Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (25-29 Mart 2019)

Borsada şubat ayından bu yana devam eden yatay hareket tamamlandı. Düşüş devam ediyor.  Döviz kurlarında tepki yükselişi güç kazandı.

Piyasalar gerginlik artmaya başladı. Türkiye’nin CDS oranı (risk primi) yükselirken Türkiye-ABD ilişkilerindeki “Golan tepeleri” kaynaklı karşılıklı açıklamalarla gerginlik tekrar artmaya başladı. Yaklaşan 31 Mart seçimleri öncesi dövize olan talep, yabancı yatırımcı çıkışları, TCMB rezervlerinde son günlerde görülen azalma, ABD merkez bankası (Fed) toplantısı sonrası gerileyen doların dış piyasalarda değer kazanmaya başlaması piyasalardaki gerginliği artıran konu başlıkları. Ama bu piyasalardaki gelişmeleri tetikleyen konu Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan polemik oldu. Son Fed toplantısı sonrası dış piyasalardaki hava nispeten olumluya dönmüştü. ABD-Çin ticari görüşmeleri ve İngiltere’nin Brexit konusundaki belirsizlikler altındaki yükselişe katkı yaptı. İç piyasalarda ise altının gram/TL fiyatı, dolar/TL kurundaki yükselişin etkisiyle biraz daha ivmelendi. Son Fed açıklamaları da gösterdi ki global ekonomilerdeki yavaşlama beklentileri artık güç kazanmış ve herkes kendince önlem alıyor. Türk ekonomisinde ise verilerde bazı olumlu sinyaller görülse de henüz ciddi bir toparlanmadan söz etmek zor. Küresel ekonomideki olası bir zayıflama Türkiye’ye de yansıyacak haliyle. Türkiye’nin beyaz eşya ve otomobildeki vergi indirimlerini uzatması yavaşlayan ekonomik görünüme cevap niteliği taşıyor. İnşaat, beyaz eşya, otomotiv bilindiği üzere lokomotif sektörlerden. Teşviklerin uzamasının etkileri zaman içinde görülecek. Enflasyon başta olmak üzere makro ekonomik veriler açısından döviz kurlarının seyri önemli. Türkiye-ABD ilişkilerine odaklanan piyasalarda temkinli görünüm devam ediyor. Seçim öncesi son işlem haftası olması nedeniyle pozisyon ayarlamalarına bağlı olarak dalgalı piyasa görünümü öne çıkabilir.

Endekste düşüş devam ediyor. Şubat ayından bu yana devam eden yatay hareket yerini düşüşe bıraktı. Yatay hareketin korunması açısından 100.600 seviyesinin üzerinde kalınması önemliydi. Bu seviyenin altında düşüş formasyonlarından “çift tepe” formasyonu işlerlik kazanabilir. 100.600 seviyesinin altında kalınması durumunda sonraki destekler 98.000-97.000 ve 95.000 seviyelerinde. İlk dirençler ise 103.000-106.000 seviyelerinde. Endekste destek noktalarındaki tepki alım denemelerine rağmen düşüş trendi korunabilir.