Haftalık Piyasa Takvimi – (14-18 Ekim 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

14 Ekim Pazartesi
10:00 Ağustos sanayi üretimi verileri
▪ Temmuz ayında düzeltilmemiş sanayi üretimi yıllık %0,4 oranında daralma kaydetmişti. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimindeki yıllık düşüşün bir miktar daha hızlı (%1,2) olduğu görüldü. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin ise bir önceki aya göre %4,3 oranında oldukça ciddi oranda artış kaydettiği ve geçen ay yaşanan derin gerilemenin düzeltmesini önemli ölçüde yaptığı takip edildi. Ağustos ayı ara malları ithalatına bakıldığında (enerji ve altın hariç, Euro bazında) Ağustos ayında %4,6 oranında yıllık artış dikkat çekiyor. Söz konusu kalem geçen senenin Mayıs ayından beri negatif bölgede seyrediyor. Buna ek olarak güven endekslerinde de Ağustos ayına ilişkin verilerin nispeten daha olumlu bir resim çizmesi, mevsimsel etkilerden arındırılmış aylık değişimin de pozitif olacağı yolunda sinyal vermişti.

15 Ekim Salı
10:00 Temmuz dönemi işgücü istatistikleri
▪ Haziran döneminde işsizlik oranı %13 olarak gerçekleşmişti. 2018 yılının aynı döneminde işsizlik oranı %10,2 olmuştu. Mevsimsel etkilerden arındırdığımızda işsizlik oranının %14 seviyesinden hafif gerileyerek %13,9 olarak gerçekleştiği takip
edildi. Tarım-dışı işsizlik oranının ise %16,2 seviyesinde sabit kaldığı görüldü. Ekonomide dipten dönüş sinyalleriyle, gelecek dönem de gecikmeli olarak istihdam göstergelerine yansımasının beklenebileceğini işaret ediyor. Ancak toparlanmanın halen zayıf olması çerçevesinde istihdam piyasasındaki resmin bir süre daha devam etmesi beklenebilir.
11:00 Eylül merkezi yönetim bütçe verileri
▪ Ağustos ayı itibariyle 12 aylık bütçe açığı 90,4 milyar TL (GSYİH’nın %2,2’si) olarak gerçekleşmişti. TCMB’den gerçekleşen ihtiyati akçe transferinin bütçe büyüklükleri üzerinde olumlu etkisi takip edilmişti. Bu hafta içerisinde açıklanan nakit bütçe verileri ise Eylül ayında bütçe açığındaki artışın altını çizdi. Veriler merkezi yönetim bütçe verileri için de indikatör niteliğinde.

16 Ekim Çarşamba
10:00 Eylül Konut satışları
▪ Konut satışları Ağustos ayında toplam 110.538 adet olurken; Temmuz ayına göre %8, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %5 artış kaydetmişti. Konut satışlarındaki yükselişe, ipotekli konut satışlarında görülen yükseliş öncülük etti.
14:30 Eylül Konut fiyat endeksi
▪ Ağustos ayı itibariyle yıllık fiyatlardaki artış %3,5 olarak gerçekleşmişti.

17 Ekim Perşembe
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (4-11 Ekim)
▪ 27 Eylül – 4 Ekim haftası itibariyle hisse senedi piyasasında yılbaşından beri gerçekleşen toplam net giriş rakamı 583 milyon dolar olarak gerçekleşti. Tahvil piyasasında ise yılbaşından beri net çıkış 2,35 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %11,4 oldu
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (4-11 Ekim)
▪ 27 Eylül – 4 Ekim haftasında yerleşiklerin DTH’ında 0,9 milyar dolar azalış yaşandı. (parite etkisinden arındırılmış rakamlar) Azalışın tamamen kurumlar kaynaklı olduğu görülüyor. Hanehalkı döviz mevduatında ise 0,2 milyar dolarlık sınırlı da olsa yükselişin devam ettiği takip edilirken, geçen senenin Ağustos ayı ortasından beri toplam artış 28 milyar dolar civarında.

18 Ekim Cuma
14:30 TCMB Ekim Beklenti Anketi
▪ En son yayınlanan beklenti anketi sonuçlarına göre yılsonu TÜFE beklentisi %13,96, 12 ve 24 aylık TÜFE beklentileri ise sırasıyla %10,17 ve %7,83 olarak açıklanmıştı. Beklentilerin gerçekleşmelere oldukça duyarlı olduğu resmi çerçevesinde
beklentilere göre daha iyi gelen Eylül enflasyon gerçekleşmeleri sonrasında tahminlerde aşağı yönlü revizyonların devamı gelebilir.

Yurt Dışı Veri Takvimi

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin