Haftalık Piyasa Takvimi – (11-15 Kasım 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

11 Kasım Pazartesi
Hazine ihaleleri
▪ 2y vadeli sabit kuponlu tahvil (yeniden ihraç – 20.10.21), 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil (ilk ihraç – 6.11.24) ihaleleri gerçekleştirilecek.

12 Kasım Salı
Hazine ihaleleri
▪ 11 ay vadeli Hazine bonosu vadeli sabit kuponlu tahvil (yeniden ihraç – 20.10.21), 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil (ilk ihraç – 6.11.24) ihaleleri gerçekleştirilecek.
▪ Hazine Kasım ayında 21,5 milyar TL toplam iç borç itfası karşılığında, 20,4 milyar TL iç borçlanma projeksiyonunu paylaşmıştı. (%95 geri çevirme rasyosu). Kasım ayı başından beri toplam iç borçlanma ise 7 milyar TL’ye ulaştı.
Dolayısıyla hafta içerisinde gerçekleştirilecek 5 ihalede, kamu kuruluşlarına dahil, toplam 13 milyar TL’lik daha satış
yapması beklenebilir.
▪ Diğer taraftan Hazine Kasım ayında Eurobond ihracına çıkarak 2,5 milyar dolar kadar borçlanma gerçekleştirerek, iç borçlanma ihtiyacının da bir kısmını karşılaşmış oldu. Ancak yılbaşından beri bakıldığında iç borç çevirme rasyosunun %100 üzerinde olduğu ve projeksiyonların üstünde ilerlediği takip ediliyor.

14 Kasım Perşembe
10:00 Eylül Sanayi Üretimi verileri
▪ Ağustos ayında düzeltilmemiş sanayi üretimi yıllık %1,6 oranında daralma kaydetti. Geçen yılın aynı ayına göre daha fazla çalışma günü olması dolayısıyla takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimindeki yıllık düşüşün bir miktar daha hızlı olduğu (%3,6) olduğu görüldü. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin ise bir önceki aya göre %2,8 oranında ciddi oranda azalış kaydedildiği görüldü.
▪ Söz konusu endeksin son dönemde oynaklığının yine önemli oranda artığının altını çizmek gerekir. Burada bayram tatilleri nedeniyle “köprü gün” etkilerinin rakamlardan arındırılmasının zorluğunun etkili olduğu düşünülebilir.
▪ Eylül ayı dış ticaret verileri ara malları ithalatında (enerji ve altın hariç, Euro bazında) yıllık artışın Eylül ayında da devam ettiğini ve %3,3 oranında artış kaydettiğini takip ettik. Eylül ayı güven endekslerinde de de özellikle PMI tarafında 50 eşik değerine yükseliş dikkat çekmişti. Bu noktada Ağustos ayında yaşanan düşüş sonrasında Eylül ayında sanayi üretimi verilerinde bir miktar düzeltmenin söz konusu olabileceğini düşünüyoruz.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (1-8 Kasım)
▪ 25 Ekim – 1 Kasım haftasında hisse senedi piyasasından 19,4 milyon dolarlık oldukça sınırlı net yabancı çıkışı yaşandı. Yılbaşından beri gerçekleşen toplam net giriş rakamı ise oldukça sınırlı (52 milyon dolar) Aynı hafta içerisinde tahvil piyasasında da yabancı ilgisinde bir miktar geri çekilme yaşandı. 25 Ekim – 1 Kasım haftasında repo işlemleri hariç bırakıldığında tahvil piyasasından net 141 milyon dolar yabancı çıkışı yaşandı. Ekim ayının geneline bakıldığında ise çıkışların ağırlıkta olduğu ve toplamda net 840 milyon dolar’ı geçtiği görülüyor. Yılbaşından beri net çıkış 3 milyar dolar’a yükseldi. Haftalık yaşanan giriş ile beraber yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %10,8 olarak gerçekleşti.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (1-8 Kasım)
▪ 25 Ekim – 1 Kasım haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında 0,8 milyar dolar düşüş olduğu takip edildi. (parite etkisinden arındırılmış rakamlar). DTH’lardaki düşüşün kurumlar kaynaklı olduğu görülürken (1,2 milyar dolar artış), hanehalkı döviz mevduatında 0,37 milyar dolar artış gerçekleşti. Geçen senenin Ağustos ayı ortasından beri hane halkı DTH’larındaki toplam artış 27,8 milyar dolar civarında.

15 Kasım Cuma
10:00 Temmuz dönemi işgücü istatistikleri
▪ Temmuz dönemi (Haziran-Temmuz-Ağustos) istihdam verileri açıklandı. Verilere göre işsizlik oranı %14,2 olarak gerçekleşti. 2018 yılının aynı döneminde işsizlik oranı %11 olmuştu. Mevsimsel etkilerden arındırdığımızda işsizlik oranının %14 seviyesinden %14,3’e yükseldiği takip edildi. Tarım-dışı işsizlik oranının ise %16,3 seviyesinden %16,7’e seviyesine yükseldi. 2009 yılında işsizlik oranı %13,9’a, tarım dışı işsizlik oranı %16,9’a kadar yükselmişti. İşgücüne katılım oranına bakıldığında, mevsimsel etkilerden arındırdığımızda, bir önceki döneme göre 0,1 yüzde puanlık bir artışla %53,1 olarak gerçekleştiği görülüyor.
▪ Öncü göstergelere baktığımızda; Tüketici güven endeksi alt kalemlerinden olan işsiz sayısı beklenti endeksinde Ağustos ayına gelindiğinde ufak bir toparlanma kaydedilmiş olsa dahi, Eylül ayı itibariyle 55,3 ile en düşük seviyesine geriledi. Dolayısıyla beklentilerin halen oldukça zayıf devam ettiğini işaret etti. Kapasite Kullanım oranlarında da %76-76,5 civarındaki yatay ve zayıf seyrin devam ettiği takip edilmişti. Ekonomide dipten dönüş sinyalleriyle beraber gelecek dönemde istihdam göstergelerine yansımanın yaşanması beklenir. Ancak toparlanmanın halen zayıf olması, diğer taraftan istihdam göstergelerine yansımaların daha gecikmeli oluşması dolayısıyla istihdam piyasasındaki zayıflığın bir süre daha devam etmesi beklenebilir.
11:00 Ekim Merkezi Yönetim Bütçe verileri
▪ Eylül ayında merkezi yönetim bütçe dengesi 17,7 milyar TL açık verirken, bir önceki yılın aynı ayında kaydedilen 5,9 milyar TL’lik açık ile karşılaştırıldığında önemli bir kötüleşme kaydetti. Eylül ayında kaydedilen bütçe açığı ile 12 aylık kümülatif bütçe göstergelerinde yeniden yükseliş takip edildi. Buna göre yıllık bütçe açığı 90,4 milyar TL’den 102 milyar TL’ye ( GSYİH’nın %2,5’i) yükseldi. Faiz dışı denge Eylül ayında 5,5 milyar TL açık verirken, 12 aylık kümülatif açığı 6,6 milyar TL’ye (GSYİH’nin 0,2’si) taşıdı. Eylül ayı sonunda yayınlanan Yeni Ekonomi Programında bütçe açığı / GSYİH hedefi 2019 ve 2020 yılları için %2,9 olarak paylaşıldı. Bu çerçevede bütçe açığının 2019 yılı sonunda 125 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor.
▪ Hazine ve Maliye Bakanlığı Ekim ayı nakit bütçe verilerini açıkladı. Buna göre nakit bütçe dengesi, kurum tahminimize yakın gerçekleşerek, 11,9 milyar TL açık verdi. Geçen senenin aynı ayında verilen 1,5 milyar TL açığa göre önemli bir kötüleşme kaydedildi. Ekim ayındaki açığın önemli bir bölümü net iç borçlanma (10,1 milyar TL) ile karşılandı. Ekim ayı ile beraber 12 aylık nakit bütçe açığı 110,6 milyar TL’den 121 milyar TL’ye yükseldi. Ekim ayı nakit bütçe verileri merkezi bütçe verileri için gösterge niteliğinde.
14:30 TCMB Kasım Beklenti Anketi sonuçları
▪ Enflasyon bekleyişlerindeki iyileşme Ekim ayı Beklenti Anketinde de devam etmişti. Yılsonu enflasyon tahmini %12,69’a gerilerken, iyileşmenin 12 aylık enflasyon bekleyişlerinde de oldukça güçlü olduğu ve ortalama tahminin %12,21’den %11,18’e gerilediği takip edilmişti. 24 aylık enflasyon bekleyişlerinin de %10,17’den %9,76’ye çekildiği görülmüştü.
▪ Ekim ayı enflasyon gerçekleşmeleri ile beraber yıllık enflasyonunun %8,55 seviyesine kadar gerilemesinin yanısıra, TCMB tarafından en son açıklanan çeyrek dönemli Enflasyon Raporu’nda 2019yılsonu enflasyon tahmininin %12’ye çekilmesi sonrasında, gerçekleşmeler oldukça duyarlı bekleyişlerde de aşağı yönlü hareketin devam etmesi beklenebilir.

Yurt Dışı Veri Takvimi

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin