Haftalık Piyasa Takvimi – (18-22 Mart 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

18 Mart Pazartesi
10:00 Şubat ayı Konut satışları
▪ Konut satışları Ocak ayında toplam 72.937 adet olurken; Aralık ayına göre %47, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %25 düşüş kaydetti. Ocak 2019’da görülen bu rakam, veri setinin yayınlanmaya başlamasından bu yana (Ocak 2013) en düşük satış adedi oldu. İpotekli satışlarındaki aylık düşüşün Aralık ayı itibariyle durulduğunu görmüştük. Ancak söz konusu düşüşün Ocak ayında yeniden etkisini göstermeye başladığı görüldü. 12 aylık toplam konut satışlarına baktığımızda, Ocak
ayında aylık bazda %1,75 oranında düşüş yaşandığını görüyoruz. Yıllık bazda ise %4,2 oranında bir gerileme yaşandı.
14:30 Ocak ayı Konut fiyat endeksi
▪ Geçen sene Aralık ayında konut fiyat endeksindeki yıllık artış hızı gerilemeye devam ederken %9,69 olarak gerçekleşti.
▪ Konut fiyatları 2Y17’den beri enflasyonun altında bir artışa işaret ediyor ve artış hızında da gerilemeler kaydediyor.

19 Mart Salı
Hazine ihaleleri
▪ Hazine 9 ay vadeli bono ve 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli devlet tahvili ihalesi gerçekleştirecek.
▪ Hazine’nin Mart ayı finansman programına baktığımızda piyasadan ihale yoluyla borçlanma projeksiyonunun 11,1 milyar TL olduğu görülüyor. Ay içerisindeki piyasa itfası ise 12 milyar TL.
▪ Hazine bir sonraki hafta da; 2 yıl vadeli sabit kuponlu ve 6 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihaleleri gerçekleştirecek.
▪ İhalelerin yanısıra Hazine 13 Mart’ta doğrudan satış yöntemiyle 916,4 milyon Euro tutarında 13 Mart 2020 itfa tarihli DİBS ihracı gerçekleştirdi.
10.00 Ocak Dış Ticaret endeksleri
▪ Özellikle hacim endeksleri tarafına bakıldığında mevsimsellikten arındırılmış veriler dahilinde ithalat hacim endeksindeki keskin düşüşler devam ederken, ihracat hacim endeksinde de özellikle aralık ayında bir gerileme dikkat çekmişti.
▪ Aralık ihracat hacim endeksi bir önceki aya göre %4,7 oranında bir gerilerken, ithalat hacim endeksi %3 oranında düştü.

20 Mart Çarşamba
17:00 Merkezi yönetim borç stoku
▪ Ocak ayı sonu itibariyle merkezi yönetim borç stoku 1,1 trilyon TL olarak gerçekleşti. (GSYH’nin %29,6’sı)
▪ İç borç stoku 597,9 milyar TL olurken (GSYH’nin %16,1’i), dış borç stoku 500 milyar TL (GSYH’nin %13,5’i) oldu.

21 Mart Perşembe
10:00 Mart ayı Tüketici Güven Endeksi
▪ Şubat ayında tüketici güven endeksi 57,9 olarak gerçekleşerek, zayıf resmi korumaya devam etti.
▪ 3 aylık ortalama endeks değerlerinde de trendin oldukça zayıf bir yeri işaret ettiği görülüyor.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (8-15 Mart)
▪ Yıl başından beri bakıldığında hisse senedi piyasasına net giriş 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu girişin önemli bir bölümü Ocak ayında gerçekleşti.
▪ Tahvil piyasası tarafında ise yabancı yatırımcının ilgisinin zayıf olmaya devam ettiği görülüyor. Yılbaşından beri tahvil piyasasında net yabancı çıkışı 828 milyon dolar’a ulaştı. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %14,2’a geriledi. (Yılbaşında %15,3 idi)
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (8-15 Mart)
▪ Mart ayının ilk haftasında yerleşiklerin DTH artışlarının devam ettiği görüldü. Özellikle bireyler tarafındaki talebin ön plana çıktığı görülüyor. Bireyler Ağustos ayından beri döviz pozisyonlarını artırmaya devam ediyor. (toplam 14,7 milyar dolar)

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin