Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (4-8 Mart 2019)

Borsada dalgalı seyirle birlikte direnç noktalarında kâr satışları görülüyor. Döviz kurlarında tepki yükselişleri görülüyor.

Piyasalarda iyimserliği koruma çabası sürüyor. Döviz kurları ve borsada mevcut trendler korunuyor. Yoğun bir gündem var. Piyasaları taşıyacak Fed faiz politikasındaki değişiklik beklentisi dışında yeni beklenti bulmakta zorlanılıyor. Dışarıda henüz sonuçlanmayan ve birbiriyle çelişen açıklamalarla devam eden ABD-Çin ticari görüşmeleri, sıcak çatışmaya dönüşen Hindistan-Pakistan gerilimi, Brexit süreci, ABD dışında soğumaya devam eden küresel ekonomiye ilişkin veriler takip ediliyor. ABD-Çin ticaret görüşmelerinden henüz bir sonuç çıkmadı. Mart ayında yapılması beklenen görüşmeler beklense de ABD başkanı Trump’ın Çin ile “anlaşma olmayabileceği” uyarısı beklentileri zayıflattı. Hindistan ile Pakistan arasındaki gerilim piyasalar tarafından ciddi bir fiyatlamaya konu olmadı. Dış gündemde ayrıca Cuma günü ABD tarım dışı istihdam ve 20 Mart Fed toplantısı önemli satır başlıkları olacak. İç gündemde ise önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon, merkez bankası toplantısının ardından 11 Martta 2018 son çeyrek büyüme verisi, Mart sonu yerel seçimler var. Ana gündem yaklaşan seçim. Piyasa bu yönde henüz fiyatlama yapmadı. Pazartesi açıklanacak Şubat enflasyonu için yüzde 0.40-0.50, yıllıkta ise yüzde 20 TÜFE beklentisi var. TÜFE, İstanbul için 0.98, 18.37 olarak açıklandı. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’den sonra şimdi de Moody’s sahne aldı. Türkiye ile ilgili uyarı niteliğinde açıklamalarına piyasa pek bakmadı, herhangi bir fiyatlama da yapmadı. Bankacılık kredilerinde hafif bir yükseliş var. Kur ve faiz düşüşü dışında bankaların vade uzatımı ile kredi faiz indirimleri az da olsa etkisini gösterdi. Merkez bankası toplantısından ise faiz değişimi beklenmiyor. Faiz indirimiyle ilgili beklentiler Nisan ve sonraki toplantılar için daha çok. Piyasalarda olumlu hava korunmakla birlikte daha temkinli bir görünüm hakim.

Endekste yükseliş hareketleri kâr satışlarıyla karşılaşıyor. İlk destek 100.700 seviyesinde. Bu seviyelerin üzerinde kalınması önemli. Sonraki destekler 99.000-97.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 105.200 ve 106.000 seviyelerinde. Çıkışın devamı için 106.000 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Sonraki direnç seviyeleri 107.500 ve 110.000 seviyelerinde bulunuyor. Endeks yükseliş denemeleri satışla karşılaşabilir.