Haftalık Hisse Önerileri / Meksa Yatırım – (10-14 Haziran 2019)

Borsada yükseliş banka hisseleri öncülüğünde devam ederken döviz kurları ve gösterge bono faiz oranlarındaki düşüş eğilimi sürüyor.

Piyasalarda iyimserlik devam ediyor. Olumlu havanın kaynağında ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı Powell’dan gelen açıklamalar var. Türkiye-ABD ilişkileri, ABD-Çin ticaret savaşı, Avrupa Merkez Bankası toplantı sonuçları, beklentilerin altında gelen mayıs enflasyon verileri, ABD tarım dışı istihdam verileri, dış borsalar, ABD-İran ilişkileri, siyaset ve makroekonomik veriler öne çıkan diğer konu başlıkları. Fed başkanı Powell’in olası bir faiz indirimini ima etmesi piyasalara olumlu yansıdı. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası geçen haftaki toplantıda faiz değişimine gitmezken başkan Draghi de genişlemeci para politikasına vurgu yaptı. Dünyanın en önemli iki merkez bankası başkanın da iması küresel durgunluk ve ABD-Çin ticaret savaşı oldu. Yakın zamana kadar faiz değişimi konusunda sabır diyen ve bekle gör politikası güden ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sürpriz sayılabilecek son söylemleri, düşüş eğilimindeki dış borsalarda tepki yükselişi, ABD dolarında değer kaybı, altında ise yükselişe neden oldu. Altındaki yükselişte faiz düşüşü ve ABD dolarının değer kaybı kadar tekrar artmaya başlayan jeopolitik risklerin ve güvenli liman ihtiyacının da payı var. Fed’den olası bir faiz indirimi ve genişlemeci para politikası en fazla Türkiye gibi dış finansman ihtiyacındaki ülkelerin yararına olacaktır. Fed söylemleri gerçeklik kazanırsa carry trade uygulamalarının artması olasılığı gündeme gelebilir. Türk mali varlıklarının (hisse senetleri, tahvil bono) oldukça ucuzladığı ve primsiz olduğu konusunda kabul gören bir görüş var. Dışarıdaki iyimserliğin içeriye yansıması için Türkiye-ABD ilişkilerinde gerilime neden olan S-400 olayı ve İstanbul belediye başkanlığı seçim süreçlerinin geçilmesi önemli olacak. Önümüzdeki hafta Çarşamba TCMB faiz kararı, Cuma günü ise cari denge verileri var. Piyasalarda toparlanma sürebilir.

Endekste tepki yükselişi devam ediyor. İlk destekler 92.800-92.000 seviyelerinde. Bu seviyelerin üzerinde çıkış hareketinin devamı beklenebilir. Sonraki destekler 90.000-88.000 seviyelerinde bulunuyor. İlk direnç ise 95.000 seviyesinde. Bu seviyelere hareketlenmelerde satışlar görülebilir. 95.000 seviyesinin üzerinde sonraki dirençler 97.000-98.500 seviyelerinde bulunuyor. Endeksteki direnç seviyelerinde satışlar görülse de çıkış hareketi gücünü koruyabilir.

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin