Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (7-11 Ocak 2019)

Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri

Borsa düşüş hareketi devam etmekle birlikte destek noktalarında tepki alımları görülüyor. Gösterge faiz oranları ve döviz kurlarında ise yükseliş sonrası geri çekilme sürüyor.

Dış kaynaklı gelişmeler yakından izleniyor. Aralık enflasyonu sonrası merkez bankası faiz indirim tartışmaları başladı. Bunun cevabını 16 Ocak’taki merkez bankası toplantısında göreceğiz. İç gündemin diğer konu başlığı da Suriye’ye Fırat’ın doğusuna operasyon hazırlığı. Piyasa bu operasyonda Türkiye-ABD arasındaki uyumu yakından izleyecek. Ancak piyasaların duyarlı olduğu gelişme dış piyasalar. Küresel ekonomideki durgunluk beklentilerine bağlı olarak borsalarda sert düşüş görülmüştü. Piyasaların yakından izlediği PMI verilerinin düşmesi, ABD’li Apple’nin ciro beklentisini düşürmesi, Çin merkez bankası zorunlu karşılıkları düşürmesi durgunluk beklentilerinin gösteriyor. Bu gelişmelere karşı ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım sürecinin yavaşlaması konusu daha da güç kazanmıştı. Fakat Cuma günü gelen ABD tarım dışı istihdam verilerinin beklentilerin oldukça üzerinde gelmesi ekonomideki durgunluk endişelerini biraz hafifletirken Fed faiz artırım politikasını destekledi. Bu defa borsalar bu yönde fiyatlama yapmaya başladı. Borsalarda tepki yükselişleri, ABD dolarında değer kazanımı, ABD tahvil faiz oranlarıyla petrol ve emtia fiyatlarındaki fiyatlarında yükseliş, altın fiyatında güvenli liman özelliği zayıflayınca düşüş görüldü. Her ne kadar çok önemli bir veri olsa da bir verinin tek başına küresel ekonomiyle ilgili beklentileri değiştirmesi zor. Tabi ki Fed faiz politikasını da. Ancak devamlılık arz eder güçlü ekonomik görünüm korunursa o zaman tekrar gözden geçirmek gerekecek. Borsaların sert tepki yükselişini biraz da bir süredir düşüşte olmaları ve zirvelerinden uzaklaşmış olmalarına vermek gerekecek. Türkiye varlıklarının ucuzluğu konusunda genel bir fikir var. Ancak son düşüşlerle birlikte dış borsalar da ucuzlamaya başladı. Azalan risk iştahı ile birlikte bu durum önemli. İç ve dış piyasalarda olumsuz gelişmeler belli ölçüde fiyatlansa da temkinli görünüm korunuyor.

Endekste düşüş trendi devam ediyor. İlk destek 87.400 seviyesinde. Bu seviye trend desteği olması açısından önemli. Sonraki destekler 84.000-83.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 90.000 seviyesinde görülüyor. Tepki çıkışın güç kazanması için bu seviyenin geçilmesi gerekecek. Sonraki ve daha önemli dirençler 92.500-94.500 seviyelerinde bulunuyor. Endekste destek noktalarında görülen tepki alımları direnç seviyelerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN