Haftalık Piyasa Takvimi – (10-14 Aralık 2018)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

10 Aralık Pazartesi
10:00 3Ç18 GSYİH verileri
▪ Kurum tahminimiz 3Ç18 GSYih’nin yıllık artışının %2 olacağı yönünde. Piyasa medyan beklentinin %1,8 olduğu görülüyor.
▪ Büyüme kompozisyonundaki değişimin önemli oranda hız kazanacağı bir çeyrek olmasını bekliyoruz. Net ihracat katkısı, aslında pozitif büyüme kaydetme beklentisinin tek nedeni olarak on plana çıkıyor. TL’deki sert değer kaybının, yaşanan döviz oynaklığının ve finansal koşullardaki sert sıkılaşmanın sonucu olarak iç talep dinamiklerinde önemli bir soğuma görüyoruz. Net ihracat tarafında ise, ithalattaki hızlı daralmanın yanında, güçlü bir ihracat ve turizm gelirleri performansı söz konusu.
▪ 2018 ve 2019 GSYİH büyüme tahminlerine bakıldığında ise medyan tahminin sırasıyla %3,1 ve %1,1 olduğu görülüyor. (kurum tahminimiz sırasıyla %2,8 ve %1,5)

14:30 Aralık ayı TCMB Beklenti Anketi
▪ Orta vadeli enflasyon bekleyişlerindeki kötüleşme devam ediyor. Buna göre Kasım ayında 12-aylık ve 24-aylık enflasyon bekleyişleri sırasıyla %17,38 ve %12,37’e yükselmişti.
▪ Kasım enflasyonunun beklentilerin altında çıkması sonrasında %24,45’e çıkan yılsonu enflasyon tahminlerinin %21’lere yaklaştığı görülebilir. Yine orta vadeli enflasyon bekleyişlerindeki kötüleşmenin de Aralık ayında bir miktar durulma gösterdiği izlenebilir.
▪ Anket sonuçları 13 Aralık’da gerçekleştirilecek olan PPK toplantısına ilişkin tahminleri konusunda da bilgi veriyor olacak. En son Foreks tarafından yapılan ankette 18 katılımcı kurumun hiçbirinin politika faizinde bir değişim beklemediği görülmüştü.

11 Aralık Salı
Hazine ihalesi – 2 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvili
10:00 Ekim Ödemler Dengesi verileri
▪ Kurum beklentimiz: 2,3 milyar dolar cari fazla yönünde. Piyasa beklentisi ise 2,5 milyar dolar cari fazla.
▪ Beklentimiz dahilinde bir cari fazla gelmesi durumunda yıllık cari açık 40 milyar dolar’ın hemen altına gelecek.
▪ Ağustos ayında 58,2 milyar dolar olan yıllık cari işlemler açığının üç ay içerisinde 40 milyar dolar’ın altına gerilemesi beklentilerin ötesindeki bir düzeltmeyi işaret ediyor.
▪ Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan Kasım dış ticaret verileri de sözkonusu ay içerisinde de bir fazla ihtimalini göstermişti

13 Aralık Perşembe
Uluslararası Kredi derecelendirme Kuruluşu Fitch’in Türkiye kredi notu değerlendirmesini açıklaması bekleniyor.
▪ Fitch Türkiye’yi BB ile yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında değerlendiriyor. Görünüm ise “negatif”.
▪ En son Temmuz ayında yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin kredi notunu BB’dan BB’ye indirmişti.
▪ Kredi değerlendirmesinde herhangi bir değişiklik beklenmese de, görünümün “negatif” olması kredi notu üzerindeki aşağı yönlü riskleri işaret ediyor. Ancak söz konusu değerlendirme sonuçlarının piyasa etkisinin sınırlı kalmasını bekleriz.
14:00 Para Politikası Kurulu toplantısı
▪ Kurum beklentimiz PPK toplantısında herhangi bir faiz değişikliğinin olmayacağı yolunda. Piyasa beklentisinin de aynı yönde olduğu görülüyor. Bu çerçevede bir hafta vadeli repo faizinin %24’de kalması bekleniyor.
▪ Kasım ayında beklentilerinde ötesinde bir düşüş sergileyen enflasyon verileri sonrasında para politikasında erken gevşeme endişelerinin TL üzerinde etkili olduğunu görmüştük. Bu çerçevede herhangi bir değişiklik olmaması TL tarafında oldukça hafifte olsa bir miktar rahatlama nedeni olabilir. Bu noktada PPK notunun da önemli olacağını belirtmek gerekir.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (30-Kasım- 7 Aralık)
▪ Yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasında görülen yabancı çıkışı 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşirken, tahvil piyasasında sınırlı da olsa (947 milyon dolar) bir giriş gerçekleşti. Yabancı yatırımcıların bono stoku içerisindeki payı ise %16,1 seviyesinde.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (30-Kasım- 7 Aralık)
▪ TCMB brüt döviz rezervleri: 71,7 milyar dolar (30 Kasım)
▪ Bankalardaki toplam YP mevduatlar: 188.5 milyar dolar (30 Kasım)

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin