Haftalık Piyasa Takvimi – (20-24 Eylül 2021)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

20 Eylül Pazartesi

Hazine ihaleleri – 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ve 4 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ihaleleri

17:30 Ağustos Merkezi Yönetim Borç Stoku verileri
▪ Temmuz ayında merkezi yönetim borç stoku 2,03 trilyon TL olarak açıklanmıştı. Söz konusu stokun %57’sini iç borç, geri kalan %43’ünü ise dış borç stoku oluşturuyor.

22 Eylül Çarşamba

Hazine ihaleleri – 9 ay vadeli bono ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihaleleri & 5 yıl vadeli kira sertifikası

▪ Hazine ve Maliye Bakanlığı geçen hafta gerçekleştirdiği ihaleler ile toplam 15,1 milyar TL’lik bir iç borçlanma gerçekleştirmişti. Hazine Eylül ayında 35,9 milyar TL’lik iç borç servisi karşılığında yedi ihale ve bir kira sertifikası doğrudan satışı ile toplam 40 milyar TL’lik iç borçlanma gerçekleştirmeyi planlıyor.

10:00 Eylül Tüketici Güven Endeksi
▪ Tüketici Güven Endeksi Ağustos ayında bir önceki ayki seviyesi olan 79,5’dan 78,2’ye geriledi. Alt kalemlere bakıldığında özellikle genel ekonomik durum beklentisine ilişkin alt endeksteki 83,2 seviyesinden 75,3 seviyesine hızlı gerilemenin etkili olduğu izleniyor. Diğer taraftan tüketim eğilimi açısından önemli göstergelerden biri olan gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi 97 seviyesinde hafif bir yükselişle 97,7 olurken, yine bir diğer önemli alt kalem gelecek 12 aylık dönemde otomobil satın alma ihtimali endeksinin de bir önceki aya göre neredeyse yatay kaldığı ve 13,8 olarak gerçekleştiği takip edildi. Manşet güven endeksindeki gerilemeye rağmen, söz konusu kalemlerde herhangi bir düşüş kaydedilmemesi tüketim eğilimi tarafındaki canlı görünümün halen devamını işaret ediyor.

23 Eylül Perşembe

14:00 Para Politikası Kurulu Toplantı Kararı
▪ Toplantıda politika faizinde herhangi bir değişim beklemezken, faiz indirim ihtimalini de göz ardı etmiyoruz. PPK’nın bu toplantıda gelecek aylarda bir faiz indirimi hazırlığını ifade etmek açısından karar notunda değişiklik yapma olasılığını yüksek görüyoruz. Bilindiği üzere TCMB Başkanı Kavcioglu son dönemdeki mesajlarında politika çerçevesinde manşet enflasyon yerine, gıda-dışı ve çekirdek enflasyon gelişmelerine daha çok odaklanacağını ifade etmiş ve faiz indirimi beklentilerini yükselmişti. Eylül ayı toplantından bir politika faizi değişikliği olmasa dahi son çeyrekte indirim olasılığının arttığı belirtilebilir. Ayrıntılı rapor için tıklayınız.

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (10 – 17 Eylül)
▪ 3 – 10 Eylül haftasında hisse senedi piyasasında 52,7 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 325,1 milyon dolarlık net yabancı girişi yaşandı. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 1,34 milyar dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 2,35 milyar dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında 4,6 milyon dolarlık sınırlı bir çıkış, tahvil piyasasında ise 3,32 milyar dolar kadarlık bir yabancı girişi göze çarpıyor.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (10 – 17 Eylül)
▪ 3 – 10 Eylül haftasında yerleşiklerin DTH’larında 0,88 milyar dolarlık bir yükseliş görüldü. (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar) Kurumlar DTH’larındaki parite etkisinden arındırılmış artış 0,49 milyar dolar olurken, hanehalkı DTH’larında aynı hafta içerisinde 0,39 milyar dolarlık bir yükseliş görüldü. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında 0,39 milyar dolarlık bir düşüş yaşanırken, gerilemenin tamamına yakınının hanehalkı kıymetli maden hesaplarındaki azalıştan kaynaklandığı takip edildi. Özetle, 3 – 10 Eylül haftası içerisinde yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 0,49 milyar dolarlık bir artış görüldü.

24 Eylül Cuma

10:00 Eylül Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı
▪ Arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) Ağustos ayında 114,8 seviyesinden 113,9’a gerileme kaydederken, mevsim etkilerinden arındırılmış endeksin neredeyse yatay kaldığı ve 112,2 olduğu görüldü. Veriler 3Ç21’e hızlı giriş yapan aktivite ivmesinin Ağustos’da da devam ettiğini işaret ediyor. 3 aylık hareketli ortalamalarla bakıldığında mevsimsel etkilerden arındırılmış endeksin 109,7 seviyesinden 111,4’e yükseldiğini gösteriyor. Söz konusu seviye 2011 ortasından beri en yüksek yeri işaret ediyor.

▪ Sabit sermaye yatırım harcamaları endeksini Kapasite Kullanım Oranı verileriyle beraber baktığımızda, yatırım eğiliminin bu verilerle de desteklendiğini görüyoruz. Ağustos ayında KKO’nun %76,7 seviyesinden %77,1’e, mevsimsel etkilerden arındırılmış KKO’nun ise %76,4’den %76,8’e yükseldiği talip edildi. KKO’nun pandemi öncesi seviyelerinde olduğu takip ediliyor.

▪ Aktivitedeki ivmenin 3Ç21’de de etkili olduğu öncü göstergeler tarafından resmediliyor. Bu çerçevede GSYİH’nin 2021 yılında %9’un üzerinde bir büyüme oranına gidebileceği görülüyor.

11:00 Ağustos ayı yabancı ziyaretçi verileri
▪ DHMİ yurtdışı yolcu sayısı ile Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan yabancı ziyaretçi sayıları arasında önemli bir korelasyon mevcut. En son olarak Ağustos ayına ilişkin açıklanan DHMİ yolcu sayısı verilerine göre dış hat yolcu sayısı 9,4 milyon olarak gerçekleşmiş ve geçen yılın 3,8 milyon olan verisi ile karşılaştırıldığında önemli bir artışı ifade etmişti.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim