Haftalık Piyasa Takvimi – (21-25 Ocak 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

22 Ocak Salı
Hazine ihaleleri (2 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvili)
▪ Hazine bu hafta gerçekleştirdiği iki ihale ile piyasadan (ROT satışlar dahil olmak üzere) 3 milyar TL borçlanma gerçekleştirdi.
▪ Ocak ayı borçlanma program çerçevesinde Hazine, piyasadan ihale yoluyla 5 milyar TL borçlanma hedefliyor – Ocak ayı piyasa itfası ise 4,7 milyar TL

23 Ocak Çarşamba
10:00 Ocak Tüketici Güven Endeksi
▪ Aralık ayı Tüketici Güven Endeksi 58,2 olarak açıklanmıştı. Böylece bir önceki aya göre %2,3 oranında bir gerileme kaydetmişti. Tüketici güven endeksi halen endeks başlangıcından beri (2012) en düşük seviyelerine yakın bir seyir izliyor. Buna ek olarak 3 aylık hareketli ortalamalar (Aralık: 58.4) ile trend eğilimine bakıldığında zayıflığın devam ettiği dikkat çekiyor.
▪ Tüketici Güveni Endeksindeki zayıf görünümün tüketici kredileri tarafında da onaylandığı ve en son olarak tüketici kredilerindeki trendin (kur etkisinden arındırılmış 13-hafta ort. yıllıklandırılmış haftalık değ.) %9 oranında düşüşe işaret ettiği görüldü.

24 Ocak Perşembe
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (11-18 Ocak)
▪ Yeni yılın ikinci işlem haftasında yabancı yatırımcılar hisse senedi piyasasında net alıcı konumundayken, bono piyasasında (repo işlemleri hariç) net satış gerçekleştirdiler. Hisse tarafında net yabancı girişi 115 milyon dolar olurken, tahvil tarafında (repo işlemleri hariç) 141 milyon dolar çıkış gerçekleşti. Tahvil tarafında son üç haftadır toplamda 715 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı gerçekleşti. 4 – 11 Ocak haftasında yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %15,3 seviyesinden %15,2’ye geriledi.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (11-18 Ocak)
▪ 4 – 11 Ocak haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında 1,7 milyar dolar artış yaşandı. Bir önceki hafta içerisinde de 1,2 milyar dolarlık düşüş söz konusuydu. DTH’lardaki artışın büyük ölçüde şirketler kanadından kaynaklandığı görülüyor. Yılın
ikinci haftasında şirketler tarafında DTH’larda 1,1 milyar dolar artış gerçekleşirken, bireylerin DTH’larındaki ufak çaplı yükseliş (toplam 0,6 miyar dolar) devam etti.

25 Ocak Cuma
14:30 Ocak Reel Sektör Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı (KKO)
▪ Reel Sektör Güven Endeksi 2018 yılını 91,5 seviyesinde kapamış ve bir önceki seneye göre endekste %11,5 oranında gerilemeyi işaret etmişti. Endeks yıl içerisinde 109,9 seviyesine kadar yükseliş göstermiş ancak Ağustos ayında yaşanan kur
şoku sonrasında ciddi oranda bir kötüleşemeye sahne olmuştu.
▪ Mevsimsel etkilerden arındırılmış endekse baktığımızda ise 97,7 seviyesinden yılı kapadığı görülmüştü. Arındırılmış endeks Eylül ayında 90,4 seviyelerine geriledikten sonra kademeli bir iyileşmeyi işaret etmişti.
▪ KKO tarafında Aralık ayında %74,1 seviyesi görüldü. Yıl içerisinde 78,3 seviyelerine kadar yükseldikten sonra KKO tarafında da önemli bir geri çekilme yaşandı. Mevsimsel etkilerden arındırılmış endeks Aralık ayında %74 olarak gerçeklemiş ve bir önceki aya göre (%73,7) ufak çaplı bir iyileşme kaydetmişti.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin