Haftalık Piyasa Takvimi – (21-25 Eylül 2020)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

22 Eylül Salı

Hazine ihaleleri – 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ve 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil
▪ Hazine ve Maliye Bakanlığı Eylül ayı başından beri yaptığı üç ihale ile toplamda 5,4 milyar TL borçlanmış oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Eylül ayı toplam iç borç itfa tutarı 25,7 milyar TL. Bu yüklü itfa tutarı karşısında ise Hazine sadece 10 milyar TL iç borçlanma projeksiyonu yapmıştı.

10:00 Eylül Tüketici Güven Endeksi
▪ Ağustos ayı Tüketici Güven Endeksi 59,8 olarak açıklanmıştı. Endeks Haziran ayında 62,8 seviyesine yükseldikten sonra Temmuz ayı ile beraber kademeli bir düşüşe işaret ediyordu.
▪ En son olarak Bloomberght tarafından açıklanan Eylül ayı ön tüketici güven endeksi %5,46 gerileyerek 70,71 değerini almıştı. Pandeminin tekrar artış eğilimine girmesi, jeopolitik gelişmeler ve yükselmeye eğilimini koruyan döviz kurları ile faizler in etkili faktörler olarak öne çıktıkları takip edilmişti.

24 Eylül Perşembe

10:00 Eylül Reel Sektör Güven Endeksi (RKGE) ve KKO
▪ Arındırılmamış RKGE Ağustos’da 106,2 seviyesine yükseliş kaydetti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış RSGE ‘de bir önceki ayki 99,4 seviyesinden 105,2 seviyesine hızlı bir yükseliş gösterdi. Böylece 3Ç20’ye güçlü bir başlangıç yapıldıktan sonra, söz konusu güçlü ivmenin bir miktar hız kaybına rağmen Ağustos ayında da sürdüğü gözlemlendi. Diğer taraftan geçtiğimiz ay ile beraber TCMB’nin likiditeyi sıkılaştırma yönünde attığı adımların faiz seviyeleri üzerinde yarattığı baskının yanısıra TL tarafında devam eden volatilitenin reel sektör öncü göstergeleri üzerinde de kademeli olarak etkisini göstermesi beklenebilir. Bu çerçevede gelecek veriler Eylül ayı PMI verileri öncesinde önemli gösterge niteliğinde olacak.

14:00 Para Politikası Kurulu kararı
▪ PPK’nın politika faizinde 100 baz puan faiz artırımına gitmesini bekliyoruz. Ancak herhangi bir faiz değişikliği olmaması ihtimalini de göz ardı etmiyoruz. Mevcut durumunda AOFM’nin %10,4’a kadar yükselmesi ve GLP fonlamaya ilişkin son birkaç günde dikkat çeken miktarların olması nedeniyle PPK’nın likidite yoluyla sıkılaştırma kapsamında da manevra alanı açma isteğinde olabileceğini düşünüyoruz. Bu çerçevede %8,25 olan politika faizi %9,25’e, simetrik koridor çerçevesinde de gecelik borç verme faizinin %10,75’e yükselmesini bekliyoruz.

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (4 – 11 Eylül)
▪ 4-11 Eylül verileri çerçevesinde yılbaşından beri toplam net çıkış hisse senedi piyasasında 5,6 milyar dolar, tahvil piyasasında ise 7,4 milyar dolar oldu. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasından 5,8 milyar dolar, tahvil piyasasından ise 8,4 milyar dolar net yabancı çıkışı yaşandı. Yabancı yatırımcının toplam tahvil stoku içerisindeki payı ise %3,3 oranında gerçekleşti. Yılbaşında ise söz konusu oran %10,5 idi. .

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (4 – 11 Eylül)
▪ 4-11 Eylül haftasında yerleşiklerin DTH’larında 0,95 milyar dolar artış görüldü. Artışın önemli bölümü kurumlar kaynaklıydı (kurumlar DTH artışı 0,86 milyar dolar oldu). Hanehalkı DTH’larında ise önemli bir değişim takip edilmedi. Hanehalkı DTH hesaplarında Haziran ayı ortasında başlayan artışın Ağustos ayı ortası itibariyle durulduğu takip ediliyor. Haziran ortasından beri kümülatif olarak bakıldığında hanehalkı DTH hesaplarında toplam 4,5 milyar dolar yükseliş olduğu dikkat çekiyor.

25 Eylül Cuma

11:00 Ağustos ayı yabancı ziyaretçi sayısı
▪ DHMİ yurtdışı yolcu sayısı ile Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan yabancı ziyaretçi sayıları arasında önemli bir korelasyon mevcut. En son olarak Ağustos ayına ilişkin açıklanan DHMİ yurtdışı yolcu sayısı 3,8 milyon olarak gerçekleşirken, bir önceki yıla göre %73 daralma kaydetti.
▪ Yıllıklandırılmış olarak baktığımızda yurtdışı yolcu sayılarında geçen yılın aynı ayına göre %46 düşüş olduğu görüldü. Bu
veriler ışığında Turizm Bakanlığı tarafından ilerleyen haftalarda açıklanacak olan yabancı ziyaretçi sayısında da yıllık benzer bir düşüş takip edilebilir (%70-75 aralığında) Geçtiğimiz aylarda yıllık düşüşlerin çok daha yüksek olduğu ve kademeli de olsa bir toparlanma emarelerinin izlendiği görülüyor. Ancak söz konusu toparlanmaya rağmen, pandemi kaynaklı olarak 2020 yılında turizm gelirlerindeki yıllık kaybın %80 civarında olacağı yönündeki tahminimizi yineliyoruz.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN