Haftalık Piyasa Takvimi – (17-21 Aralık 2018)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

17 Aralık Pazartesi
10:00 Eylül (Ağustos-Eylül-Ekim) dönemi istihdam verileri
▪ TÜİK Ağustos dönemi (Temmuz-Ağustos-Eylül) arındırılmamış işsizlik oranını %1,1 olarak açıklarken, bir önceki yılın aynı ayına göre ufak çaplı bir geri çekilme olduğu görüldü. Ancak mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik verisi bir önceki döneme göre 0.2 yüzde puan kötüleşerek %11,2 oldu. Söz konusu kötüleşmenin bir kısmının işgücüne katılım oranındaki %53,2’den %53,5’a artıştan kaynaklandığı belirtilebilir. Böylece mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizi oranında yılbaşından beri toplam kötüleşme 1,3 yüzde puan oldu.
▪ Tarım dışı istihdam artışının (arındırılmış) Ağustos ayında hizmet sektörü istihdamındaki artışa bağlı olarak 187.000 arttığı görüldü.
▪ Ekonomik aktivitedeki soğumanın gelecek aylarda kayıt dışı istihdam oranındaki nispeten daha yüksek seviyeye sahip olması nedeniyle, hizmet sektörü istihdamında etkisini göstermesi beklenebilir.
10:00 Ekim sanayi üretimi verileri
▪ Arındırılmamış Eylül ayı Sanayi Üretimi yıllık bazda %4,6 yükselerek Ağustos ayında kaydedilen %10,9’luk gerilemenin üzerinde bir performans sergiledi. Ancak, Eylül ayında yıllık bazda %2,7 düşüş yaşanırken, mevsimsel etkilerden arındırılmış veride de aynı oranda bir gerileme yaşandığı görüldü.
▪ Ekim Sanayi Üretimi büyümesine ilişkin ise öncü dış ticaret verilerinin zayıf seyrin devamını işaret ettiğini görmekteyiz.
11:00 Kasım ayı merkezi yönetim bütçe verileri
▪ Ekim ayında yıllık bütçe açığı 75 milyar TL olarak gerçekleşmişti.
▪ Hükümetin yılsonu bütçe açığı/ GSYİH ile faiz dışı fazla/GSYİH hedefleri sırasıyla %1,9 ve %0,1. Söz konusu hedeflere yakın gerçekleşmeler tahmin ediyoruz.
▪ Yılın özellikle son çeyreğinde imar affı, vergi borcu yapılandırması ve bedelli askerlik düzenlemesinden gelen ekstra gelir kaynakları ile beraber performansın bir miktar olumlu olabileceğini düşünüyoruz.

18 Aralık Salı
Hazine ihalesi (7 yıl)
▪ Hazine, Salı günü gerçekleştireceği 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihalesi düzenleyerek Ekim ayı borçlanmasını tamamlayacak. Geçtiğimiz hafta Salı günü gerçekleştirilen 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihalesinde Hazine piyasalardan 2 milyar TL’lik bir borçlanma gerçekleştirmişti.
▪ Hazine Ekim ayı boyunca, 2,1 milyar TL’lik piyasa itfası karşılığında piyasalardan toplamda iki ihale ile 3,5 milyar TL borçlanmayı planlıyor – geri çevirme oranı %166 ile yüksek bir seviyede oluşmakta. Bununla birlikte geçtiğimiz haftaki ihalenin ardından Hazine’nin bugün piyasalardan 1,5 milyar TL civarında bir borçlanma gerçekleştirmesi beklenebilir.
14:30 Ekim Konut Fiyat Endeksi
▪ Eylül ayı fiyat endeksi 271,9 seviyesi ile yıllık %10,5 oranında bir artışı işaret ederken, yıllık TÜFE artış oranının oldukça altında bir seyir izlemeye devam etti.

20 Aralık Perşembe
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (7 – 14 Aralık)
▪ 30 Kasım – 7 Aralık haftasında, üst üste dört haftadır devam eden yabancı girişinin ardından, hisse senedi piyasasında 67 milyon dolarlık net yabancı satışı görüldü. Ancak yılbaşından bu yana bakıldığında net çıkış rakamı dikkat çekiyor. Buna göre yabancı yatırımcının yılbaşından bu yana net toplam çıkışı 1,1 milyar dolar civarında.
▪ Aynı hafta içerisinde bono piyasasında (repo işlemleri hariç) net 177,5 milyon dolarlık yabancı satışı görüldü. Ancak yılbaşından bu yana bakıldığında tahvil piyasasında, hisse senedi piyasasındakinin aksine, yabancı yatırımcı 881 milyon dolar
net alımda. Buna ek olarak yabancı yatırıcının toplam bono stoku içerisindeki payı %16,1 seviyesinden %15,8’e geriledi. Bu oran Kasım ayının ortasından bu yana üst üste 3 haftadır %16 ve üzerinde seyrediyordu.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (7 – 14 Aralık)
▪ TCMB brüt döviz rezervleri: 71,4 milyar dolar (7 Aralık)
▪ Bankalardaki toplam YP mevduatlar: 189.5 milyar dolar (7 Aralık)
▪ 30 Kasım – 7 Aralık haftasında yerleşiklerin döviz mevduatlarında parite etkisinden arındırılmış olarak 0,7 milyar dolar kadar bir artış yaşandı. 30 Kasım – 7 Aralık haftasında TL tarafında önemli bir değer kaybı yaşanmış ve USDTRY paritesinde yaklaşık son bir ayın en yüksek seviyesi olan 5,45 seviyesi üzeri test edilmişti.
17:00 Kasım merkezi yönetim borç stoku
▪ Ekim borç stoku seviyesi 1,08 trilyon TL olarak açıklanmış ve 2017 yıl sonuna göre %24 oranında artışı işaret etmişti.
▪ 2017 yıl sonuna göre borç stokunda yaşanan artışın önemli bir kısmın %45 oranında yükseliş gösteren dış borç stokundan kaynaklandığı anlaşılıyor. Burada TL’deki değer kaybının etkili olduğu söylenebilir. İç borç stoku tarafında 2017 yılsonuna göre artış oranı ise %10 ile oldukça sınırlı kaldı. Yıl içerisinde borçlanma maliyetlerinde önemli bir yükseliş görülmesine rağmen iç borç çevirme rasyosunun nispeten düşük tutulması iç borç stokundaki ilave artışı bir miktar engelledi.

21 Aralık Cuma
10:00 Aralık Tüketici Güven Endeksi
▪ Kasım ayı endeks seviyesi 59,6 seviyesinde gerçekleşti. Endeks Ekim ayında ise 57,3 ile, endeksin hesaplanmaya başladığı tarih olan 2012’den bu yana en düşük seviyesine inmişti.
▪ Tüketici Güveni Endeksindeki zayıflamanın tüketici kredileri tarafında da onaylandığı ve son haftalarda tüketici kredilerindeki trendin (kur etkisinden arındırılmış 13-hafta ort. yıllıklandırılmış haftalık değ.) negatife döndüğü görülüyor.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin