Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (22-26 Temmuz 2019)

Borsa banka hisseleri öncülüğünde dalgalanıyor. Hisse bazlı hareketler de öne çıkmaya başladı. Döviz kurlarında tepki yükselişleri görülüyor.

Piyasalarda olumlu hava devam sürüyor. Fed ve Avrupa Merkez bankalarında faiz indirim beklentileri sürerken Türkiye’nin de yer aldığı gelişen ülke piyasalarında geçen hafta merkez bankaları faiz indirimlerine gittiler. 25 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan da faiz indirimi bekleniyor. Beklentiler 2 ile 4 puan arasında değişiyor.

Geçen yazılarımızda da vurgu yaptığımız üzere faiz indirimini destekleyen bir çok faktör bir araya gelmiş durumda. Dış dünyadaki faiz indirim trendi, enflasyon ile merkez bankası faiz oranı arasındaki farkın oldukça açılması, küçülen ekonomiye canlılık kazandırmak gibi etkenler faiz düşüşünü gerekli kılıyor. Faiz düşüşü başta bankacılık olmak üzere inşaat, otomobil, beyaz eşya gibi lokomotif sektörlere ivme kazandırmak adına ilk akla gelen hamlelerden biri. Faiz düşer ekonomi ivme kazanırsa zaman içinde bu defa gerileyen cari açık ve talep artışıyla ile enflasyonda yükseliş görülebilir. Ayrıca sert bir faiz düşüşü gerçekleşirse döviz kurlarında artışın yanı sıra tahvil bonoda kâr satışları olasıdır. Bütçe açığını ve yüzde yüzün çok üzerinde seyreden iç borç çevirme oranlarını dikkate aldığımızda kamu borçlanma gereği oldukça yüksek. Bu durum faiz indirim seviyesini sınırlayacak bir durum. Türkiye yüksek faizin de cazibesini kullanarak düşen kredi notu ve yüksek CDS oranlarına (risk primi) rağmen borçlanmada sorun yaşamadı.

Faizdeki düşüş bu yönde bir zafiyet oluşturur mu, gardını zayıflatır mı bunu zaman içinde göreceğiz. Gerçi dış dünyada da eş zamanlı bir faiz düşüş trendi var. Bu açıdan çok sorun olmayabilir. Piyasaların bir diğer önemli konu başlığı Türkiye-ABD ilişkileri. Rusya’dan S-400 füze sistemleri teslimatı fiilen devam ediyor. ABD’den ilk yaptırım olarak F-35 programı olarak geldi. Başka hamle gelmezse çok sorun olmaz. Yaptırımların devamı geldiği takdirde piyasalara etkileri açısından tekrar değerlendirmek gerekecek. İç ve dış piyasalarda faiz indirim beklentilerinin önemli ölçüde fiyatlanması nedeniyle iyimserlik yerini daha temkinli görünüme bırakabilir.

Endekste yükseliş hareketi devam ediyor. İlk destekler 101.000-100.000 seviyesinde. Endeksin gücünü koruması için 100.000 seviyesinin üzerinde tutunması gerekecek. Aksi takdirde sonraki destekler 98.000-96.200 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 105.000-106.000 seviyelerinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 106.000 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 108.000-110.000 seviyelerinde. Endekste çıkış hareketi sürmekle birlikte direnç seviyelerinde kâr satışları görülebilir.

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin