Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (14-18 Haziran 2021)

İç ve dış piyasalarda olumlu hava korunuyor. Ekonomilerdeki hızlı toparlanma ve yükselen enflasyona bağlı olarak piyasalarda erken bir parasal sıkılaştırma gelir mi tartışmaları sürüyor. ABD enflasyon verisi sonrası kısa bir dalgalanma yaşansa da daha sonra tekrar bir denge sağlandı. Önemli bir referans olarak görülen ABD 10 yıllık bono faiz oranı tepki yükselişinin ardından % 1.42 seviyesine kadar çekildi, sonra tepki verdi. Bu görünümde enflasyondaki yükselişin geçici olacağı beklentileri ve buna bağlı bonoya gelen alımların etkisi önemli. Avrupa Merkez Bankası toplantısında ise beklendiği üzere faiz sabit bırakıldı. Toplantı sonrası Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, ekonomik toparlanmanın devam ettiğini ve edeceğini, enflasyondaki yükselişin geçici olduğu, varlık alımlarının en azından 2022 yılı sonuna ve koronavirüs krizi bitene kadar devam süreceğini söyledi. Ayrıca, erken sıkılaştırma büyüme için risk, faizlerin erken artması finansal koşullarda sıkılaştırmaya yol açabilir, diye ilave etti. Beklenenden erken parasal sıkılaştırma konusunda Avrupa Merkez Bankası’nda da bir tereddüt var. Bu meyanda dikkat çeken konu, sözlü yönlendirmelerdeki başarı. Ayrıca ekonomi yönetimlerine olan güven. Somut verilere rağmen gerek ABD, gerekse Avrupa Merkez Bankası kaynaklı açıklamalar önemli ölçüde piyasalarda karşılık buluyor ve fiyatlanıyor.

İç piyasalar ise bugün NATO zirvesinde Brüksel’de yapılacak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasındaki görüşmelerini bekliyor. Ayrıca 16 Haziran’da yapılacak Biden-Putin görüşmesi de yakından izlenecek gelişmeler arasında olacak. Bu hafta ise merkez bankası kararları öne çıkacak. TCMB ve Fed toplantıları önemli gündem konuları arasında olacak. 16 Haziran Fed, 17 Haziran TCMB toplantısı var. Her iki merkez bankası toplantısından faiz değişimi beklenmiyor. TCMB’nin faiz indirimi için temmuz ile kasım arasına yayılan tahminler var. Fed faiz artımı için ise en erken tarih 2022 yılı işaret edilmişti. Hatta 2024 yılını bekleyen Fed yetkilileri vardı. Piyasalar şimdilik yüksek enflasyona rağmen bunun geçici olacağı senaryosuna inanmış görülüyor. Verilerin akışı piyasalarda dalgalanmaya neden olsa da iyimserlik korunuyor. İç gündemde bu hafta ayrıca ödemeler dengesi tablosu, yurtdışı yatırımcıların hisse senetleri ve tahvil bono istatistikleri önemli. Ancak iç piyasalar açısından güç kazandığını söylemek için erken görülüyor.

Endekste devam eden tepki çıkışının ilk direnci 1.465 olarak görülürken bu seviyenin üzerinde verilecek sonraki direnç 1.480 seviyesinde. Endekste son dönemde belirmeye başlayan ancak işlerlik kazanmayan düşüş formasyonlarından “yükselen takoz” formasyon olasılığının ortadan kalkması için 1.480 seviyesinin üzerinde kalınması gerekecek. Bu durumda sonraki direnç 1.510 seviyesinde. Geri çekilmelerde ilk destekler 1.450-1.443 seviyelerinde. 1.443 seviyesinin üzerinde kalınması önemli. 1.480 seviyesini geçemeyen çıkış denemeleri satışla karşılaşabilir.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!