Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (29 Nisan – 3 Mayıs 2019)

Borsada banka hisseleri öncülüğünde düşüş hareketi tepki alımlarıyla karşılaşırken döviz kurlarında yükseliş hareketi devam ediyor.

Piyasalarda dalgalı seyir sürüyor. Geçen haftaki merkez bankası toplantısının sonuçları, döviz kurları, siyasi gelişmeler, Türkiye-ABD ilişkileri, ABD’nin İran kararının yansımaları, ekonomik veriler öne çıkan gündem konuları. Son yapılan merkez bankası toplantısında faiz sabit tutuldu. Ancak önceki toplantı metinlerinde yer alan “gerekirse ek sıkılaştırma yapılabilecek” ifadesinin çıkarılması 12 Haziran TCMB toplantısından olası bir faiz indirim sinyali olarak algılandı. Bu durum döviz kurlarına yükseliş, borsaya düşüş olarak yansıdı. Enflasyon düşüşü teyit olmadan böyle bir sinyal biraz erken ve sürpriz olarak görüldü. Ancak döviz kurları yükselirken kur geçişkenliği nedeniyle enflasyonu düşürmek zor olacak. Diğer yandan petrol fiyatlarında da yükseliş söz konusu. 30 Nisan Salı günü merkez bankasının açıklayacağı enflasyon raporu sunumunda “ek sıkılaştırma” ifadesinin neden çıkarıldığına dair soruya cevap aranmaya çalışılacak. Ayrıca TCMB rezervleri konusundaki açıklamalar da yakından izlenecek. Faiz indirim algısı dışında, dış borç ödemeleri ve TCMB rezerv tartışmaları, 31 Mart yerel seçimler sonrası İstanbul için YSK itiraz sürecine bağlı belirsizlik, Rusya’dan S-400 füze alımı odaklı Türkiye-ABD ilişkilerindeki gerginlik, ABD dolarının dış piyasalarda değer kazanması, yüksek seyrini koruyan Türkiye’nin ülke risk primi (CDS), yabancı yatırımcı çıkışları döviz kurlarındaki çıkışı destekleyen diğer etkenler. Bununla birlikte ekonomide toparlanma sinyalleri gelmeye devam ediyor. Önümüzdeki hafta sonuçlarına göre önemli olabilecek ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı, ABD tarım dışı istihdam verileri, Türkiye nisan enflasyonu ile Fitch’in Türkiye’nin kredi not değerlendirmeleri var. Piyasalarda temkinli görünüm sürüyor.

Endekste düşüş ve destek arayışı devam ediyor. İlk destekler 93.800-93.000 seviyelerinde. Bu seviyelere geri çekilmelerde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde sonraki destekler 91.700 ve 90.500 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 96.500 seviyesinde. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Tepki çıkışın devamı için 96.500 seviyesinin üzerinde kalınması önemli olacak. Sonraki dirençler 98.500-99.200 seviyelerinde bulunuyor. Endekste dalgalı seyrin devamıyla destek seviyelerinde tepki alımları görülse de satış baskısı korunabilir.