Haftalık Piyasa Takvimi – (18-22 Kasım 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

18 Kasım Pazartesi
10:00 Ekim Konut satışları
▪ Konut satışları Eylül ayında toplam 146.903 adet olurken; Ağustos ayına göre %33, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %15 artış kaydetti. Konut satışlarındaki yükselişe ipotekli konut satışlarında görülen yükseliş öncülük ederken, diğer konut satışlarındaki gerilemenin yıllık bazda sürdüğü görüldü.
▪ 12 aylık toplam konut satışlarına baktığımızda, Eylül ayında aylık bazda %1,63 oranında bir yükseliş yaşandığını görüyoruz. Yıllık bazda ise %11,9 oranında bir gerileme söz konusu.
▪ İpotekli konut satışları Eylül ayında 57.811 adet ile aylık bazda %69, yıllık bazda ise %410 artış kaydetti. İpotekli konut satışlarında görülen bu yükselişte, konut kredi faizlerinde Eylül ayında da devam eden gerileme etkili oldu. Konut kredi faizi Eylül ayında ortalama %12,98 ile, %14,15 olan Ağustos ortalamasına göre düşüş kaydetti.
▪ Eylül ayında yabancılara toplam 4.177 adet konut satışı gerçekleştirildi. Yabancılara geçtiğimiz yılın aynı dönemde 5.615 adet konut satılmıştı.
14:30 Eylül Konut fiyat endeksi
▪ Ağustos ayı itibariyle konut fiyat endeksindeki yılık artış %4 ile yıllık enflasyonun oldukça altında gerçekleşmeye devam etmişti.

21 Kasım Perşembe
10:00 Kasım Tüketici Güveni Endeksi
▪ Tüketici Güven endeksi Ekim ayında bir önceki aya göre %2,1 oranında artarak 57 seviyesine yükselmişti.
▪ Ancak halen en düşük seviyelerine yakın kaldığı dikkat çekiyor.
▪ Alt kalemlerinde tüketim eğilimi açısından sinyaller veren mevcut dönemde ve gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına yönelik harcama yapmaya uygunluk çerçevesindeki alt kalemlerde ufak çaplı da olsa bir yükseliş takip edildi. Aynı oranda hafif çaplı yükseliş gelecek 12 aylık dönemde otomobil satın alma ihtimaline ilişkin endekste de görüldü. Ancak gelecek dönemde konut satın alma ihtimaline ilişkin endeksin yatay kaldığı görüldü.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (8-15 Kasım)
▪ 1-8 Kasım haftasında hisse senedi piyasasından 61,2 milyon dolarlık sınırlı net yabancı girişi yaşandı. Yılbaşından beri gerçekleşen toplam net giriş rakamı ise 113 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı hafta içerisinde tahvil piyasasında ise net çıkışların devam ettiği görüldü. 1-8 Kasım haftasında repo işlemleri hariç bırakıldığında tahvil piyasasından net 113 milyon dolar yabancı çıkışı yaşandı. Yılbaşından beri net çıkış 3,15 milyar dolar’a yükseldi. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %10,8 olarak geçen haftaki seviyesinde sabit kaldı.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (8-15 Kasım)
▪ 1-8 Kasım haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında önemli bir değişiklik olmadığı takip ediliyor. (parite etkisinden arındırılmış rakamlar). Hanehalkı tarafında DTH’larda 0,2 milyar dolar bir düşüş yaşanırken, kurumların DTH’larında aynı oranda bir artış görülüyor. Geçen senenin Ağustos ayı ortasından beri hane halkı DTH’larındaki toplam artış 27,6 milyar dolar civarında.

Yurt Dışı Veri Takvimi

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin