Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (16-19 Temmuz 2019)

Borsa banka hisseleri öncülüğünde dalgalanıyor. Hisse bazlı hareketler de öne çıkmaya başladı. Döviz kurları tepki yükselişleri görülüyor.

Dış piyasalarda iyimserlik sürerken iç piyasalar daha zayıf. Dış piyasalarda faiz indirim beklentilerine paralel olumlu hava güç kazanıyor. ABD borsaları tarihi zirvelerini geçti. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Powell’den gelen faiz indirimine vurgu yapan “güvercin” tonda açıklamalar beklentileri kuvvetlendirdi. Fed tutanaklarında da bazı üyeler başkanı destekler görüş verdiler. Ayrıca parasal genişleme programı uygulayan Avrupa Merkez Bankası’ndan yeni faiz indirimine ilişkin söylemler geliyor. Kur savaşları tekrar gündeme gelir mi soruları zayıf da olsa gündeme gelmeye başladı. 31 Temmuz Fed toplantısında çeyrek puan faiz indirimi bekleniyor. Dış dünyadaki faiz konusundaki bu gelişmeler Türkiye gibi finansman ihtiyacındaki ülkeler için önemli ve olumlu. İç gündeme dönersek Rusya’dan teslimatı fiilen başlayan S-400 füze sistemlerine odaklı Türkiye-ABD ilişkileri ilk sırada. Bir diğeri merkez bankası başkan değişikliği sonrası 25 Temmuz’da ne kadar faiz indirimi olacağı konusu var. Faiz konusunda tartışmalar indirim olup olmayacağından çok ne oranda olacağına kaymış durumda. Enflasyon ve merkez bankası faiz oranı arasındaki makasın oldukça açılması, Fed ve Avrupa merkez bankalarının faiz indirim söylemleriyle birlikte piyasalar zaten Çetinkaya yönetiminden faiz indirimi bekliyordu. Bir puanlık indirim beklentileri başkan değişikliğiyle 2 ile 4 puana kadar yükseldi. Bakalım 25 Temmuz’da sonuçları göreceğiz. Sert faiz indirimi olursa tahvil ve bonoda kâr satışı olasılığını dikkate almak gerekir. S-400 füze sistemlerinin Cuma günü teslimatının başlaması iç piyasaların dışarıdan olumsuz ayrışmasını da beraberinde getirdi. Faiz indirim beklentisi S-400 olayına rağmen iç piyasaları taşıyamadı. Ekonomideki yavaşlamaya bağlı olarak mayısta cari açık yıllık bazda 2.3 milyar dolara kadar gerildi. Dış açıktaki düşüşe karşılık iç açık (bütçe açığı) yüksek seyrini koruyor. Alternatif piyasalar olması açısından düşük faiz borsalar için olumlu bir referans. Piyasalarda iyimserlik zayıflıyor.

Endekste yükseliş hareketi direnç seviyelerini geçmekte zorlandı. İlk destek 96.000 seviyesinde. Endeksin gücünü koruması için bu seviyenin üzerinde tutunması önemli olacak. Aksi takdirde sonraki destekler 94.500-93.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 100.500 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. Çıkışın devamı için 100.500 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki dirençler 105.000-106.000 seviyelerinde. Endekste dalgalı seyirle birlikte destek ve denge arayışı sürebilir.

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin