Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (4-8 Şubat 2019)

Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri

Borsada sert yükseliş hareketi kâr satışlarına maruz kaldı. Döviz kurlarında ise geri çekilmelerde tepki alımları görüldü.

Piyasalarda iyimserlik korunmakla birlikte borsada sert çıkış sonrası kâr satışları, döviz kurlarında ise düşüşün ardından hafif tepki alımları görüldü. Borsada kısa süreli sert yükseliş sonrası kâr satışları olağan karşılanabilir. Döviz kurlarına ve özellikle dolar/TL kurunda ise merkez bankalarından baskı geldi. TCMB’nin faiz değişimine gitmezken başkan Çetinkaya’nın “sıkı duruş sürecek” açıklaması önemliydi. Ardından ABD merkez bankası (Fed) son toplantısında “kademeli faiz artış” ifadesinin metinden çıkarılması ile faiz artırımlarına ara verileceğine açıkça yer verilmesi, ayrıca bilanço küçültme operasyonuna da ara vermekten söz edilmesi ABD dolarına değer kaybettirdi. Fed kararları sonrası borsalarda yükseliş, ABD dolarında değer kaybı, petrol ve altın ile emtia fiyatlarında yükseliş görüldü. ABD tahvil faiz oranlarında ise düşüş vardı. Bu durum iç piyasalara da olumlu yansıdı. Dolar/TL kuru iç ve dış olmak üzere çift yönlü baskı altında kaldı ve TL değer kazandı. Ancak dış piyasalarda ABD dolarının değer kaybı fazla sürmedi. İtalya’nın -0.2 büyüme verisiyle üçüncü defa küçülerek resesyona girmesi, Euro Bölgesi ekonomilerinin zayıf seyrinin sürüyor olması ve diğer yandan Avrupa merkez bankası düşük faiz ve parasal genişleme devam ediyor olması euronun değer kazanımını engelledi. Fed politika değişikliğini piyasalar olumlu karşılasa da bu değişikliğe neden olan temel gelişme küresel ekonomideki durgunluk beklentileri olması bu yöndeki iyimserliği zayıflatan bir durum. ABD ekonomisi için durgunluk şu an çok geçerli değil belki. Ama Çin, Avrupa ve Türkiye ekonomisi için bu sorun olarak görülmeye devam ediliyor. Yabancı yatırımcılar hisse alımlarını sürdürürken benzer durum artan risk iştahı ile gelişen piyasalar için de geçerli. Borsada sert yükseliş sonrası görülen kâr satışıyla daha temkinli bir görünüm öne çıkabilir.

Endekste kâr satışlarına rağmen yükseliş trendi sürüyor. İlk destekler 101.000-100.000 seviyelerinde. Bu seviyelerin üzerinde kalınması çıkışın devamı açısından önemli. Sonraki destekler 98.000-97.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 105.000-106.000 seviyelerinde. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Sonraki direnç seviyeleri 107.000-107.500 seviyelerinde bulunuyor. Endekste çıkış gücünü koruyor. Ancak direnç seviyelerinde satışlar görülebilir.

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN