Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (2-6 Mart 2020)

Borsada satışlar ivme kazanırken piyasa gelen satışları karşılamakta zorlanıyor. Döviz kurları ve gösterge faiz oranlarında ise yükseliş sürüyor.

Suriye’de gerginliğin çatışmaya dönüşmesi ve 33 askerimizin şehit edilmesiyle gerginlik daha da arttı. Dış dünyada Corona virüsü yayılmaya ve piyasaları vurmaya devam ettiği bir dönemde yaşanan bu durum belirsizliği de artırdı. Suriye’de çatışmalar devam edecek mi? Yoksa ateşkes ve müzakere ortamı mı sağlanacak? Piyasaların seyri açısından bu sorunların cevabı önem kazanmış durumda. Belirsizlik azalırsa piyasalar yeni durumuna göre denge sağlayabilir. Belirsizliğin sürmesi ise dalgalı seyirle birlikte denge arayışının devamı demek. Önümüzdeki günlerdeki gelişmeler bu yönde bir sinyal verecek. Dış dünyada Corona virüsünün yaygınlık göstermesi piyasaları sarsınca içeriye de yansıdı. İç piyasalar çift taraflı bir baskı ile karşı karşıya. Bu açıdan piyasalarda yeni denge oluşması zaman alabilir. Corona virüsü sadece para ve sermaye piyasalarını değil reel ekonomileri de tehdit etmeye başladı. Vix (korku) endeksinin 2018 yılından sonraki en yüksek seviyelerinde. Azalan risk iştahına paralel borsalarda sert düşüş görülürken artan güvenli liman ihtiyacına bağlı olarak altın fiyatı (ons/dolar) yükseldi, “ABD 10 Yıllık Bono Faiz Oranı” çok uzun yıllardır ilk defa alımlarla birlikte yüzde 1.30 seviyesinin altına geldi. Brent petrol ise son bir yılın en düşük seviyesi olan 50’ye çekildi. Çin başta olmak üzere küresel ekonomi için 2020 büyüme tahminleri düşürüldü. Merkez bankalarından yeni faiz indirimleri ve parasal genişleme hamleleri olur mu soruları gelmeye başladı. Salı günü açıklanacak enflasyonda aylıkta yüzde 0.60-0.70, yıllıkta 12.70 civarı beklenti hakim. Zorlu iç ve dış gündeme bağlı olarak negatif piyasa görünüm korunuyor.

Endekste düşüş trendi sürüyor. İlk destekler 100.000-99.000 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde düşüşün devamıyla birlikte sonraki destekler 97.000-96.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 110.000-111.000 seviyelerinde görülüyor. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 111.000 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Bu durumda sonraki direnç seviyesi 133.000-114.000 olarak görülüyor. Endekste sert düşüşe bağlı destek seviyelerinde tepki alımlarının görülebilir. Ancak direnç seviyelerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.