Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (4-8 Kasım 2019)

Borsada bilanço dönemi olmasının da etkisiyle hisse bazlı hareketler artarken endekste teknik düzeltme süreci sürüyor. Döviz kurları sakin, gösterge faiz oranları ise düşüşte.

Piyasalarda biraz olumlu hava sürüyor. Ancak geçtiğimiz günlere oranla biraz daha zayıf. Merkez bankalarında gelen faiz indirimleri, Suriye kaynaklı jeopolitik risklerin azalması, ABD-Çin ticaret görüşmelerinde anlaşma beklentilerinin artması iyimserliğin kaynakları. ABD Başkanı Trump’ın Temcilciler Meclisin’den geçmesiyle azil sürecinin ilk aşamasının aşılması ve Türkiye aleyhine yine ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen yaptırımlar bu aşamada çok fiyatlamaya dahil edilmiş değil. Ayrıca olumsuz haber akışı olması durumunda farklı bir değerlendirme yapmak gerekebilir.

Dikkat çeken diğer nokta gerek Türkiye gerekse ABD ve Avrupa Merkez Bankaları söylemleri birbirlerine çok benzemeye başladı. Ayrıca düşük faiz politikası uyguluyorlar. TCMB Başkanı Uysal, 2019 yılı için enflasyon tahminini yüzde 12 açıkladı. TCMB faizinin yüzde 14 olduğunu dikkate alırsak reel faiz hesaplamaları açısından oldukça daralmış görülüyor. Türkiye’nin borç çevirme oranları ve CDS (risk primi) gibi bazı kıstasları dikkate aldığımızda reel faizde belli bir marjı korumak durumunda. Fed Başkanı Powell ise “Fed, mevcut politika duruşunun muhtemel uygunluğunu sürdüreceğini düşünüyor” dedi. Bu açıklama sonrası benzer algılar Fed için de oluştu. Avrupa Merkez Bankası’nın düşük faiz ve parasal genişlemeden yana tavrı zaten biliniyor. Düşük faiz hem reel ekonomiler hem de borsalar için iyi bir gelişme elbette. Her ne kadar genele yaygın bir hareketten söz etmek zor olsa da reel ekonomideki hareketlenmede payı var. Geçen hafta açıklanan Türkiye dış ticaret verilerinde ithalattaki artış bu açıdan önemli. Diğer gündemler arasında ABD’deki 5 Kasım Halkbank davası ve 13 Kasım Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye gidip gitmeyeceği konuları sayılabilir. Piyasalarda mevcut trendler korunuyor.

Endekste satış denemelerine rağmen yükseliş hareketi sürüyor. İlk destek 97.200 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde çıkış hareketi gücünü koruyabilir. Aksi takdirde satışların devamıyla birlikte sonraki destekler 96.000-95.000 seviyelerinde. İlk direnç ise 101.000 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 101.000 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 103.000 ve 105.000-106.000 seviyelerinde. Endekste yükseliş denemeleri satışla karşılaşabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN