Haftalık Piyasa Takvimi – (17-21 Haziran 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

17 Haziran Pazartesi
10:00 Mart dönemi (Şubat-Mart-Nisan) işgücü istatistikleri
▪ İşsizlik oranı Şubat döneminde %14,7 olarak gerçekleşti. 2018 yılının aynı döneminde %10,6 olmuştu. Mevsimsel etkilerden arındırdığımızda işsizlik oranının bir önceki ayki %13,3 oranından %13,6’ya yükseldiği takip edildi. Tarım-dışı işsizlik oranına bakıldığında ise %15,5’den %15,8’e yükseliş görülüyor.
▪ Öncü göstergelere baktığımızda; tüketici güven endeksi alt kalemlerinden olan işsiz sayısı beklenti endeksinde Nisan ayında ufak çaplı bir toparlanma dikkat çekiyor. Kapasite Kullanım oranlarında da Nisan ayında bir iyileşme takip edilmişti. Söz konusu veriler işsizlik oranındaki artışa ilişkin nispeten daha ılımlı bir seyir sinyali verdiği takip ediliyor. Ancak yılın ilk çeyreği finansal koşulların büyümeyi desteklediği bir çerçevedeyken, 2Ç19 ile beraber söz konusu koşulların büyüme üzerinde daha olumsuz bir resim çizdiği görülüyor. Dolayısıyla söz konusu koşullar çerçevesinde istihdam piyasasındaki zayıflığın devamı görülebilir.
10:00 Mayıs Konut Satışları
▪ Konut satışları Nisan ayında toplam 84.403 adet olurken; Mart ayına göre %20, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %18 düşüş kaydetti. İpotekli konut satışları Nisan ayında 10.793 adet ile aylık bazda %53’lük önemli bir düşüş kaydederken, bu cephede yıllık bazda yaşanan gerileme %61 oldu.
11:00 Mayıs Merkezi Yönetim Bütçe verileri
▪ Nisan ayı itibariyle 12 aylık kümülatif olarak baktığımızda, bütçe açığı 88,3 milyar TL’den 103,9 milyar TL’ye (GSYİH’nin %2,7’si) yükseliş gösterdi. Faiz dışı açık ise, 12 aylık birimli rakamlarda 3,3 milyar TL açıktan 16,9 milyar TL açığa kötüleşme
kaydetti. Bu gelişmeler çerçevesinde 2019 yıl sonu bütçe açığı /GSYİH tahminimiz olan %2,3 üzerinde önemli oranda yukarı yönlü risklerin olduğunu belirtmek gerekir. Hükümetin yılsonu bütçe açığı/GSYİH hedefi %1,8.
▪ Öncü gösterge niteliğindeki nakit bütçe verileri ise Mayıs ayında bütçedeki bozulmanın devamına işaret etti.

18 Haziran Salı
10:00 Nisan sanayi üretimi verileri
▪ 1Ç19’da arındırılmamış sanayi üretimi ortalamada yıllık %5,7 oranında daralma kaydetti. Ancak yıl başından beri takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki aya göre artış kaydettiği bir ilk çeyrek yaşandı.
▪ Nisan ayına geldiğimizde finansal koşullarda yaşanan sıkılaşmanın akabininde mevsimsel etkilerden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki aya göre bir miktar daralma kaydetmesini bekliyoruz. Diğer taraftan Nisan ayında işgünü sayısı fazlalığı nedeniyle arındırılmamış sanayi üretimindeki yıllık düşüş hızının %1,5’lara kadar gerileyeceğini tahmin ediyoruz.

20 Haziran Perşembe
10:00 Haziran Tüketici Güven Endeksi
▪ Mayıs Tüketici Güven Endeksi 55,3 olarak gerçekleşirken, bir önceki aya göre %13 oranında bir düşüş kaydetmişti.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (7-14 Haziran)
▪ 7 Haziran itibariyle, hisse senedi piyasasında yılbaşından beri bakıldığında net giriş 0,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tahvil piyasası tarafında ise yılbaşından beri net çıkış 2,8 milyar dolar’a ulaştı. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %11. (Yılbaşında %15,3 idi).
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (7 -14 Haziran)
▪ 24 Mayıs – 7 Haziran haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında 2,7 milyar dolar artış yaşandı. Artışın önemli bir kısmının 31 Mayıs – 7 Haziran arasında yaşandığı görülüyor. Geçen senenin Ağustos ayından beri hane halkı DTH’larındaki toplam artış 22,6 milyar dolar’a ulaştı.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin