Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (19-23 Ağustos 2019)

Borsada banka hisseleri öncülüğünde düşüş sürerken gösterge tahvil faiz oranı ve döviz kurlarında da düşüş devam ediyor.

Piyasalarda dış kaynaklı gelişmelere bağlı olarak gergin bir görünüm hakim. Bayram tatili nedeniyle iç piyasaların kapalı olduğu günlerde Arjantin’de yapılan başkanlık ön seçimi sonucu tedirginliklerin artmasına neden oldu. Arjantin Pesosu ve borsası sert kayıplar yaşadı. Bu durum küresel ekonomideki durgunluk beklentileri ve ticaret savaşının kızışmasıyla birleşince diğer dış piyasaları da olumsuz etkiledi. Ancak geçen hafta ABD doları dış piyasalarda değer kazanırken iç piyasalarda dolar/TL kurunda az da olsa bir gerileme yaşandı, TL değer kazandı. Eğer Arjantin’de durum daha olumsuz bir görünüm alırsa o zaman tekrar değerlendirmek gerekecek. Ancak ABD ile Çin arasındaki devam eden gerginlik baskı unsuru olmaya devam edecek. Çin sanayi üretimi, Almanya GSYH büyümesinde zayıflama ve ABD istihdam verileri durgunluk beklentilerine destek verir konumda. Buna bağlı olarak ABD Merkez Bankası (Fed) ve diğer merkez bankaları faiz indirimlerine başladı. Faiz düşüşünün ivme kazanması ekonomideki yavaşlama yönündeki piyasa fiyatlamalarına güç kazandırdı. Petrol ve emtia fiyatları düşerken faiz düşüşü ve ticaret savaşına bağlı gerginlikten beslenen altın fiyatı güvenli liman ihtiyacına bağlı olarak yükseldi. ABD’de tahvil bonoda uzun dönem faiz oranlarının kısa dönem faiz oranlarının altına kaymasıyla “ters verim eğrisi” gündeme geldi. ABD 10 yıllık bono faiz oranı 1.55 seviyelerine çekilirken 3 aylık bono faizi 1.91, yıllık bono faizi 1.72 oldu. Bu gelişmeler borsalara da yansıdı. ABD ve Almanya borsalarında (Dow Jones, Dax) sert düşüşler görüldü ve son aylardaki çıkış trendleri kaybedildi. Dış borsalardaki bu gelişmeler haliyle Borsaistanbul’a da yansıma gösterdi, Trump bu gelişmelere rağmen çok da söylem değişikliğine gitmedi, Çin ile Eylül’de başlaması beklenen görüşmelerde anlaşmadan yana tavır yok. Bazı ürünlerde Çin’e uygulanacak gümrük vergilerini 15 Aralık’a erteledi ama etkisi olmadı. Dış kaynaklı gelişmelerin etkisindeki iç piyasalarda zayıf piyasa koşulları sürüyor.

Endekste çıkış trendi yerini düşüş hareketine bıraktı. İlk destek 94.000 seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde tepki alımları görülebilir. Aksi takdirde sonraki destekler 91.500-91.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 100.000 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Olası tepki çıkışın devamı için 100.000 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki direnç 102.000 ve 104.000 seviyesinde bulunuyor. Endekste destek seviyelerinde tepki alımları görülse de yükseliş denemeleri direnç seviyelerini geçmekte zorlanabilir.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin