Haftalık Piyasa Takvimi – (16-20 Nisan 2018)

16-20 Nisan 2018 haftası açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

16 Nisan Pazartesi

10:00 Ocak Dönemi İşgücü İstatistikleri
▪ Aralık dönemi işsizlik oranı, bir önceki yılın %12,7 seviyesine göre iyileşme kaydetmiş ve %10,4 olarak gerçekleşmişti.
▪ Burada, 2016 yıl sonuna göre 4,5 yüzde puan gerileme kaydeden ve %18,1 olarak gerçekleşen genç işsizlik oranındaki iyileşmenin daha yüksek oranda olduğu dikkat çekiyor.
▪ İstihdam sektörüne yönelik teşvikler ve ekonomik aktivitede görülen canlanma, işsizlik oranındaki düşüş trendinin temel sebeplerini oluşturuyor. Hükümet, ek istihdam sağlama hedefi doğrultusunda, istihdam sektörüne yönelik teşviklerine devam ediyor.
▪ İstihdam sektörüne yönelik öncü göstergelerin olumlu sinyaller vermeye devam ettiği görülüyor. PMI verisine ilişkin alt kalemler, Kapasite Kullanım Oranı ve önümüzdeki 12 aylık sürece ilişkin işsiz kişi sayısına yönelik beklentiler, yakın dönem işsizlik oranı ile ilgili olumlu bir görünüm çiziyor.
10:00 Şubat Sanayi Üretimi verileri
▪ Metodoloji değişikliği ile birlikte sanayi üretimi Ocak ayında yıllık %12 artış kaydetmiş, aylık bazda ise %0,8’lik sınırlı bir gerileme göstermişti.
▪ PMI ve Reel Sektör Güven Endeksi’nin sağlam bir görüntü çizmesinin yanı sıra, yılbaşına kıyasla daha ılımlı bir aktivitenin sinyalini veren öncü dış ticaret verileri, Şubat ayı sanayi üretimi verilerine ilişkin iyimser bir tablo ortaya koyuyor.
▪ Bu çerçevede düzeltilmemiş sanayi üretimi tarafında %10’ın bir miktar üzerinde yıllık artış görebileceğimizi düşünüyoruz.
11:00 Mart Merkezi Yönetim Bütçe verileri
▪ Şubat itibariyle 12-aylık bütçe açığı / GSYİH %1,6, faiz dışı denge ve GSYİH ise %0,3 seviyesinde bulunuyor.
▪ Hükümet 2018 bütçe açığı /GSYİH’nin %1,9 olacağını öngörüyor – kurum beklentimiz paralelinde. 2017’de %1,5 ile beklentilerden daha iyi gerçekleşen oran, 2018 yılı için ek alan yaratabilir.
▪ Ayrıca, mali desteğin daha ılımlı bir hale gelmiş olması da bütçe açığının hedef sınırlar içerisinde kalmasını (belki daha da düşük) sağlayabilir.

17 Nisan Salı

Hazine ihalesi (5 yıl)
▪ Hazine Salı günü gerçekleştireceği 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihalesi ile birlikte Nisan ayı borçlanmasını tamamlayacak.
▪ Hazine’nin Nisan ayı piyasa itfası 2,9 milyar TL, Nisan Ayı borçlanma projeksiyonu ise 3,7 milyar TL (toplam iki ihale ile) seviyesinde bulunuyor – geri çevirme rasyosu %127.
▪ 10 Nisan’da gerçekleşen ilk ihalesi sonrasında Hazine’nin Salı günkü ihalesinde 1,8 milyar TL borçlanması beklenebilir. Ancak, yılbaşından bu yana olduğu gibi, borçlanma miktarının borçlanma projeksiyonunun altında kaldığını görebiliriz. %100’ün üzerindeki projeksiyonlara rağmen, 1Ç18 piyasa geri çevirme rasyosu %90 civarında bulunuyor. 10:00 Şubat Kısa Vadeli Borç İstatistikleri
▪ Türkiye’nin Ocak ayı kısa vadeli borcu, 2017 yıl sonuna göre %4,3 artışla 122,7 milyar dolar olarak açıklanmıştı.
▪ Kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku ise 184,7 milyar dolar seviyesinde.
14:30 Şubat ayı Konut Fiyat Endeksi
▪ Ocak ayı aylık fiyat artışı %0,4 olarak gerçekleşmiş ve yıllık yükselişi %10,3’e taşımıştı.
▪ Bir süredir konut fiyat artış hızının TÜFE altında seyrettiği dikkat çekerken, arz fazlasına ilişkin bir sinyal niteliği taşıyor.

19 Nisan Perşembe

14:30 Nisan ayı TCMB Beklenti Anketi
▪ Şubat ayı anket sonuçlarında orta vadeli enflasyon bekleyişlerinde önemli bir değişim görülmemişti. Buna göre katılımcıların 12 aylık enflasyon beklentisi %9,26’dan %9,24’e sınırlı bir gerileme, 24 ay ileriye yönelik enflasyon beklentisi ise %8,25’ten %8,31’e sınırlı bir artış kaydetmişti.
▪ Bekleyişlerde kalıcı bir düzelmenin kısa vadede görülmesini beklemiyoruz.
▪ Son dönemde jeopolitik risk unsurları nedeniyle Türk lirasında görülen değer kaybı ve kurlardaki sert yükseliş hareketi ile birlikte kur beklentilerinin bozulduğu ve TL tarafında değer kaybı tahminlerinin hızlandığı görülebilir.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (6 – 13 Nisan)
▪ 30 Mart – 6 Nisan haftasında hisse senedi piyasasında 56 milyon dolarlık net yabancı çıkışı gerçekleşti ve böylelikle yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasında görülen toplam yabancı çıkışı 606 milyon dolara yükseldi.
▪ Söz konusu hafta içerisinde yabancı yatırımcılar bono piyasasında (repo işlemleri hariç) 326 milyon dolarlık net satım gerçekleştirdiler. Böylelikle yılbaşından bu yana yaşanan giriş 804 milyon dolara geriledi.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (6 – 13 Nisan)
▪ TCMB brüt döviz rezervleri: 83,08 milyar dolar (6 Nisan)
▪ Bankalardaki toplam YP mevduatlar: 202,4 milyar dolar (6 Nisan) — yerleşik döviz mevduatlarında 30 Mart – 6 Nisan haftasında parite etkisinden arındırılmış hesaplamalarda 0,8 milyar dolar düşüş görüldü. Mart ayının ortasından bu yana yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatlarında yaklaşık 5 milyar dolarlık bir azalma olduğu görülüyor. Söz konusu azalışın önemli bir kısmı Mart ayının son haftasında yaşandı. Daha sonra TL’deki değer kaybının hızlanması sonrasında yerleşiklerin döviz pozisyonları konusunda daha yatay kaldıkları görülüyor.

20 Nisan Cuma

10:00 Nisan Tüketici Güven Endeksi
▪ Mart ayında Tüketici Güveni Endeksi bir önceki aya göre %1,3 oranında düşüş göstererek 71,3’e geriledi.
▪ Endeks bileşenlerine bakıldığında genel bir zayıflama olduğu görülüyor.
▪ Güven endeksi yılbaşından bu yana oldukça yatay bir seyir seyrediyor. Tüketici güven endeksi ile özellikle tüketici kredilerindeki eğilimi karşılaştırdığımızda son dönemde kredi trend hızındaki bir miktar düşüşün bu resmi yansıtan diğer bir unsur olduğu belirtilebilir.
10:00 Mart Konut Satışları
▪ Konut Satışları Şubat ayında 95,953 seviyesinde gerçekleşerek aylık bazda %1, yıllık bazda ise %5,4 düşüş kaydetmişti.
▪ Yabancılara Şubat ayında 1729 adet konut satışı gerçekleştirilirken, bu cephede de hem aylık hem de yıllık bazda bir gerileme olduğu görülüyor.
▪ Konut kredi faizi Şubat ayında ortalama %14,68 olarak oluşurken, %11,37 olan 2017 yılı Şubat ayı ortalamasına göre önemli bir yükseliş kaydetmiş durumda.
17:30 Mart Merkezi Yönetim Borç Stoku
▪ Merkezi yönetim borç stoku Şubat ayı itibarıyla 896,8 milyar TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı dönemine göre 113,2 milyar TL kadar yükseliş göstermişti.
▪ Söz konusu yükselişin 65,2 milyar TL’si iç borç stoku artışından, geri kalan 48 milyar TL ise dış borç stokundan kaynaklandı.
▪ İç borç stokundaki artış Hazine’nin daha fazla borçlanması çerçevesinde yaşanan bir gelişme olurken, dış borç tarafında özellikle kurdaki değer kaybının etkisi görülüyor.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin