Haftalık Piyasa Takvimi – (1-5 Temmuz 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

1 Temmuz Pazartesi
10:00 Haziran İSO/Markit PMI verileri
▪ Yılbaşından itibaren bir miktar iyileşme eğilimi çerçevesinde Mart ayında 47,2 seviyesine yükselen PMI verileri, Nisan-Mayıs ayları itibariyle düşüş göstermiş en son 45,3 seviyesine gerilemişti.
▪ Benzer bir eğilim Reel Kesim Güven Endeksi verilerinde de takip edilmişti. Söz konusu veriler PMI verileri öncesinde gelirken Haziran ayına ilişkin bir miktar toparlanma sinyali verdiler. Bu noktada söz konusu toparlanmanın PMI verilerine ne ölçüde yansıdığı takip edilecek. Rapora ulaşmak için tıklayınız.
10:00 Mayıs perakende güven endeksleri
11:00 Haziran TİM ihracat verileri
12.00 İTO Haziran enflasyon verileri
▪ Hafta içerisinde TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verileri öncesinde İstanbul gıda fiyatları (özellikle taze meyve sebze fiyatları) yakından takip edilecek.

2 Temmuz Salı
14:00 Mayıs ayı BDDK Bankacılık sektörü verileri
14:30 Nisan ayı finansal kesim dışındaki firmaların döviz pozisyonu

3 Temmuz Çarşamba
10:00 Haziran enflasyon verileri
▪ Kurum tahminimiz aylık TÜFE artışının %0 olarak gerçekleşmesi. Kurum tahminimiz doğrultusunda bir gerçekleşme olması durumunda yıllık enflasyon %18,7 seviyesinden %15.7 seviyesine gerileme kaydedecek. Pozitif baz etkisinin yanında işlenmemiş gıda fiyatlarında Mayıs ayında da takip edilen aşağı yönlü düzeltme hareketinin de etkili olacağını düşünüyoruz.

4 Temmuz Perşembe
14:00 Haziran Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi Haziran enflasyon verileri
▪ Haziran ayında TL’nin eşit ağırlıklandırılmış sepet karşısında %3,6 oranında nominal değer kazanımı yaşadığı görülüyor. Enflasyon tahminleri çerçevesinde reel olarak TL’nin değer kazanması ve REKE’nin bir önceki ayki seviyesi olan 69,79’dan
71,5 seviyesi üzerine gelmesi beklenebilir.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (21-28 Haziran)
▪ 21 Haziran itibariyle, hisse senedi piyasasında yılbaşından beri bakıldığında net giriş 0,82 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tahvil piyasası tarafında ise yılbaşından beri net çıkış 2,5 milyar dolar oldu. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku
içerisindeki payı ise %11,4. (Yılbaşında %15,3 idi).
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (21-28 Haziran)
▪ 14-21 Haziran haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında parite etkisinden arındırılmış 1,4 milyar dolar artış yaşandı. Geçen senenin Ağustos ayından beri hane halkı DTH’larındaki toplam artış 24.4 milyar dolar’a ulaştı.

5 Temmuz Cuma
17:00 Haziran Nakit Bütçe verileri
▪ Mayıs ayı itibariyle yıllık nakit açığı 125 milyar TL’ye kadar yükseldi.
▪ Nakit bütçe verileri 15 Temmuz’da açıklanacak olan merkezi yönetim bütçe verileri açısında gösterge niteliğinde olacak.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin