RSGE) ve Kapasite Kullanım Oranı
▪ Eylül ayında RSGE 89,6 seviyesine gerileyerek 2009 yılında beri en düşük seviyesine geldi. Mevsimsel etkilerden arındırılmış RSGE’de de benzer bir şekilde zayıflama görülmüş ve 90,4 seviyesine gerileme yaşanmıştı. Aynı trendi PMI verilerinde de görmüştük. Sonuç olarak öncü göstergelerin, zaten önemli bir zayıflama kaydetmesi beklenen 3Ç18 GSYİH büyüme oranı tahminlerinde, riskin aşağı yönlü olduğunu işaret ettiğini görmüştük. Ekim ayında TL varlıklara ilişkin iyimser dalganın daha ön planda olması ve jeopolitik riskler açısından daha iyimser bir tablo ile karşı karşıya kalınması noktasında öncü göstergelerdeki yansımaları takip edilecek.
▪ KKO tarafına bakıldığında Eylül ayında %76,2 seviyesine kadar gerileme yaşanmıştı. 2017 yılsonunda ise KKO %79 seviyesindeydi. Mevsimsel etkilerden arındırılmış KKO verisine bakıldığında Eylül ayında %76,2 seviyesini görüyoruz. Söz
konusu seviye bir önceki ayki %77,8’e göre önemli oranda bir zayıflamayı işaret etmişti.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (12-19 Ekim)
▪ Yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasında görülen yabancı çıkışı 1,44 milyar dolar olarak gerçekleşirken, tahvil piyasasında sınırlı da olsa (0,4 milyar dolar) bir giriş gerçekleşti. Yabancı yatırımcıların bono stoku içerisindeki payı ise %15, seviyesinde.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (12-19 Ekim)
▪ TCMB brüt döviz rezervleri: 66,4 milyar dolar (12 Ekim)
▪ Bankalardaki toplam YP mevduatlar: 186,9 milyar dolar (12 Ekim) –5-12 Ekim haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonlarında (parite etkisinden arındırıldığında) 1 milyar dolar kadar artış yaşandığı görüldü.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin