Haftalık Piyasa Takvimi – (14-18 Ocak 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

14 Ocak Pazartesi
10:00 Kasım Sanayi Üretimi verileri
▪ Piyasa beklentisi arındırılmamış sanayi üretimi endeksinde yıllık %3 civarında bir düşüş yönünde. Kurum beklentimiz ise %4 oranında bir düşüş.
▪ Sanayi üretimi arındırılmamış endeksi Ekim ayında %4,2 oranında düşüş göstermiş, takvim etkisinden arındırılmış endeks yıllık %5,6 daralmış, hem mevsim hem takvim etkisinden arındırılmış endeks ise çeyreklik dönemde %1,9 gerileme
kaydetmişti.
▪ Kasım ve Aralık ayında da oldukça zayıf bir sanayi üretimi beklentisi, son çeyrek ortalamaları itibariyle GSYİH’da da yıllık daralmayı işaret ediyor.

15 Ocak Salı
Hazine ihaleleri (12 ay vadeli kuponsuz tahvil, 5y vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil)
10:00 Ekim dönemi istihdam verileri
▪ Eylül dönemi işsizlik oranı %11,4 olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı dönemindeki %10,6’lık oranına göre önemli bir kötüleşme kaydedildi. Mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere bakıldığında da kötüleşmenin devam ettiği
ancak daha sınırlı kaldığı görüldü. Bu çerçevede arındırılmış işsizlik oranı bir önceki dönemki %11,2 seviyesinden Eylül döneminde %11,3 seviyesine yükseldi. Tarımdım dışı işsizlik ise %13,1’den %13,3’e kötüleşme kaydetti.
▪ İktisadi faaliyetlerdeki daralmanın devamı istihdam üzerinde önemli baskı unsuru. Son dönemde açıklanan istihdam piyasasına ilişkin destekler ise söz konusu bozulmayı bir miktar engelleyici nitelikte olabilir.
10:00 Kasım perakende endeksleri
▪ Ekim ayında arındırılmamış perakende endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %6,8 oranında düşüş gösterdi. Söz konusu düşüş endeks başlangıcından beri (2010) en büyük düşüşü işaret ediyor. Takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış verilere baktığımızda Ekim ayında bir önceki aya göre %2,6 oranında bir düşüş yaşandığı dikkat çekiyor.
Bu düşüş bir önceki ayki %4,4 oranındaki düşüşün üzerine gerçekleşti.
▪ Perakende satış hacmi verisi ile özel tüketim harcamaları arasında oldukça güçlü bir ilişki mevcut. Bu çerçevede 4Ç18’e ait ilk veri, sanayi üretimi verileriyle de paralel olarak iktisadi faaliyetlerdeki gidişata ilişkin beklentileri zayıflatır nitelikteydi.
11:00 Aralık merkezi yönetim bütçe verileri
▪ Ocak-Kasım döneminde bütçe dengesi 54,5 milyar TL açık verdi. 2018 yılı bütçe açığı tahmini ise 65,9 milyar TL. Bu sene en çok 11 milyar TL’lik açık vermesi durumunda bütçe tarafında hedefler dahilinde kalması mümkünken, geçen senenin aynı ayında 21,3 milyar TL açık kaydedilmişti.

16 Ocak Çarşamba
10:00 Aralık Konut satışları
▪ Konut satışları Kasım ayında toplam 89.626 adet olurken, Ekim ayına göre %39, bir önceki ayılın aynı ayına göre ise %27’lik yüksek bir düşüş kaydetti.
▪ İpotekli satışlarındaki düşüşün, kredi faizlerindeki yükseliş paralelinde düşüş kaydetmeye devam ettiğini görüyoruz. İpotekli satışlar Kasım ayında 5.324 adet olurken aylık bazda %34, yıllık bazda ise %86’lık önemli bir düşüş kaydetti. Konut kredi faizi Kasım ayında ortalama yıllık %28.6 olarak gerçekleşti.
▪ 12 aylık toplam konut satışlarına baktığımızda, Kasım ayında aylık bazda %2,36’lık bir düşüş yaşandığını görüyoruz. Söz konusu düşüş veri setinin başlangıcından bu yana aylık bazda kaydedilen en sert gerileme oldu. Yıllık bazda gerileme ise %3,3 oldu.
14:00 Para Politikası Kurulu toplantısı kararı
▪ PPK toplantısı kararında herhangi bir faiz değişikliği beklemiyoruz. Piyasa beklentisi de herhangi bir değişiklik olmayacağı yönünde.
▪ Özellikle karar notunun önemli olduğunu ve gelecek dönem politika faizi patikasına ilişkin ipuçlarının piyasalar üzerinde etkili olabileceğini düşünüyoruz.

17 Ocak Perşembe
14:30 Kasım Konut Fiyat Endeksi
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (4 – 11 Ocak)
▪ Yeni yılın ilk kısa işlem haftasında yabancı yatırımcıların standart portföy kanallarından çıkış yönünde oldukları görüldü. Buna göre; Hisse tarafında net yabancı çıkışı 83,3 milyon dolar olurken, tahvil tarafında 102 milyon dolar olarak gerçekleşti. Özellikle tahvil tarafında bir önceki hafta gelen yüklü haftalık net çıkış (471 milyon dolar) sonrasında yılın ilk haftasında da satış eğilimin olması dikkat çekici bir faktör olarak öne çıkıyor. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %15,3 seviyesinde. (geçem haftaya göre bir değişim görülüyor).
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (28 Aralık – 4 Ocak)
▪ 28 Aralık – 4 Ocak haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında 1,2 milyar dolar düşüş olduğu görüldü. Bir önceki hafta içerisinde de 0,9 milyar dolar’lık düşüş vardı. DTH’lardaki azalış yine şirketler kaynaklı – burada vergi ödemelerinin etkili olabileceğini düşünüyoruz. Son iki hafta içerisinde şirketler tarafında DTH’larda 2,5 milyar dolar düşüş gerçekleşirken, bireylerin DTH’larındaki ufak çaplı yükseliş (toplam 0,4 miyar dolar) devam etti.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin