Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (11-15 Şubat 2019)

Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri

Borsada kâr satışları sürerken destek seviyelerinde hisse bazlı hareketlerle tepki alımları görülüyor. Döviz kurlarında ise geri çekilmeler alımlarla karşılaşıyor.

Piyasalarda iyimserlik korunuyor. Ancak borsada kâr satışlarına bağlı düşüş, döviz kurlarında yatay seyir görülüyor. Borsadaki düşüşte kâr realizasyonu ve dış borsalardaki çıkışın zayıflaması etkili oldu. Ocak ayında yaşanan iyimserlikte güçlü beklentilerden çok Fed para politikasındaki değişikliklerin fiyatlanması önemli rol oynadı. Gelişen ülkelere fon akışının ivme kazandığı ve daha da kazanacağı haberleri artan risk iştahıyla bu görünümü destekledi. Fakat Fed para politikasında değişikliğe neden olan gelişmenin ise küresel ekonomilerdeki durgunluk beklentileri olması piyasaları biraz daha temkinli hale getirdi. Türkiye ekonomisinde yavaşlama işaretleri devam ediyor. Bu çerçevede 31 Mart seçim konusu önemli. Ekonomik aktivitede bir hareketlenme olursa ilk görülecek yerlerden biri de banka kredileri. Türkiye’ye sıcak para girişi sürüyor. Ocak ayında borsada yabancı yatırımcılar 798 milyon dolarlık net alım yaptılar. TCMB brüt rezervlerinde artış gözlenirken benzer artış döviz tevdiat hesapları için de söz konusu. Cari açık ve dış ticaret açığı gerilemesi kurlar üzerindeki baskıyı artırsa da kurlarındaki düşüş bazı kesimlerce alım fırsatı olarak görüldü. Not ve görünüm değişimi beklenmeyen 15 Şubat Cuma akşamki S&P Türkiye değerlendirmeleri, Cumhurbaşkanı tarafından dillendirilen İş Bankası’nın Hazine’ye devri konusu, IMF ile anlaşma yok vurgusunun tekrarlanması, 2018 yılsonu bilançoları diğer önemli konu başlıları. Henüz az sayıda gelen bilançolar üçüncü çeyreklere göre daha iyi. Kur ve faiz düşüşü biraz olumlu yansımış görülüyor. İş bankası kaynaklı gelişmeler sonrası önce İş Bankası, daha sonra bankacılık hisselerine gelen satışlar borsa geneline de yansıdı. Piyasalarda olumlu hava korunmakla birlikte küresel ekonomilerdeki yavaşlama beklentileri olumlu havayı biraz zayıflatmış görülüyor.

Endekste kâr satışlarına rağmen yükseliş trendi sürüyor. İlk destek 100.600 seviyesinde. Bu seviyelerin üzerinde kalınması çıkışın devamı açısından önemli olacak. Sonraki destekler 99.000-97.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler ise 105.000-106.000 seviyelerinde. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Sonraki direnç seviyeleri 107.500 ve 110.000 seviyelerinde bulunuyor. Endekste çıkış gücünü korumakla birlikte bir süre daha kâr satışlarının etkisinde kalınabilir.

Zeynel Balcı / Meksa Yatırım – Stratejist

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin