Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (28 Ocak – 1 Şubat 2019)

Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri

Borsa yükselişine devam etmekle birlikte gösterge faiz oranları ve döviz kurlarında ise düşüş sürüyor. Borsadaki çıkış hareketi genele yaygınlık göstermeye başladı.

Piyasalarda yabancı alımlarına bağlı iyimserlik sürüyor. Yabancı yatırımcı ilgisi devam ettiği sürece borsadaki olumlu hava sürebilir. Takas saklama oranlarında yabancı payının artışını dikkate alırsak geçtiğimiz hafta da yabancı yatırımcıların alım yönünde olduğunu tahmin edilebilir. Ancak borsada kısa sürede oluşan ciddi bir prim söz konusu. Bu açıdan borsada direnç seviyelerinde kâr satışları ve teknik düzeltmeleri artık dikkate almakta gerekecek. Bununla birlikte, Borsaistanbul’un 2018 yılında dünyada en çok değer kaybeden borsalar arasında yer aldığı düşünülürse son yükselişle orta ve uzun dönemli ölçekte primli olduğunu söylemek mümkün değil. Fiyat kazanç oranı gibi bilanço değerlemekte çok kullanılan temel kriterlere bakıldığında Borsaistanbul birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin hala altında işlem görüyor. Ayrıca öncü bankaların fiyat kazanç oranları borsa ortalamalarına göre düşük seviyelerde. Bu bakımdan kâr satışı ve teknik düzeltme olasılıklarına karşılık olağandışı bir haber akışı olmazsa mevcut görünümün biraz daha devamı mümkün görülüyor. İyimserliğin kaynaklandığı gerekçelere bakacak olursak, dış borsalarda kısa dönemli yükseliş sürüyor. Risk iştahı tekrar atamaya başladı. Küresel durgunluk söylem ve beklentileri devam etmekle birlikte yerini daha yumuşak ifadelere bıraktı. Fed’in faiz artırımına ve bilanço küçültmeye ara vereceği beklentileri, Avrupa merkez bankasının düşük faize en azından bir süre daha devam edecek olması ayrıca önemli. Düşük faiz, borsalar ve gelişen ülke piyasaları için önemini koruyor. Düşük faiz ve parasal genişleme, ucuz ve kolay kaynak maliyeti demek. Bu hafta Fed toplantısı ve gelecek açıklamalar, ABD tarım dışı istihdam verileri ve Türkiye’nin dış ticaret verileri ve enflasyon raporu yakından izlenecek gelişmeler. Piyasada olumlu hava korunuyor.

Endekste yükseliş trendi devam ediyor. İlk destekler 100.000-99.500 seviyelerinde. Bu seviyeler çıkışın devamı açısından önemli. Sonraki destekler 97.000-96.500 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 103.000-103.500 seviyelerinde. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için 103.500 seviyesinin üzerinde kalınması gerekecek. Sonraki direnç seviyeleri 106.500-107.500 seviyelerinde bulunuyor. Endekste çıkış hareketi gücünü koruyor.

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin