Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (2-6 Aralık 2019)

Borsada dalgalı seyirle birlikte çıkış devam ediyor. Döviz kurlarında yatay hareket, gösterge faiz oranlarında ise düşüş eğilimi sürüyor.

Piyasalarda olumlu hava devam ediyor. Ancak olumlu gelişmelerin belli ölçüde fiyatlanması ve piyasaları taşıyacak yeni beklenti ihtiyacının henüz karşılanmaması nedeniyle daha temkinli bir iyimserlik öne çıkabilir. İç piyasalarda beklenti olarak faiz düşüşlerine bağlı ekonomideki dengelenme ve toparlanma sinyalleri akla geliyor. Cuma günü açıklanan dış ticaret verilerindeki ithalat artışını da bu çerçevede görmek mümkün. Ancak ekonomideki büyümenin piyasalar için ciddi beklenti oluşturması için toparlanma ile ilgili verilerin birkaç dönem (3 veya 5) birbirini teyit eder şekilde gelmesi sürdürülebilir olması önemli olacak. Dış gündemde ise ABD-Çin ticaret görüşmelerinde anlaşma beklentileri ve merkez bankası kaynaklı gelişmelerle düşük faiz, parasal genişleme politikaları var. Dış borsalar düşük faiz ortamına bağlı olarak yükselişini sürdürüyor. Geleneksel yılsonu hareketliliğinin (rallisi) etkisini eklemek gerekecek. Ayrıca ekonomik verilerin desteği de söz konusu tabi ki. Geçen hafta açıklanan ABD büyümesi (GSYH) yüzde 2.1 gerçekleşti. Son veriler ABD’nin ticaret savaşından görünenden daha az etkilendiği gösteriyor. İç ekonomik gündemde ise 2 Aralık’ta 2019 yılı 3.Çeyrek büyümesi (GSYH), 3 Aralık’ta Kasım enflasyon verileri var. Büyümede (GSYH) yüzde 1 artış, enflasyonda ise aylıkta % 0.80, yıllıkta % 11 gibi bir piyasa beklentisi hakim. Bilindiği üzere kasım ayında yıllık enflasyonda baz etkisinin tersine dönmesi nedeniyle tekrar çift haneye geçiş bekleniyor. Ekonomik büyüme ile ilgili beklentiler ise daha çok 2020’ye ertelenmiş durumda. Yüzde 3-4 gibi beklentiler hakim. Diğer önemli gündem olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı 3-4 Aralık’ta NATO zirvesi. ABD başkanı Trump’ın azil süreci ve Türkiye-ABD ilişkileriyle S-400 konusunda iyice belirginleşen görüş ayrılıklarına bu aşamada duyarlılık zayıf.

Endekste yükseliş hareketi devam ediyor. İlk destekler 106.000 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyenin üzerinde çıkış trendi korunabilir. Aksi takdirde sonraki destekler 104.700 ve 103.000 seviyelerinde. İlk dirençler ise 108.500-109.000 seviyelerinde görülüyor. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 109.000 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki direnç 110.000-111.000 seviyesinde. Endekste kâr satışlarına rağmen çıkış hareketi gücünü koruyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN