Haftalık Piyasa Takvimi – (13-17 Nisan 2020)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

13 Nisan Pazartesi
10:00 Şubat Ödemeler Dengesi verileri
▪ Ocak ayı cari işlemler dengesi 1,8 milyar dolar açık verdi, yıllık fazlanın ise 6,5 milyar dolar’a gerilediği takip ediliyor. Çekirdek denge tarafında ise (altın ve enerji hariç cari işlemler dengesi) fazla Ocak 50,9 milyar dolar’a geriledi.
▪ Şubat ayına ilişkin kurum tahminimiz cari işlemler dengesinin 1,25 milyar dolar açık vermesi yolunda. Piyasa medyan tahmininin de aynı paralel de olduğunu görüyoruz. Gerçekleşme kurum tahminimiz çerçevesinde gelirse yıllık cari işlemler fazlası 6,5 milyar dolar’dan 5,8 milyar dolar’a gerileyecek.
10:00 Şubat Sanayi Üretimi verileri
▪ TÜİK Ocak ayı düzeltilmemiş sanayi üretimi yıllık artışını %7,8 olarak açıkladı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise çok az bir farkla %7,9 oranında bir artış kaydetti. Takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi endeksi ise aylık olarak %0,2 oranında bir gerileme kaydederek, oynaklığını devam ettirdi.
▪ Şubat ayında düzeltilmemiş sanayi üretiminin yıllık %8,8, takvim etkisinden düzeltilmiş sanayi üretimi yıllık artışının ise %7,3 olmasını bekliyoruz. Piyasa medyan tahmine bakıldığında sırasıyla %8,2 (düzeltilmemiş sanayi üretimi) ve %7,2 (takvim etkisinden arındırılmış) oranları öne çıkıyor.

15 Nisan Salı
10:00 Mart Konut Satışları verileri
▪ Konut satışları Şubat ayında toplam 118.753 adet olurken; aylık bazda %5, yıllık bazda %51 yükselişi işaret etti. İpotekli konut satışlarındaki yıllık sert yükseliş devam ederken, aylık bazdaki yükselişlerin sınırlı kaldığı görüldü. İpotekli konut satışları Şubat ayında 43.733 adet ile aylık bazda %4 artarken, yıllık bazda ise %392 yükseliş kaydetti. İpotekli konut satışlarında yıllık bazda görülen bu sert yükselişin temelinde konut kredi faizlerinde yaşanan gerileme yer alıyor. Bir önceki yılın aynı döneminde (Şubat 2019) aylık ortalama %23 olan konut kredi faizi Şubat 2020’da ortalama %11,4 oldu.
11:00 Mart Merkezi Bütçe verileri
▪ Hazine ve Maliye Bakanlığı hafta içerisinde Mart ayı nakit bütçe verilerini açıklamıştı. Buna göre Mart ayında nakit bütçe 40,4 milyar TL açık verdi. (kurum tahminimiz 34 milyar TL idi) .Böylece 12 aylık açık 94,5 milyar TL’den (GSYİH’nin %2,1’i) 120 milyar TL’ye (GSYİH’nin %2,7’si) yükseldi. Söz konusu rakamlar merkezi bütçe verileri içinde gösterge niteliğinde.

16 Nisan Perşembe
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (3-10 Nisan)
▪ Yurtdışı yerleşiklerin standart portföy kanallarından çıkışları 27 Mart – 3 Nisan haftasında da devam etti ve böylece son dokuz haftadır aralıksız çıkışlar takip edilmiş oldu. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi ve tahvil piyasalarından net çıkışlar sırasıyla 185 milyon dolar ve 351 milyon dolar (repo işlemleri hariç) oldu. Sonuç olarak yılbaşından bu yana yaşanan toplam çıkış hisse senedi piyasasında 2,3 milyar dolar, tahvil piyasasında ise 4,67 milyar dolar’a ulaştı. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasından 2,6 milyar dolar, tahvil piyasasından ise 6,4 milyar dolar net yabancı çıkışı yaşandı. Yabancı yatırımcının toplam tahvil stoku içerisindeki payı ise düşüşünü sürdürerek %6,8’den %6,6’ya indi. Yılbaşında söz konusu oran %10,5 idi.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (3-10 Nisan)
▪ 27 Mart – 3 Nisan haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında 1,7 milyar dolar düşüş yaşandı. (altın hesapları hariç, EUR/USD parite etkisinden arındırılmış olarak). Söz konusu düşüşün önemli bir kısmı hanehalkı DTH’larından kaynaklandı.

17 Nisan Cuma
14:30 TCMB Nisan Beklenti Anketi sonuçları
▪ 2020 yılsonu enflasyon tahminimiz olan %9,7 üzerinde aşağı yönlü riskler olduğunu düşünüyoruz. TCMB tarafından en son açıklanan Mart Beklenti Anketi sonuçlarına göre 12 ay sonraki TÜFE tahminleri bir miktar düşüş sergileyerek düşerek %9,61 seviyesinden %9,51’e revize edildi. 24 aylık enflasyon bekleyişlerinde ise herhangi bir değişiklik olmadığı ve %8,5 seviyesinde sabit kaldığı görüldü. Önümüzdeki dönemde toplam talep koşullarında yaşanan zayıflamanın enflasyon dinamikleri üzerinde aşağı yönlü bir baskı yaratması beklenir. Diğer taraftan yukarı yönlü bir risk unsuru ise TL’deki değer kaybının devamı olarak kendini gösteriyor. Bu durumda bir sonraki Beklenti anketinde enflasyon tahminlerinde daha yatay bir seyir görme ihtimali olduğunu düşünüyoruz. Kurum tahminimiz ise zayıf talep koşullarının enflasyon üzerinde daha etkili bir faktör olarak öne çıkacağı yönünde.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN