Haftalık Piyasa Takvimi – (2-6 Mayıs 2022)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

2-6 Mayıs haftası

Ticaret Bakanlığı Nisan ayı dış ticaret verileri
▪ Mart ayı itibariyle 12 aylık kümülatif verilere bakıldığına ihracat 235,6 milyar dolar (%33,2 yıllık artış), ithalat ise 297 milyar dolar (%32 yıllık artış) kaydetmiş oldu. Yıllık dış ticaret açığı ise mart ayı itibariyle %28 oranında bozulma gösterdi. Enerji ithalatındaki artışın ise burada öne çıkan unsur olduğunu izliyoruz.

▪ Ukrayna-Rusya savaşı sonrasında ithalat yükünde önemli bir artış olurken ihracat tarafında artan belirsizlikle olumsuz etkilerin olup olmadığını yakından takip edeceğiz.

5 Mayıs Perşembe

10:00 Nisan enflasyon verileri
• Nisan ayı TÜFE aylık artış beklentimiz %6,7.Beklentimiz doğrultusunda bir gerçekleşme durumunda yıllık TÜFE artışının %61,1 seviyesinden %69,1’e yükseldiği takip edilecek. TCMB Enflasyon Raporu’nda paylaşılan tahmin patikasına bakıldığında da TCMB’nin yıllık enflasyonunun %70’e yükselebileceğini beklediği izleniyor.

• Kurum enflasyon tahmin patikamız enflasyonist etkilerin güçlü bir şekilde devam etmesi ve ciddi bir bozulma kaydeden fiyatlama davranışları nedeniyle oldukça sık bir revizyona ihtiyaç duyuyor. Geldiğimiz noktada Aralık ayına kadar ortalama yıllık TÜFE artışının %65-70 aralığında bir yeri işaret etmesini bekliyoruz. Yılsonu TÜFE artışının ise muhafazakâr bir tahminle %45-50 aralığında olmasını bekleriz. Diğer taraftan fiyatlama davranışlarındaki önemli oranda bozulmanın enflasyon üzerindeki risklerin yukarı yönlü olduğunu ifade ettiğini düşünüyoruz.

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri (22 – 29 Nisan)
• TCMB tarafından Perşembe günleri açıklanan yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri bu hafta bayram tatili nedeniyle açıklanmayacak. 22 – 29 Nisan haftasına ilişkin veriler 11 Mayıs Çarşamba, 29 Nisan – 6 Mayıs haftasına ilişkin veriler ise 12 Mayıs Perşembe günü açıklanacak.

6 Mayıs Cuma

14:30 Nisan ayı Reel Efektif Kur Endeksi
• TCMB Mart ayı Reel Efektif Kur Endeksini (REKE) 54 olarak açıklarken, bir önceki aya göre %0,1’lik sınırlı bir yükseliş olduğu takip edildi. Nisan ayı ortalama eşit ağırlıklandırılmış sepet ve enflasyon gerçekleşmelerini göz önüne aldığımızda REKE’nin 57 seviyesine yükselmesini bekleriz.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim