Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (30 Kasım – 4 Aralık 2020)

Borsada kar satışı ve düzeltmelere karşılı çıkış trendi korunuyor. Döviz kurlarında direnç seviyelerinden kar satışıyla karşılaşırken gösterge faiz oranlarında çıkış eğilimi sürüyor. Piyasalardaki iyimserlik yabancı yatırımcıların katılımıyla sürüyor.

Borsa İstanbul’a Mart ayından bu yana 500 bini aşkın yerli yatırımcı girişi olmuştu. Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirim kararı ve piyasa dostu açıklamaların normalleşme adımları olarak uygulamaya geçmesi yabancı yatırımcıların ilgisi çekti. Borsa İstanbul’da yaşanan çıkış ile birlikte tekrar yüzde 51 oranında yabancı payına ulaşılırken döviz kurları ve tahvil bono faiz oranlarında düşüş gözlendi. Ayrıca Katar ile imzalanan Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payı dahil olmak üzere 10 anlaşma ile doğrudan yatırımların da ilgisinin bir parça arttığını söylemek mümkün. Başka ülkelerin katılımıyla devamının gelmesi önemli olacak. TCMB’nin rezervlerindeki aşınmanın devam ettiği ve piyasaların yabancı girişine ihtiyacı olduğu bir dönemde gelmesi yararlı oldu. Özellikle TCMB’nin rezerv biriktirme politikasında katkı sağlaması açısından ayrıca önemli. Diğer yandan dış piyasalarda Covid-19’a karşı aşı bulunmasıyla yaşanan olumlu hava bu duruma yardımcı oldu. İç ekonomik gündemdeki son gelişmeler dış konjonktürün zayıf olduğu bir döneme denk gelmiş olsaydı aynı piyasa performansına ulaşılması zordu. Son dönemdeki olumlu haberler ne ölçüde fiyatlandı sorusunun cevabı önümüzdeki günlerde önem kazanacak gibi görünüyor. Ayrıca yabancı yatırımcı girişleri sürecek mi konusu bir diğer kriter olacak. Dışarıda aşı, içeride normalleşme hamleleri ve TCMB operasyonları dışında henüz yeni bir gündem oluşmuş değil. Sayılan gelişmelerin bu aşamada belli ölçüde fiyatlandığını söylemek mümkün. Yeni katılımlar ve para girişleri olursa gerek borsa gerekse döviz ve faiz tarafında mevcut trendler devam eder. Diğer taraftan, borsa yatırımcısı için yükselen faiz oranlarının alternatif piyasa olması açısında önümüzdeki günlerde önemli bir adres olarak görülmesi olasılığı var. 12 civarındaki mevcut enflasyonu dikkate aldığımızda yüzde 13-15 mevduat faizi reel getiri de sağlamış durumda. Enflasyonun altında faiz yani eksi faiz günleri geride kaldı. Yükselen faiz oranlarının bir diğer etkisinin ekonomik toparlanmayı yavaşlatması olasılığı mevcut. Bugün 3.Çeyrek büyüme ve 3 Aralık Perşembe günü Kasım enflasyon verileri açıklanacak. Bu nedenle veri açısından bu hafta yoğun olacak. Borsalarda çıkış hareketi korunmakla birlikte kâr satışları ve düzeltme olasılıklarını dikkate almakta yarar var.

Endekste çıkış eğilimi sürüyor. İlk destekler 1.310 ve 1.300-1.290 seviyelerinde. 1.300- 1.290 daha önemli. Sonraki destekler 1.280-1.275 seviyelerinde. İlk dirençler ise 1.350-1.355 seviyelerinde. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için bu seviyenin üzerinde kalınması gerekecek. Sonraki dirençler 1.380-1.400 seviyelerinde. Endekste çıkış hareketi direnç seviyelerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN