Haftalık Piyasa Takvimi – (1-5 Ekim 2018)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

1 Ekim Pazartesi
10:00 Eylül İSO/Markit PMI
▪ İSO/Markit PMI Endeksi Ağustos ayında 49 olan Temmuz seviyesinden 46,4’e geriledi.
▪ PMI endeksinde Ağustos ayında görülen bu gerilemede üretim ve yeni siparişlerdeki zayıf performansın etkili olduğu görülüyor.
▪ Veri ile birlikte yayımlanan açıklama notunda Ağustos ayı içerisinde döviz piyasasındaki gelişmelerin ve enflasyonist baskıların talep koşullarını zorlaştırdığının altı çizildi.
▪ Ayrıca, ihracat siparişlerinin üst üste ikinci ay artış göstermesinin de endeks tarafındaki başlıca pozitif gelişme olduğu belirtildi.
10:00 Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Eylül Geçici Dış Ticaret verileri
11:00 TİM Eylül ihracat verileri
12:00 İTO Eylül enflasyon verileri

3 Ekim Çarşamba
10:00 Eylül enflasyon verileri
▪ Eylül ayında TL’deki keskin değer kaybının genel yayılan önemli bir fiyat artışına neden olacağını düşünüyoruz. Bu noktada söz konusu değer kaybının özellikle enerji, gıda ve dayanıklı mal (özellikle otomobil fiyat artışlarının) fiyatlarında etkili olmasını bekliyoruz.
▪ Eylül ayı TÜFE aylık artış piyasa beklentisinin %3,5 olduğunu görüyoruz. Kurum tahminimiz ise %3,7. Tahminlerimiz doğrultusunda gelen bir artış olması durumunda yıllık TÜFE artışı %17,9’dan %21,5’a yükselecek.

4 Ekim Perşembe
14:30 Eylül Reel Efektif Kur Endeksi (REKE)
▪ Ağustos REKE 64,82 seviyesinde gerçekleşmiş ve aylık bazda %14,5, yıllık bazda ise %27,7’lik bir gerilemeye işaret etmişti. Bu çerçevede yılbaşından bu yana REKE’de aralıksız bir düşüş söz konusu.
▪ Eylül ayında eşit ağırlıklandrılmış sepet karşısında TL’nin ortalama değerlerde %7 oranında değer kaybının olduğu görülüyor. (ay sonları itibariyle TL tarafında önemli bir değer kazanımı yaşanmış olsa da, ayın ilk yarısındaki baskılar nedeniyle ortalama değerin bir önceki aya göre yüksek oluştuğu görülüyor) . Bu noktada enflasyon tahminleri çerçevesinde REKE’nin 60 seviyelerine kadar gerilemesi söz konusu olabilir.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (21 – 28 Eylül)
▪ 14 – 21 Eylül haftası içerisinde yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasında görülen yabancı çıkışı 1,29 milyar dolardan 1,15 milyar dolara geriledi. Bono piyasasında ise (repo işlemleri hariç) yılbaşından bu yana görülen toplam giriş 20 milyon dolara indi.
▪ Temmuz ayının ilk haftasından bu yana aralıksız düşüş kaydetmekte olan yabancı yatırımcıların bono stoku içerisindeki payı ise, 14 – 21 Eylül haftasında gerilemeye ara vererek %14,8’den %14,9’a hafif bir yükseliş kaydetti.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (21 – 28 Eylül)
▪ TCMB brüt döviz rezervleri: 66,35 milyar dolar (21 Eylül)
▪ Bankalardaki toplam YP mevduatlar: 186,2 milyar dolar (21 Eylül) – 14 – 21 Eylül haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonlarında 0,8 milyar dolar artış görüldü.
17:00 Eylül Hazine Nakit Bütçe gerçekleşmeleri
▪ Yılın ilk 8 ayında toplam nakit açığı 41,3 milyar TL olurken, bir önceki yılın aynı dönemine göre %35 oranında bir artış yaşanmıştı.
▪ Yılın özellikle son çeyreğinde imar affı, vergi borcu yapılandırması ve bedelli askerlik düzenlemesinden gelen ekstra gelir kaynakları ile beraber performansın bir miktar olumlu olduğu görülebilir.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin