Haftalık Piyasa Takvimi – (10-14 Şubat 2020)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

10 Şubat Pazartesi
10:00 Kasım işgücü istatistikleri
▪ Ekim dönemi istihdam verilerine göre, işsizlik oranı %13,4 olarak gerçekleşmişti. 2018 yılının aynı döneminde işsizlik oranı %11,6 olmuştu. Mevsimsel etkilerden arındırdığımızda işsizlik oranının %13,9 seviyesinden %13,6’ya gerileme kaydettiği görüldü. Aynı oranda bir gerileme tarım-dışı işsizlik oranında da %16,2 seviyesinden %15,9’a doğru gerçekleşti. 2009 yılında işsizlik oranı %13,9’a, tarım dışı işsizlik oranı %16,9’a kadar yükselmişti.
▪ Öncü göstergelere baktığımızda; Tüketici güven endeksi alt kalemlerinden olan işsiz sayısı beklenti endeksinin Kasım ayında yukarı yönlü eğilimini sürdürdüğü görüldü. Aralık ayında söz konusu endeks değerinde bir düşüş olsa da, 6-aylık hareketli ortalamalara baktığımızda oldukça keskin bir gerileme sonrasında olumlu bir trendin sinyallerinin alındığı belirtilebilir. Kapasite Kullanım oranlarında da bir süredir devam eden %76-76,5 civarındaki yatay ve zayıf seyrin hafif yukarı yönlü bir yeri işaret ettiği takip ediliyor. Aralık ayında KKO %77, mevsimsel etkilerden arındırılmış KKO %76,9 olarak açıklanmıştı.
▪ Ekonomide toparlanma trendinin istihdam göstergelerine yansımasının daha güçlü hissedilmeye başladığını görüyoruz. Öncü göstergelerdeki trendin de bu beklentiyi güçlendirdiği takip ediliyor. Ancak, iyileşmenin devamı beklentisine rağmen, büyüme dinamiklerinin daha çok özel tüketim harcamaları öncülüğünde ilerlemesi, yatırımların halen zayıf kalması işgücü piyasasına ilişkin destekleyici faktörleri azaltıyor.

11 Şubat Salı
Hazine ihaleleri: 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihalesi ve 2 yıl vadeli kira sertifikası doğrudan satışı
▪ Hazine ve Maliye Bakanlığı toplam 25,5 milyar TL iç borç geri ödemesi karşılığında Şubat ayında 21 milyar TL borçlanma öngörüyor. Toplam borçlanma projeksiyonu 12,8 milyar TL’sinin ise ay içerisindeki, 5 ayrı ihale ile karşılanması bekleniyor. Söz konusu piyasadan borçlanma projeksiyonları, bir önceki programlara göre düşürülmüştü.
▪ Bu hafta gerçekleştirilen iki ihale ile toplam 9 milyar TL satış yapılırken, kamuya satışlar hariç toplam 7,5 milyar TL borçlanıldı. Ay içerisinde geriye kalan 3 ihalede 5,3 milyar TL borçlanması beklenir. Diğer taraftan Şubat valörlü olarak altın cinsi tahvil ve kira sertifikaları ile toplam 8.5 milyar TL, borçlanmayı da dahil ettiğimizde, şu ana kadar toplam borçlanmanın 17,5 milyar TL’ye ulaştığı dikkat çekiyor.

13 Şubat Perşembe
10:00 Aralık Sanayi Üretimi Endeksi
▪ Kasım ayında düzeltilmemiş sanayi üretimi yıllık %4,3 oranında artış kaydetti. Yine düzeltilmemiş verilerden yola çıkarak üç aylık HO’a bakıldığında trendin yukarı yönlü olmaya devam ettiği görüldü. Geçen yılın aynı ayına göre daha az çalışma günü olması dolayısıyla takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimindeki yıllık artışın bir miktar daha yukarıda, %5,1 olarak gerçekleştiğini gördük. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin ise bir önceki aya göre %0,7 oranında arttığı görüldü.
▪ Ticaret Bakanlığı Aralık ayı dış ticaret verileri, sanayi üretimi verilerine ilişkin olarak oldukça yüksek (kurum beklentimiz %9,2) bir yıllık artışı işaret ediyor. Buna göre ara malları ithalatına bakıldığında (enerji ve altın hariç, Euro bazında) Aralık ayında %20,4 oranında yıllık artış görülüyor. (Ekim 2017’nden beri en yüksek artış). Söz konusu kalem uzun bir süre önemli bir daralmayı işaret ettikten sonra, geçen yılın Ağustos ayı ile beraber artıya geçmişti. Ancak İSO/Markit PMI verilerinin Aralık ayında da 49,5 seviyesinde yatay kalması ve eşik değerin geçememesi, aylık toparlanmanın hızı konusunda soru işareti yaratmıştı.
▪ TÜİK sanayi üretimi verileri ile beraber ayrıca perakende satış hacmi ve ciro endekslerini de yayınlayacak.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (31 Ocak – 7 Şubat)
▪ 24-31 Ocak haftasında yabancı yatırımcıların özellikle hisse senedi piyasası tarafında satıcılı oldukları takip edildi. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasından net 313,3 milyon dolar çıkış yaşandı. Son iki hafta içerisinde net 432 milyon dolar çıkış yaşanmış oldu. Böylece son bir sene içerisinde hisse senedi piyasasından 1,3 milyar dolar, tahvil piyasasından ise 3,5 milyar dolar net çıkış yaşandı. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %10,2 seviyesine geriledi. (bir önceki hafta %10,3).
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (31 Ocak – 7 Şubat)
▪ 24-31 Ocak haftasında yerleşiklerin DTH değişimleri (parite etkisinden arındırılmış rakamlar) Söz konusu hafta içerisinde yerleşiklerin döviz mevduatında 1,9 milyar dolar düşüş yaşandı. (EUR/USD parite etkisinden arındırılmış olarak). Düşüşün kurumlar (1,75 miyar dolar) kaynaklı olduğu görülüyor (ay sonu vergi ödemelerinin etkili olduğu düşünülebilir.

14 Şubat Cuma
10:00 Aralık Ödemeler Dengesi İstatistikleri
▪ Aralık ayında 3,1 milyar dolar civarında bir açık verileceğini, cari işlemler dengesinin (geçmiş aylarda özellikle turizm verileri kaynaklı yukarı yönlü revizyon ile) ise yıllık olarak 1,6-1,8 milyar dolar pozitif bölgede kapayacağını tahmin ediyoruz.
▪ Ocak ayı dış ticaret verileri çerçevesinde ise yıllık cari işlemler dengesinin 1-1,5 milyar dolar civarında açık vereceğini düşünüyoruz. Daha önceki tahminlerimizde 2020 yılı Şubat ayı itibariyle de yıllık fazlanın açığa dönmesini bekliyorduk. Ancak ithalat tarafında beklediğimizin üzerinde bir artış hızı olduğunu görüyoruz.
10:00 Ocak Konut Satışları
▪ Konut satışları Aralık ayında toplam 202.074 adet olurken; aylık bazda %46, yıllık bazda ise %48’lik bir yükseliş kaydetti.
▪ 12 aylık toplam konut satışlarına baktığımızda, Aralık ayında aylık bazda %5,1 oranında bir yükseliş yaşandığını görüyoruz. Yıllık bazda ise %3,5’lik bir gerileme söz konusu.
▪ İpotekli konut satışları Aralık ayında 50.278 adet ile aylık bazda %14 artarken, yıllık bazda ise %603 yükseliş kaydetti. İpotekli konut satışlarında yıllık bazda görülen bu sert yükselişin temelinde konut kredi faizlerinde yaşanan gerileme yer alıyor. Bir önceki yılın aynı döneminde (Aralık 2018) aylık ortalama %28,63 olan konut kredi faizi Aralık 2019’da ortalama %12,68 oldu.
▪ Diğer konutlarda ise Aralık ayında aylık %61, yıllık bazda ise %17 yükseliş kaydedildi.
14:30 TCMB Şubat Beklenti Anketi sonuçları
▪ 2020 yılının ilk Beklenti Anketine göre katılımcılar yılsonu TÜFE artışını %10 olarak tahmin etmişti. Kurum tahminimiz %9,7. İyileşmenin orta ve uzun vadeli bekleyişlerde de devam ettiği görülmüştü. 12 ve 24 aylık enflasyon tahminlere baktığımızda sırasıyla %10,07 ve %8,94 seviyelerinden %9,54 ve %8,51’e gerilediği takip ediliyor.
▪ Bekleyişlerin gerçekleşmelerden oldukça etkilenmesi nedeniyle, Ocak ayı enflasyon verilerinin beklenenin üzerinde çıkmasının bekleyişler tarafındaki yansıması yakından takip edilecek. TCMB son dönemde özellikle beklenen enflasyon dinamiklerini daha öne plana çıkarmış ve bekleyişlerdeki iyileşmenin altını çizmişti.
▪ Anket sonuçları ayrıca 19 Şubat’ta gerçekleştirilecek PPK toplantısına ilişkin beklentileri de içeriyor olacak. Söz konusu toplantıda ölçülü bir indirim (50 bps) ihtimalini yüksek görüyoruz.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN