Haftalık Piyasa Takvimi – (18-22 Ekim 2021)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

18 Ekim Pazartesi

Hazine ihaleleri (2 yıl vadeli sabit kuponlu, 5 yıl vadeli TLREF’e endeksli)
14:30 Ağustos Konut Fiyat Endeksi
▪ Temmuz ayı konut fiyat endeksi 185,3 olarak açıklanırken, bir önceki aya göre %2,8, yıllık olarak ise %31 artış kaydetti. Böylelikle konut fiyatlarındaki artışın enflasyon üzerindeki seyrine devam ettiği takip edildi.

19 Ekim Salı

Hazine ihaleleri (8 ay kuponsuz & 7 yıl değişken faiz tahvil ihaleleri ve 2 yıl vadeli kira sertifikası doğrudan satışı)
▪ Hazine 18 Ekim’de 2 yıl vadeli sabit kuponlu & 5 yıl vadeli TLREF’e endeksli tahvil ihaleleri ve 19 Ekim tarihinde 8 ay kuponsuz & 7 yıl vadeli değişken faizli iki tahvil ihalesi ve 2 yıl vadeli kira sertifikası doğrudan satışı gerçekleştirecek ve Ekim ayı borçlanma programını tamamlayacak. Hazine’nin Ekim ayı içerisinde 46,2 milyar TL’lik iç borç servisi karşılığında 40 milyar TL iç borçlanma hedefi bulunuyor.

20 Ekim Çarşamba

17:30 Eylül Merkezi Yönetim Borç Stoku İstatistikleri
▪ Ağustos ayında merkezi yönetim borç stoku 2,04 trilyon TL olarak açıklanmıştı. Söz konusu stokun %56’sı iç borç, geri kalanı ise dış borç stokunu işaret ediyor.

21 Ekim Perşembe

10:00 Ekim Tüketici Güven Endeksi
▪ Tüketici Güven Endeksi Eylül ayında 78,2’den 79,7 seviyesine yükseldi. Verinin alt kalemlerini incelediğimizde özellikle genel ekonomik durum beklentisine ilişkin alt endekste Eylül ayında %5,3 oranında bir yükseliş yaşandığı ve endeksin 79,3 seviyesine yükseldiği dikkat çekiyor. Diğer yandan tüketim eğilimi açısından yakından takip ettiğimiz önemli göstergelerden biri olan gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksinin Eylül ayında aylık bazda değişim göstermeyerek 97,7 seviyesinde gerçekleştiğini görüyoruz. Bir diğer önemli alt kalem olan gelecek 12 aylık dönemde otomobil satın alma ihtimali endeksi ise 13,8 seviyesinden 14,6’ya yükselmiş durumda. Alt kalemlerde görülen olumlu seyir tüketim eğilimi tarafındaki canlı görünümün devam ettiğini gösteriyor.

14:00 Para Politikası Kurulu toplantısı
▪ Enflasyondaki yükselişte arızi faktörlerin çokça etkili olduğu yönündeki söylemlerin son dönemde TCMB iletişim kanallarında vurgulanmaya devam ettiğini takip ediyoruz. Geçtiğimiz ay beklenenden daha erken yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi sonrasında, enflasyondaki geçici faktörlerin altının çizilmesi çerçevesinde faiz indirimlerine devam edilmesi ihtimalini güçlü görüyoruz.

▪ Buna ek olarak TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun TL’deki değer kaybının küresel olarak okunması gerektiği ve para politikası adımlarının etkisinin olmadığını belirtmesinin de indirimlerin devam edebileceği yolunda yorumlanabileceğini görüyoruz.

▪ Bu çerçevede politika da en az 50 baz puan faiz indirimi gerçekleşebileceğini düşünüyoruz. Gerek global risk iştahı gerekse TL’nin gidişatı takip edilecek faktörler arasında olmaya devam edecektir.

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (8 – 15 Ekim)
▪ 1 – 8 Ekim haftasında hisse ve tahvil piyasalarında sınırlı net yabancı satışı gerçekleşti. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 51,6 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 10,6 milyon dolarlık sınırlı bir yabancı çıkışı yaşandı. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 1,36 milyar dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1,7 milyar dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında toplamda 35,4 milyon dolarlık sınırlı bir yabancı girişi görülürken, tahvil piyasasında ise 2,5 milyar dolarlık bir yabancı girişi göze çarpıyor.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (8 – 15 Ekim)
▪ 1 – 8 Ekim haftasında yerleşiklerin DTH’larında 1,88 milyar dolarlık bir artış görüldü. (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar) Kurumlar DTH’larında parite etkisinden arındırılmış 1,82 milyar dolar yükseliş yaşanırken, hanehalkı DTH’larında ise oldukça sınırlı bir artış (0,07 milyar dolar) gözlemlendi. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında 0,17 milyar dolarlık hafif bir düşüş yaşanırken, söz konusu gerilemenin tamamına yakınının hanehalkı kıymetli maden hesaplarındaki azalıştan kaynaklandığı takip edildi. Özetle, 1 – 8 Ekim haftası içerisinde yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak daha çok kurumlar kaynaklı toplam 1,71 milyar dolarlık bir artış görüldü.

22 Ekim Cuma

S&P Türkiye değerlendirmesi
▪ Kredi derecelendirme kuruluşu S&P en son 28 Mayıs 2021 tarihinde yer alan değerlendirmesinde Türkiye’nin kredi notu ve not görünümüne ilişkin güncelleme yapılmadığını duyurmuştu.

▪ S&P, halihazırda Türkiye’nin Döviz cinsinden kredi notunu “B+”, yerel para birimi cinsinden kredi notunu “BB-” ve kredi notu görünümünü ise “durağan” olarak değerlendiriyor. Sözkonusu değerlendirmede bir değişiklik beklenmiyor.

▪ Kredi derecelendirme kurumlarının takvimlerinde yer alan değerlendirme zamanları referans niteliğinde olup, bu tarihlerde herhangi bir rapor açıklanmayabiliyor. Değerlendirmenin yapılması durumunda ise açıklamanın piyasa kapanışının ardından gelmesi bekleniyor.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim