Haftalık Piyasa Takvimi – (15-19 Temmuz 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

16 Temmuz Salı
10:00 Nisan dönemi işgücü istatistikleri
▪ Tüketici güven endeksi alt kalemlerinden olan işsiz sayısı beklenti endeksinde Ağustos 2018’den beri yaşanan kötüleşmenin ardından Nisan ayında bir iyileşme dikkat çekmişti. Ancak Mayıs itibariyle endeksin yeniden önemli bir düşüş gösterdiği görülüyor. Buna göre Mayıs ayında söz konusu endeks 2012 yılından beri en düşük seviyesine gerileyerek 56,3 oldu. Bir önceki aya göre de %11,3 düşüş kaydetti. Kapasite Kullanım oranlarında ise bir süredir yükselişin devam ettiği takip ediliyor. Buna göre mevsimsel etkilerden arındırılmış KKO’nın Mayıs ayında %75 seviyesinden %76,1’e artış kaydettiği dikkat çekmişti. Yakın dönem indikatörlerinin Mayıs ayına ilişkin nispeten karışık bir resmi işaret etmesine rağmen, işsizlik oranlarındaki kötüleşmenin bir miktar durulması beklenebilir.

11:00 Haziran Merkezi Yönetim Bütçe istatistikleri
▪ Mayıs ayı itibariyle, 12 aylık kümülatif olarak baktığımızda, bütçe açığı 103,9 milyar TL’den 118,7 milyar TL’ye (GSYİH’nin %3.1’i) yükseliş gösterdi. Faiz dışı açık ise, 12 aylık birimli rakamlarda 17 milyar TL açıktan 29,8 milyar TL açığa kötüleşme kaydetti. Haziran ayı nakit bütçe verilerine bakıldığında merkezi yönetim bütçe istatistiklerinde de bir miktar iyileşmenin ön plana çıktığı görülebilir.

17 Temmuz Çarşamba
10:00 Haziran Konut satış verileri
▪ Konut satışları Mayıs ayında toplam 82.252 adet olurken; Nisan ayına göre %3, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %31 düşüş kaydetmişti. Hatırlanacağı üzere Ocak ayında toplam 72.937 adet konut satılmış ve bu satış verisi, veri setinin yayınlanmaya başlamasından bu yana (Ocak 2013) en düşük satış adedi olmuştu. Ocak ayında görülen dip satış verisi sonrasında konut satışlarında halen kalıcı bir toparlanma sinyali yakalanabilmiş değil. Mart ayında kaydedilen yükselişin ardından konut satışlarının zayıflamaya kaldığı yerden devam ettiği görülüyor.

19 Temmuz Cuma
14:00 TCMB Temmuz Beklenti Anketi
▪ Haziran ayında enflasyon bekleyişlerinde aşağı yönlü bir hareket görülmüştü. Bekleyişlerin gerçekleşmeler çerçevesinde hızlı değişiklik gösterdiği takip ediliyor. Bu noktada Mart ayından beri enflasyon gerçekleşmelerinin beklentilerin altında bir yeri işaret etmesi sonrasında bekleyişlerinde aşağı yönlü revize edildiği dikkat çekiyor. Temmuz ayında belirli ürünlerdeki fiyat artışlarının yıllık enflasyon tarafında bir miktar yükseliş yaratacak olmasına rağmen, yılın ikinci yarısında genel eğilim baz etkisinin de desteğiyle düşüş olacağı yönünde. Bu beklentilerin tahminlere yansımasını takip edeceğiz. Buna ek olarak anket sonuçları içerisinde ileriye yönelik para politikası adımları yönündeki tahminlerin ne yönde olduğu yakından takip edilecek.

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (5 – 12 Temmuz)
▪ 5 Temmuz itibariyle, hisse senedi piyasasında yılbaşından beri bakıldığında net giriş 0,98 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tahvil piyasası tarafında ise yılbaşından beri net çıkış 2,6 milyar dolar oldu. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %11,5. (Yılbaşında %15,3 idi).

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (5 – 12 Temmuz)
▪ 28 Haziran – 5 Temmuz’da yerleşiklerin DTH hesaplarında 0,6 milyar dolar düşüş görüldü. (bankalararası hariç, parite etkisinden arındırılmış) Düşüşün kurumlar kaynaklı olduğu görülüyor. Kurumların DTH’larında sözkonusu haftada 0,7 milyar dolar düşüş oldu. Hane halkının ise uzun döviz pozisyonlarında halen azaltıma yönelmedikleri takip ediliyor. Geçen senenin Ağustos ayından beri hane halkı DTH’larındaki toplam artış 25 milyar dolar’a ulaştı.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin