Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (29 Temmuz – 2 Ağustos 2019)

Borsada çıkış dalgalı seyirle devam ederken gösterge tahvil faiz oranı ve döviz kurlarında ise düşüş sürüyor.

Piyasalarda bir süredir beklenti olarak fiyatlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan faiz indirimi gerçekleşti. Toplantı sonrası yapılan açıklamalardan enflasyona endekslenmekle birlikte sonraki toplantılar için faiz indirimleri için sinyal verilmiş. Yeni indirimler için enflasyon dışında diğer makro ekonomik veriler ve dış dünyadaki başta ABD ile Avrupa merkez bankalarının para politikaları belirleyici olacak. TCMB faiz kararı sonrası “beklenti bitti” anlayışı gereği borsada kısa süreli kâr satışları, döviz kurlarında çok kısa bir yukarı hareket ardından satışlar gelirken gösterge tahvil faiz oranlarında düşüş görüldü. Sert sayılabilecek bir faiz indiriminin ardından döviz kurlarındaki düşüş dikkat çekti. Bu görünümde, ABD’den S-400 olayına ciddi bir yaptırım gelmemesi, daralan cari açık, bankalardaki döviz mevduat oranının çok yüksek seviyelerde olması ve turizm mevsimi olmasının da etkisini saymak mümkün. Ayrıca şimdilik olasılık olarak değerlendirmek gerekecek ama yabancı yatırımcı girişi veya bankalardaki döviz mevduatından çözülme söz konusu mu? TCMB faiz indirimi sonrası reel sektörde canlanma beklentisi ve memnuniyet hakim. Sonuçları önümüzdeki dönemde göreceğiz. Türkiye-ABD ilişkilerinde bu aşamada sessizlik var. İç ve dış piyasalarda beklenti veya gerçekleşme olarak faiz indirimlerine bağlı iyimserlik korunuyor. Bu yönde belli bir fiyatlama da yapıldı. Düşük faiz etkisi belki piyasalarda bir süre daha hissedilebilir. Avrupa Merkez Bankası son toplantıda faiz indirimine gitmedi ama Eylül toplantısında beklenti kuvvetli. 31 Temmuz’da ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısından çeyrek puanlık faiz indirimi bekleniyor. Bu gelişmeler borsalar için olumlu bir referans. Fakat küresel ekonomiyle ilgili endişeler korunuyor. 2 Ağustos Cuma günü S&P’nin kredi not açıklaması var ama piyasalar bu yönde gelen değerlendirmelere duyarsız. Piyasalarda iyimserlik devam ediyor.

Endekste yükseliş hareketi sürüyor. İlk destekler 101.000-100.500 seviyesinde. Endeksin gücünü koruması için 100.500 seviyesinin üzerinde tutunması gerekecek. Aksi takdirde sonraki destekler 98.000-96.200 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 105.000-106.000 seviyelerinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 106.000 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 108.000-110.000 seviyelerinde. Endekste çıkış hareketi gücünü koruyor. Ancak direnç seviyelerinde kâr satışları görülebilir.

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin