Haftalık İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (28.04.2012)

Haftalık İMKB Yorumu / TEB Yatırım – (28.04.2012)

Geride bıraktığımız haftaya Fransa`da Cumhurbaşkanlığı için yapılan ilk tur oylamada aşırı milliyetçi adayın oylarında yaşanan sürpriz artışın ve Hollanda`da koalisyon ortaklarının tasarruf tedbirleri konusunda anlaşamamalarının, ülkenin erken seçim sürecine girmesinin Euro bölgesine ilişkin kaygıları daha da artırmasının yurtdışı borsalarda neden olduğu sert düşüşlerin etkisiyle satış ağırlıklı başlayan İMKB`de, hafta ortasından itibaren daha çok tepki niteliğinde alışlar gözlendi. Haftanın ikinci yarısında yurtdışı borsalarda gözlenen toparlanmaların yanında, uluslararası reyting şirketlerinden Fitch Analisti Parker`ın Türkiye ekonomisinde düzelme sürecinin başladığı, yumuşak iniş ve düşük cari açığın not artırımına neden olabileceğine yönelik açıklamalarının İMKB üzerinde satışların sınırlı kalmasında, endeksin haftayı toparlayarak kapamasında etkili olduğu takip edildi. Haftaya 60122 seviyesinde başlayan, haftanın ilk yarısında etkili olan satışlarla teknik açıdan önemli bir referans noktası olarak izlediğimiz 60000 seviyesinin altına inerek, 59241 seviyesine kadar gerileyen, bu seviyeden gelen alışlarla 61076 seviyesine kadar yükselen İMKB-100 endeksi haftayı, 60596 seviyesinde, haftalık bazda %0.79 oranında değer artışı ile tamamladı. Cuma günü endekste %0.13 oranında değer kaybı oldu.

Gelen hafta piyasalara yine ağırlıklı olarak Euro bölgesine ilişkin haberler yön verecek gözükmektedir. Özellikle borsalarda son dönemde satış baskısının artmasına neden olan Euro bölgesine ilişkin negatif haberlerin, İtalya, İspanya, Portekiz, Fransa`da yaşanan sıkıntıların, ekonomik sorunların sürdüğü bir dönemde Avrupa tarafında siyasi sorunların da ortaya çıkmaya başlamış olmasının, global ekonomiye ilişkin artan resesyon kaygılarının olumsuz etkilerinin gelen hafta da sürdüğü, endekslerde yukarı hareketleri sınırlamaya devam ettiği görülebilir. Euro bölgesinde yaşanan sıkıntıların ülke reytingleri ile ilgili ortaya çıkardığı tedirginliklerin de borsalar üzerindeki olumsuz etkilerinin süreceği düşünülmektedir.

Avrupa Merkez Bankası`nın (ECB) 3 Mayıs Perşembe günkü faiz toplantısına ilişkin beklentilerin de gelen hafta piyasalar üzerinde önemli etkilerinin olması beklenmektedir. ECB`nin gelen haftaki toplantısında %1.00 seviyesinde olan gösterge faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmemektedir. Daha çok toplantı sonrası Euro bölgesine ilişkin yapılacak değerlendirmelerin, ECB`nin önümüzdeki döneme ilişkin para politikası konularında verilecek yeni mesajların piyasalar üzerinde etkili oması beklenmektedir.

ABD tarafında ise Cuma günü açıklanacak Nisan ayı istihdam raporu önemli olacaktır. Hafta başında açıklanacak verilerden Nisan ayı Chicago PMI verileri ile Mart ayı kişisel gelirler ve harcamalar verileri takip edilecektir. Avrupa`da ise Nisan ayı TÜFE verileri ile İspanya`nın ilk çeyrek büyüme verileri piyasalarda önemsenmektedir.

İçeride ise hafta başında Mart ayı dış ticaret dengesi verileri takip edilecektir. Mart ayında dış ticaret dengesinin 7.35 milyar dolar civarında açık vereceği tahmin edilmektedir.

Teknik olarak bakıldığında endeksin gelen hafta başında önemli direnç noktaları 61100, 61400 ve 61700 seviyelerindedir. 61700 seviyesi aynı zamanda ana direnç noktası olarak önemini korumaktadır.

Endeksin gelen hafta başında önemli destek noktaları ise 60000, 59500 ve 59000 seviyelerindedir.

Kaynak: www.tebyatirim.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir